DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161362 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 07:55:40
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Strucni pratilac, prava, duznosti....
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Strucni pratilac, prava, duznosti....  (Pročitano 21196 puta)
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« poslato: Јул 18, 2008, 08:55:17 »

HuntR ja kao vodic zelim uvek gostu da izadjem u sustret da bi on bio zadovoljan ,zato necu da ulazim u neke njegove moralne i eticke osobine ! Meni je vazno da ono sto sam planirao za odstrel to i odstrelim ,a ne da mi neko po 10 puta puca po lovistu na jeednog srndaca,uznemirava divljac i rasteruje ,ranjava i slicno jel je po moje loviste to bolje ! Ako neko hoce da lovi pirsom ili vabljenjem i da uziva u lovu ,nek samo to kaze ,ja cu se truditi da mu to ulepsam i obezbedim ,a ako neko hoce da puca sa vozila ,sa naslona i pri tom da u jednom lovu odstreli 5 ili vise jedinki ja cu se takodje truditi i uciniti sve da mu to obezbedim ! Znaci sve zavisi od samog lovca ,a ne od nekog drugog ,jel netreba da neko nekom odredjuje sta ce i kako da lovi .
Sačuvana
HuntR
Gost
« Odgovor #1 poslato: Јул 19, 2008, 12:41:42 »

kao prvo ako se ne varam zakon tvom gostu brani da puca sa vozila i da divljaci prilazi
sa vozilom,moze da dodje vozilom samo do dela terena gde je dogovoreno da ce se odstrel izvrsiti,jedino vozilo kojim moze da prilazi divljaci je zaprezno vozilo ali sa njim ne sme da prati divljac.jesi li se ikad zapitao za cega sluzi ceka ???ceka nije jednako terenac,terenac sluzi za obilazak lovista a ne za lov iz njega???sta mislis zasto taj spanac dolazi ovamo da lovi ,zato sto samo ovde moze da radi sta hoce i da puca na sta hoce.samo kod nas kad lovac TURISTA promasi jednog ili ga rani a to se odma ne vidi vode ga da puca na sledeceg.tada se prika moj prekida lov za taj dan da bi se divljac ispratila i videlo dali je ranjena,a baji se naplati promasaj.inace nigde u civilizovanom svetu i zemljama sa lovackom tradicijom turista ne puca na sta hoce nego na ono sto mu lovnik ponudi.inace nisam ja ulazio u njegov moral i etiku nego sam pricao o tvom ,jer ti si onaj koji se brine o divljaci u tvom lovistu.ako su tebi pogoci u stomak ili krzanja u redu u cilju ostvarivanja materijalne dobiti onda ti nemas pojma sta je lovacka etika.odgovorni lovacki radnik nikad nece dozvoliti mogucnost ranjavanja divljaci nego ce tog koji tako pogodi divljac poslati kuci da jos malo "prouci" gradivo.ovde se ne prica o skracivanju muka ranjenoj zivotinji gde se gadja da se zaustavi njeno kretanje i sto pre skrate muke nego o odstrelu TROFEJNOG grla.ma bre ti treba da poznajes tu materiju u sitna creva ako smatras da kalibar nije adekvatan da ga vratis kuci,da razmisljas o divljaci i da je postujes a ne o mogucoj zaradi.ti si u tom lovu "BABA" a ne on,ti si tada LOVNIK i ti odredjujes pravila.
kad to budes shvatio i primenjivao u lov ce ti dolaziti pravo lovci i zaradu ces imati od izlazaka i smestaja,upoznaces ljude koji ce ceniti tvoju velicinu vodica,lovnika kako vec hoces,i najvaznije od svega shvatices naslov ove teme:                 
"AKO PUCAS ,PUCAJ JEDAN PUT" a to ces ostvariti kad budes znao sta NE pucati i KAD ne pucati.koji "KALIBAR" nikad da ne dozvolis ali ne oruzja nego ljudi!!!!!!!!!
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јул 19, 2008, 01:34:13 »

Delimicno si u pravu Huntr ,ali ne mogu ja da odredjujem agencijama kakvog ce mi lovca poslati ili da unapred znam kakav je on strelac ! Pa ne mogu ja ako je gazdi agencije neki gost vazan da ga isteram iz lovista jel lose puca ,ima tu drugih bezbolnijih nacina ( ove godine vodio sam takve kao sto  su licni doktor Spanskog kralja Huan Karlosa ,pa onda jedan nas ministar koji sa desnog ramena puca ,a levim nisani ) .Inace samo je pucanje iz vozila zabranjeno ,a ne kretanje po lovistu ! Ako neverujes navedi mi neko Vojvodjansko loviste ili neku agenciju koja lovi bez vozila !
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #3 poslato: Јул 19, 2008, 04:07:13 »

Delimicno si u pravu Huntr ,ali ne mogu ja da odredjujem agencijama kakvog ce mi lovca poslati ili da unapred znam kakav je on strelac ! Pa ne mogu ja ako je gazdi agencije neki gost vazan da ga isteram iz lovista jel lose puca ,ima tu drugih bezbolnijih nacina ( ove godine vodio sam takve kao sto  su licni doktor Spanskog kralja Huan Karlosa ,pa onda jedan nas ministar koji sa desnog ramena puca ,a levim nisani ) .Inace samo je pucanje iz vozila zabranjeno ,a ne kretanje po lovistu ! Ako neverujes navedi mi neko Vojvodjansko loviste ili neku agenciju koja lovi bez vozila !
Pitanje na koje nemoras da das odgovor:
dali ti svi veliki lovci iz velikih urbanih sredina koji dodju u lov radi neke potrebe ili imidza ispostuju svaku tvoju odluku kao strucnog pratioca i nepucaju na nesto sto je perspektivno a do tog za celi viken nije izaslo nista i vrate se u Spaniju ili bilo kud bez da su ista odstrelili
Sačuvana

Dobar pogled
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #4 poslato: Јул 19, 2008, 06:41:45 »

Evo,
ovde mozemo nastaviti ovu zanimljivu temu koja zasluzuje
i te kakvu paznju.
Prava, duznosti,obaveze, procedure,vrste organizacije,selektivni i komercijalni odstreli i ostali poslovi strucnih lica i pratilaca u lovu.

Lov visoke divljaci,srna,jelena,svinja,lopatara,pravila ponasanja/pisana i nepisana/pravila i lovca i pratioca.
Kodeksi ponasanja.Pozitivna iskustva, uocene devijacije i manjkavosti,zapazanja, propusti i dobra funkcionalna resenja.
Tema bi trebala da bude fokusirana na strucna lica/upravnike lovista, lovocuvare, strucne pratioce/

Nastavimo da pisemo o tome.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 20, 2008, 01:07:58 »

Treba se truditi da uvek gost bude zadovoljan ,ali u nekim okvirima ! Najvaznije je pitati gosta sta zeli ,posteno mu reci sta otprilike moze da se nadje i sta imamo u lovistu.Reci mu vrednost trofeja,poene i tezinu ,starost,pitati ga da li mu se svidja i da li zeli na ponudjeno da puca ! To su nekakve osnovne obaveze strucnog pratioca u lovu !
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јул 20, 2008, 01:28:24 »

E pa kizo posto ste strucni pratilac,jedno pitanjce zelim da ulovim jedno SKARTNO grlo srndaca pa sto vise informacija nebi bilo lose, znaci gde,kada i koliko ,pa videcemo  ,pozdrav sasa Grin
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јул 21, 2008, 01:53:32 »

Ajde Sasa javi mi se e-mail-om pa cemo da probamo da  nadjemo nesto ,ali mislim da si zakasnio sto se tice Vojvodjanskih lovista,svi su ispunili plan ,a tamo gde nisu zbog visoke vegetacije lov je gotovo nemoguc,jedino da se proba nesto cekanjem na strnjistima i vabljenjem .Sto se cena tice ,skart moze da te izadje od 100 evra do 400 (moj ovogodisnji nije imao ni 70 poena,ali imao je tezinu od 430 gr ,pa me kostao oko 360 e ,odnosno 30 % za clanove 120 e ),sve ti zavisi od starosti !
Sačuvana
HuntR
Gost
« Odgovor #8 poslato: Јул 26, 2008, 01:16:23 »

sada kada ova tema postoji kao tema za sebe iznesem svoje stavove u vezi strucnog pratioca u lovu turista u lovistima lovackih drustava,hladne glave i natenane.
namerno ne zelim da pricam o komercijalnim lovistima jer to su privredne firme koje planiranim strategijama traze svoje mesto na trzistu.
-pod broj jedan smatram da se turisticki lov nikako ne sme odvijati bez lovocuvara,uz primedbu da niti jedno loviste ne moze da se bavi lovnim turizmom ako nema stalno zaposlenog lovocuvara.
-pod dva da taj lovocuvar bude adekvatno uniformisan,opremljen tu mislim na kvalitetan dvogled ili durbin sa stativom ako je moguce da bi se izbegla mogucnost pogresne procene trofeja i mislim da u buducnosti koja je pred nama obavezan deo njegove opreme mora biti komunikacijski uredjaj i fotoaparat sa objektivom da moze da evidentira vsako grlo u lovistu ili da time pribavlja dokaze protiv lovokradje ili paljevina.
-pod tri lovacka organizacija mora odrzati nivo kulture i "razne "velicine drzati van lovista,kaze kolega kiza "bitan gost ,lekar spanskog kralja",pa sto ne lovi sta hoce u kraljevom lovistu.bilo kakav primitivizam se mora proterati iz lovista ili ce civilizacija nas staviti ad akta.
-pod cetiri turisticki lov mora biti dogoveren u tancine u sitna creva pre samog lova,ako zaista imamo sta da ponudimo bice kupaca svaki dan,ako nema ne sme se ni nuditi.porazavajuci je podatak da neko prica o lovu trofeja a vise od polovine nisu ni zanimljivi skartovi.trofej su medalje po cic-u,to je odstrel trofeja.skartove svugde u svetu love lokalni lovci.svaki trofej mora biti dat na ocenjivanje,i ako nije odstreljen trofej,mora ju se povuci odredjene mere i preispitati nacin gazdovanja i rad lovocuvara.
-pod pet da ne duzim lovocuvar je u takvom lovu LOVNIK a to znaci da odkad je i uredjenih lovista od tad se zna ko kolo tj lov vodi i ko za njegov ishod odgovara,njegova rec je u toku takvog lova zakon i mora da se izvrsava,bez obzira na ponudu turiste ,agencije ili njihovih zelja,jer on pred zakonom odgovara za njihovo naoruzanje,municiju,zivote i zivote drugih u blizoj ili daljoj okolini mesta gde se odvija lov,odgovara drzavi za divljac koja mu je poverena na cuvanje jer je on na kraju krajeva sluzbeno lice.

ne znam da li cu ovim nekoga revoltirati ,uvrediti,udaviti ali sam misljenja da se u vecini nasih lovackih organizacija ne misli, kada se govori o turistickom lovu,kao o nacinu gazdovanja divljaci nego samo o visini moguce materijalne zarade a previse cesto bez ikakvog ulaganja u zastitu divljaci i lovista.

moj stav je da bez ovakvog pristupa organizaciji turistickog lova isti treba onemoguciti jer se radi o cistoj eksploataciji divljaci i lovista,a ide se i do te mere da clanovi takvih drustava ne mogu ni skartove da love a prinudjeni su da provedu mnogo vremena u cuvanju te iste divljaci,dok uprave lovnu sezonu provedu u gostinskim lovovima.stvarno mislim da bi bilo fer da im lovacka drustva uplate bar kotizacije za kolektivne odlaske na naprimer sajam lova ila neku od hajki u post sezoni.
mnogi lovni radnici su skloni da lovacka drustva gde su u upravi na neki nacin privatizuju a time gubi i drzava i lovstvo a sve to na racun divljaci.
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #9 poslato: Јул 26, 2008, 01:20:54 »

Wink
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јул 27, 2008, 09:00:08 »

HuntR protiv vecine tih stvari se i ja borim ,pa muka mi je kad vidim nekog "strucnjaka" koji je sa gostom odstrelio mlado perspektivno grlo iz neznanja , a ima takvih koji pojma nemaju kako izgleda mlad,kako star ,kako perspektivan srndac ,a vode lov ,vazno je da ima rogove ! Ipak za takvo stanje netreba kriviti goste vec rukovodstvo takvih udruzenja i njihove strucne pratioce !
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #11 poslato: Јул 27, 2008, 09:09:20 »

Daj sta das, samo da se naplati.
U vecini sekcija(udruzenja)gde postoje takvi strucni Pratioci, neces videti zrelo grlo-A zasto? Dajte odgovor sami!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
HuntR
Gost
« Odgovor #12 poslato: Јул 27, 2008, 09:34:29 »

licno sam misljenja da u vecini drustava uopste i nema trofejnih grla,sto zbog lose selekcije ,sto zbog toga sto je pitanje koliko grla u opste i ima.
ako neko prati moje postove pitanje o fotosafariju ima odredjenu tezinu,
svako grlo moze danas da se pojavi na jednom mestu a sutra da ga tu ni od korova,
ali neka se upste i nisu pojavila osim na zapisniku brojanja divljaci.
ponavljam LOVOCUVARSKA SLUZBA ne sme da ucestvuje u radu predsednistava lovackih drustava,nego da je profesionalna(U STALNOM RADNOM ODNOSU) i da nadzire rad istih kao i rad samih lovaca.da es prestane sa stelovanjem izbrojane divljaci i lovom trofeja do broja koji je odobren.
a o gostima ne bih bio bas tako milosrdan ,mi smo zemlja treceg sveta i ako se ne osecamo tako ,znaju mnogi gosti da novac vrti gde burgija nece.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #13 poslato: Децембар 16, 2009, 06:06:05 »

Ova tema je malo neopravdano zapostavljena, hajde da je nastavimo.

Krauc,
mozda da ti srocis par recenica/ukoliko zelis/ o duznostima, pravima i obavezama strucnog pratioca u V. Sumama. Tu stvari poprilicno dobro funkcionisu /u odnosu na LU/ kod funkcije strucne pratnje.

Takodje,
sezona je lova na divlje svinje, i taj lov zahteva strucnog pratioca.
Znamo da to po LU ne fonkcionise u pravom smislu te reci i po proceduri.
Obicno se takve stvari zaobidju u odnosu na propise. Naravno, negde da, negde ne...
Koliko je time ugrozena bezbednost u lovu,evidentiranje plana odstrela, krivolov..

Hajde da o tome razmenimo komentare.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #14 poslato: Децембар 16, 2009, 06:19:01 »

Cim mi vreme dozvoli naravno da cu se ukljuciti u ovu interesantnu vaznu temu i izneti moju praksu i vidjenje po tom pitanju!Do tada 

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: