DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 12:06:33
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Strucni pratilac, prava, duznosti....
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Strucni pratilac, prava, duznosti....  (Pročitano 21237 puta)
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #15 poslato: Децембар 20, 2009, 10:45:45 »

Strucni pratilac je kod nas marginalizovan poziv,i sama ta rec kod velikog broja lovaca izaziva jednu odbojnost i skepticnost prema tom poslu.Vidim iz razgovora sa lovcima da pratioca smatraju nekim filozofom ili smaracem u lovu,koji obicno smeta da se lepo i komotno lovi.Oni lovci koji su bili u ozbiljnim komercijalnim lovovima su sasvim drugacijeg misljenja.

To je jedan ozbiljan i trebao bi biti strucan,osjetljiv i zahtevan posao.
One napred navedene koji to smatraju nevaznim vrlo brzo matiram sa par pitanja,otprilike ovako.
Kazem dodjete kod mene da pucate vepra u gater za 400-500evra da li bi isli sami ili bi hteli pratioca.Kaze isao bi sam.Dobro.U gateru imate veprove sa cenom od 5000 evra i ukoliko se prevarite morate platiti ono sto odstrelite.Nakon ovog razgovora svi junaci nikom ponikose.
Kod jelena i ostalih trofeja slicna situacija ili jos drasticnije razlike.
Reakcije takvih gostiju su toliko defanzivne da je prosto za ne poverovati da se radi o istim ljudima,a na ovom primeru se vidi i delikatnost posla strucnog pratioca.Pod strucnim pratiocem mislim na lice koje zna da obavlja taj posao.
Duznosti strucnog pratioca kad to radim ja ili neko od mojih kolega je da preuzme gosta i vodi svu brigu o njemu dok je u nasem lovistu.
Prva stvar je da gost dodje na vreme odnosno pre lova da bi se mogli upoznati,isprobati oruzje i delomicno sposobnost gadjanja.Sledi dogovor sa gostom st zeli i objasnjava mu se nacin lova i moguca desavanja za vreme lova,ukaze mu se na bitne stvari i radnje pre,za vreme i posle lova i.t.d.
Ovo sada izgleda jako opsirno,ali to je u stvari jedan ugodan lovacki razgovor uz koji gost vama kaze sta zeli,a vi njemu sta moze ocekivati,sta ce verovatno biti,sta sme sta ne i kako je lov isplaniran.
Prilikom tog razgovora-dogovora diskretno recete lovu da ste vi gazda i da vi odgovarate za njega i lov i da ste vi glavni.
Vazno je da pratioc poznaje divljac,navike i da bude siguran u sebe.Vazno je da kao pratioc svakog gosta tretirate jednako bez obzira na njegovu titulu ili imovinsko stanje.Dosta puta sam odgovorio najavljivacima gosta kd pocmu nabrajati pa znas on je ovo ono ..... ja smo kazem gost i sta hoce da puca.
Citajuci predhodne postove vidim da nekim ljudima nije jasno da se moze gost vratiti iako je vidio dosta divljaci,a da mu niste dopustili da puca.
Cesto sam licno iz gatera sa DS vracao goste raznih titula i iz citavog sveta koji su videli puno divljaci,ali nije se pjavilo ono sto su oni trazili.Bio je vepar od 100 poena,ali mladi i nije ga gost dobio iako je trazio od 100poena.
Neko ce reci nije fer prema gostu,mozda i nije ali pravila u lovu su takva i onaj ko dodje mora ih prihvatiti ili ih je unapred prihvatio.
Mnogo se moze pisati na ovu temu,i ne treba podcenjivati ulogu strucnog pratioca jer mnogima ne bi bilo ugodno kad vam se posle pucnja pocmu tresti ruke gore nego lovcu i cekate da odete do divljaci da vidite da li ste bili u pravu ili pogresili za par hiljada eura,a samo zbog par milimetara,nekog centimetra ili nekih grama.

Evo samo jos da kazem da od strucnog pratioca na DS u LU i LD nema nista jer je to nemoguca misija.To je jedna od najdelikatnijih procena u lovu na trofeje i zahteva jako puno znanja,prakse,truda i dobru opremu pri proceni trofeja i u ogradjenim lovistima,a u slobodnoj prirodi je bas nemoguca misija.Veliki uspeh bi se postigao samo kad bi se moglo postici ili smanjiti greske kod odstrela musko-zensko,a o trofejnom probiranju ni govora.
Za sada toliko o drugim aspektima kojih je jos mnogo drugi put!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јануар 22, 2010, 05:39:31 »

Ova tema je zaista interesantna,iako na prvi pogled deluje da nema mnogo filozofije.U praksi je situacija malo komplikovanija.Meni licno iskustva iz lovista S.sume govore o tome.Pokusacu da skratim.Odem na jelena i trazim grlo do odredjenog broja poena.Lovim preko vikenda i pored s.pratioca(lovocuvara)i nevidim ga,a kamoli pucam.Sta tada.Dalje na srndaca u lovu bude 3 do 6 lovaca.Strucni pratioc nemoze i da hoce biti pored svakog.Sta tada.Svakako da je ovaka osoba potrebna u lovistima,posebno komercijalnim.Svakako da je on gazda u njemu i lovac mora da prati njegove instrukcije,mislim da to nije upitno,ali evo jos jednog primera.Jednom prilikom,st.pratilac nije mogao izaci na teren samnom(iz njegovih razloga)izasao mi je dobar srndac,bum i promasaj(niko nije savrsen).Nakon toga sledi konflikt.Sta tada.Mislim da se slicne situacije desavaju,meni licno su ova par primera u dugogodisnjim lovovima ostala u secanju.Mnogo ili malo nebitno je.Ovo je iz ugla lovca,ali da bi se doprinelo temi.
Sačuvana
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #17 poslato: Јун 12, 2011, 10:37:58 »

Evo malo da osvežimo ovu temu.Dali imate neke informacije o školovanju za stručnog pratioca,pošto bih i ja voleo da upišem to doškolovanje?Pričalo se od strane LSS da će biti nekog kursa,ali koliko vidim od toga nema ništa.Za ocenjivanje trofeja već imam od pre pet godina,ali kažu to sada nije dovoljno.Ja ne želim da se izlažem troškovima od nekih 100000 dinara,ako nije obavezno a običan sam član u LD.Drugo što me muči,dali ima prava stručni pratioc da puca na krupnu divljač u lovu,kada prati člana iz LD i gde je to definisano,mislim na zakon ili pravilnik?Hvala!  drinks
Sačuvana
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Јун 13, 2011, 03:05:50 »

Molim za pomoć prijatelja,povodom ove teme.  drinks
Sačuvana
miroslav79
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јун 13, 2011, 04:17:27 »

Evo druze i ja sam pre neki dan zvao u LSS da pitam posto i mene to interesuje da polazem odgovor je bio sledeci,bila su skoro dva kursa jedan u Loznici jedan u Sapcu ja nisam znao pa sam zakasnio ali nemoguce je prijaviti se sam kao pojedinac nego treba LU u kome lovis da te posalje na polaganje ili ti seminar to su reci gospodina Ceranica iz LSS i ja ti nazovem upravnika lovista da mi pomogne oko toga a on ce ti meni da vidimo jos nekoga nisam znao da se to tako radi i tako ostade uz obecanje da ce mi javiti kad sve ugovore tako da cekam odgovor od upravnika
Sačuvana
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јун 13, 2011, 04:54:31 »

Normalno,nazalost.
Znaci,Udruzenje ce ako se uopste odluci da postuje Zakon,naci sebi pogodne ljude i poslati ih da se obuce.A,kriterijum nece biti strucnost ili ljubav prema lovu i lovistu nego da li odgovaras Upravi ili ne.Nista novo,bilo bi cudno da je drugacije.
Sačuvana
Bajkal
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јун 13, 2011, 06:26:20 »

Normalno,nazalost.
Znaci,Udruzenje ce ako se uopste odluci da postuje Zakon,naci sebi pogodne ljude i poslati ih da se obuce.A,kriterijum nece biti strucnost ili ljubav prema lovu i lovistu nego da li odgovaras Upravi ili ne.Nista novo,bilo bi cudno da je drugacije.
NAZALOST  download
opet ista stvar (politika+stranke+rodbinske veze)="strucni pratilac"  download  buba
Sačuvana
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јун 13, 2011, 06:30:45 »

Evo druze i ja sam pre neki dan zvao u LSS da pitam posto i mene to interesuje da polazem odgovor je bio sledeci,bila su skoro dva kursa jedan u Loznici jedan u Sapcu ja nisam znao pa sam zakasnio ali nemoguce je prijaviti se sam kao pojedinac nego treba LU u kome lovis da te posalje na polaganje ili ti seminar to su reci gospodina Ceranica iz LSS i ja ti nazovem upravnika lovista da mi pomogne oko toga a on ce ti meni da vidimo jos nekoga nisam znao da se to tako radi i tako ostade uz obecanje da ce mi javiti kad sve ugovore tako da cekam odgovor od upravnika
Drage kolege iz okoline Šapca i Loznice,dali ste bili na ovom kursu i kakva su vaša iskustva?(koliko traje i koliko košta)Pomozite i da mi polažemo.Hvala! drinks
Sačuvana
Vlada Tabor
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јун 13, 2011, 06:41:11 »

Normalno,nazalost.
sticajem OKOLNOSTI ja sam bio na OSPOSOBLJAVANJU u LU Sabac ispred svoje SEKCIJE.Jer nikom drugom nije bilo stalo od mojih kolega,a ja kao upucen u lov Krupne Divljaci imao i vremena i intresesovanja da to OSLUSAM
Tako da drage KOLEGE nije sve TAKO CRNO kod nas  suicide_fool
 blush2
Sačuvana

MISIM, STA RECI!!!!!
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јун 13, 2011, 06:53:23 »

Koliko je trajalo i koliko je koštalo?  whistle
Sačuvana
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јун 13, 2011, 09:14:04 »

Vlada Tabor,mozda si i ti podoban a da nisi toga ni svestan. :taunt:Salim se,naravno.
Moja konstatacija se pre svega odnosila na post kolege "miroslav79".
I hvala bogu da postoje pozitivni izuzeci!
Sačuvana
miroslav79
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јун 13, 2011, 10:00:01 »

Videcemo mozda i kod nas u LU Tamnava Koceljeva ne bude crno na kraju
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #27 poslato: Јун 13, 2011, 10:15:11 »

sticajem OKOLNOSTI ja sam bio na OSPOSOBLJAVANJU u LU Sabac ispred svoje SEKCIJE.Jer nikom drugom nije bilo stalo od mojih kolega,a ja kao upucen u lov Krupne Divljaci imao i vremena i intresesovanja da to OSLUSAM
Tako da drage KOLEGE nije sve TAKO CRNO kod nas  suicide_fool
 blush2

kako neko nesposoban moze da bude osposobljen??  blink  haha

give_heart
Sačuvana
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јун 13, 2011, 10:26:53 »

Vidim ja da tu ima puno kolega sa položenim ispitom za stručnog pratioca,pa zato i neodkrivaju tajnu koliko je to koštalo i koji predmet su polagali,da im nebudemo konkurencija.  friends Mala šala...  whistle  drinks
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јун 14, 2011, 12:55:54 »

Ama Reze druze , pa odakle ti to da se za strucnog pratioca polaze ispit ,ide na kurs , na skolovanje ili vec sta slicno si umislio ? Gde ti je definisano ko je i sa kojim strucnim zvanjem taj famozni strucni pratilac ,koja ti je to funkcija ? Pa to obavlja upravnik lovista , lovnik , lovocuvar , clan upravnog odbora , obican  bilo koji clan udruzenja ,neko od poverenja i znanja , a ne neko sa zavrsenim ispitom , kursom , skolom ili fakultetom za "strucnog pratioca .Mozda te zbunilo to sto uglavnom to bude upravnik lovista ili lovocuvar profesionalac sa zavrsenim 3. sss za lovocuvara ili 5. sss specijalista za lovstvo ili mozda cak negde ,ali redje neko sa zavrsenim sumarskim fakultetom ,a inace to ti nije nigde propisano , znaci moze i da ga obavlja obican neki clan ,ovima je potrebno ta skola zbog zakona koji propisuje moze biti taj profesionalac . Tebe je mozda zbunilo sto se negde samo odrzavaju predavanja , seminari cime se edukuje clanstvo ,ali za to se ne dobija nikakva diploma ili uverenje koliko ja znam , pa da sa njom postajes strucni pratilac  scratch_ones_head  . 
Neces nigde ,niti iko , preko noci naci sve potrebno znanje pa makar procitao i hiljade knjiga za ovaj posao ,ako tako mogu da ga nazovem ,ovde je veci deo praksa ,iskustvo , a to se stice godinama . A milion detalja ti uticu na procenu trofejne vrednosti i starosti , pa tek onda nakon toga ti dolazi sam lov , nacin , metodi , obicaji nakon odstrela i ponasanje prema lovcu turisti i sl ...
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: