DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 02:20:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)Cuvanje fazanskih pilica
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Cuvanje fazanskih pilica  (Pročitano 24830 puta)
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Август 15, 2012, 12:54:58 »

Kizo nama je jedna firma iz Novog Sada napravila hranu za fazana BŽ1 od 28% proteina i BŽ2 od 24% proteina i te hrane imamo za 1.000 fazana do oktobra da ih hranimo. Mogu vam dati broj telefona, inače rade hranu za dosta fazanerija.
Imam lomljen kukuruz i žito, to dobijamo redovno od zadruge kada čiste silose i skladišta, ima tu svega i semena deteline, i grahorice ali 80% je žito i kukuruz.
Slikaću sutra pa ću vam pokazati jer slika govori više nego hiljadu reči.
Bitno je i kada se puste fazani i razmontira prihvatilište da se i dalje iznosi hrana u to sklonište koje ostaje i voda. Iako mi gledamo da lociramo ispust fazana gde ima vode , ova suša je isušila i kanale u kojima je uvek bilo vode od kada ja znam za sebe.
Imamo samo jedno pojilište kapaciteta oko 3.000l  koje su nam napravili drugari iz Novih Kozaraca i ono je u funkciji i tu ćemo postaviti prihvatilište za nekih 15-20 dana.
Sutra slike.
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #16 poslato: Август 15, 2012, 01:05:48 »

Ajde da i ja malo prosirim pricu, iskreno imam sta da napisem, ali ne znam kolko je zainteresovanih da to cuje?!

Po mom misljenju najbolje rezultate daje prolecni ispust, sto je kod mene u lovistu i dokazano u praksi, sto se tice ispusta fazanskih pilica tu su najbolji rezultati do 30% prezivelih, sto znaci da od 3 000 ispustenih pilica u najboljem slucaju prezivi 1000 za lov, mada i tu je pitanje stanista, hrane, vode, predatora, vremenskih uslova, tj. mnogo faktora koji uticu na opstanak i sazrevanje fazana za lov, na kraju se dobije dobar fazan spreman za lov...

Kod mene u lovistu se ispust vrsi u 2 trajna prihvatilista, ta dva su na terenima gde je najveci pritisak lovaca na ovu divljac i u kontinuitetu se ispusta po 500 pilica nekoliko godina, prihvatilista su skoro dobra kao volijere na fazaneriji! Na ostalim lokacijama se prave bas ta prihvatilista montaznog tipa, gde se izabere povoljan teren sa dovoljno zaklona, hrane i vode. materijal za izgradnju prihvatilista su drveni ili betonski stubovi, pletena zica i na kraju kao sto je Sale rekao plasticna mreza, koja stiti od sunca, jakog pljuska ili nekog predatora...

Da bi cuvanje fazana bilo sto savesnije, uveli smo praksu potpisivanja ugovora ili obaveze od strane 4 lovca koji za cuvanje u trajanju od 21 dan 00-24h dobijaju po clanarinu LU, a uz to se dobija i 10 radnih akcija za postavljanje i uklanjanje prihvatilista.

Hranu takodje daje LU po prihvatilistu ide 100kg koncetrata i to granule, bas kao sto je kolega rekao radi se o koncetratu sa 22% proteina, a uz to se dobija i 50kg psenice koja se postepeno mesa sa koncetratom i sticu naviku da jedu prirodnu hranu...

Nakon dve nedelje cuvanja, otvara se deo mreze, fazani su sada lepo obuceni i stari 8 - 9 nedelja, sposobni su da se sami hrane, lete i skrivaju se! Sada se cuva samo mesto, od najezde lutalica ili predatora, koji bi naneli vecu stetu, a fazani polako pocinju da se udaljavaju i podivljavaju! Napomena samo da je dobro postaviti sto vise precki unutar prihvatilista, kako bi fazani stekli naviku da spavaju na drvetu, tj. iznad zemlje, gde je dosta bezbednije po njih...
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Август 16, 2012, 12:26:04 »

Ajd koja slika montažno-demontažnog prihvatilišta:
pogled iz daljine:

i slike ostale:

Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Август 16, 2012, 12:32:26 »

još neki detalji, inače fazani su unutra stari 9 nedelja. Biće u prihvatilištu još oko 2 nedelje i tada se puštaju napolje, ostaje onaj natkriveni deo gde se i dalje iznosi hrana i voda i obilazi i čuva.

svaki fazan je prstenovan:
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Август 16, 2012, 12:39:44 »

imam još slika ali ne mogu ih trenutno prebaciti.
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Август 16, 2012, 01:00:55 »

Svaka cast Sale!  hi

E sad ako smem da iznesem neke dobronamerne primedbe!

Prihvatiliste je perfektno odradjeno, samo sto bi ga ja stavio blize stanistu fazana, tj. kanal, trska, sumica, parlozi... Kako bi se fazani navikavali na prirodna sklonista...

Druga stvar je udaljena voda, ne mogu tacno sa slike da procenim udaljenost najblizeg prirodnog pojilista...

Trece u prihvatilistu nema precki na kojima bi fazani spavali i penjali se, tako stekli naviku nocenja na drvetu sto je najbezbednije za njih!

I poslednje, mislim da su ovo fazani uzrasta 9 - 10 nedelja, dovoljno su veliki da sami nalaze hranu u prirodi, sposobni su da lete... Ako se ispune predhodno navedeni uslovi, bilo bi pravo vreme da se jedna strana prihvatlista otvori, kako bi krenuli da sami istrazuju teren i da se povremeno vracaju, teren bi trebao da se nadgleda 00 - 24h jos oko 10 dana a kasnije povremeno obilazi... Fazani koji prezive do pocetka lovne sezoni bili bi 100% podivljali, premiceni i sposobni za prezivljavanje u prirodi!  hi
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Август 16, 2012, 01:42:26 »

Kanal sa vodom je 100m od prihvatilišta, to je njiva na kojoj je pokošena trava i namerno smo ih stavili tu da bi mogli bolje kontrolisati eventualni prilaz predatora.
Odmah na 30-40 okolo su trske, njive, kukuruzi....
Za prečke si u pravu i danas treba da ih namontiraju.
Inače ovi fazani su izleženi 14.juna i 14. avgusta su imali tačno 2 meseca starosti što je oko 8,5-9 nedelja.
Namerno sam napisao koliko su stari da bi znali kada vam isporuče fazane i kažu da na primer imaju 12 nedelja a ustvari imaju 10 nedelja ili čak i manje. Eto tako izgledaju fazani od 8-9 nedelja starosti.
Hvala nidžo na savetima.
Zato i postoji forum da se lovci i uzgajivači edukuju i razmene iskustva.
Mi smo se opredelili za Češki metod i oni ovako rade. Inače fazani su tek 2 dana u prihvatilištu tako da se polako svaki dan sve sprema, danas stiže i pesak i sitan šljunak za prpošenje i prečke. Inače u velikom prihvatilištu imaju i prečke za noćenje i pesak.
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #22 poslato: Новембар 29, 2012, 08:30:05 »

Iz naseg prihvatilista, slikano prosle nedelje. Fazani su doneti 04.09, kao pilici naravno.

Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Новембар 30, 2012, 07:07:14 »

Samo mora kvalitetna hrana, probali mi kukuruz, žito fazani su imali 16+ nedelja i vidi se kako slabo napreduju, perje im loše, repovi nikako da narastu i krenemo granule od 18% proteina i malo sojine sačme + naravno kukuruz i žito i za 10 dana fazani kao za izložbu.
Znači mora se davati dobra hrana i ne sme se tu štedeti inače ništa od posla.
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #24 poslato: Новембар 30, 2012, 09:04:17 »

Znači mora se davati dobra hrana i ne sme se tu štedeti inače ništa od posla.

Kolega moramo se sloziti da je u svemu ta parola ako zelimo kvalitet!
Sačuvana

alas
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Dobar Pogled

« Odgovor #25 poslato: Јул 08, 2013, 12:56:30 »

Stigli su nam fazancici od 6.nedalja 22.06.2013 1000 kom na cuvanje jos 6 nedelja... Poceli smo da ih hranimo sa INBERGOM ĆT2 cureci sa 24% proteina koji je u granulama. Vec im je nedelju dana kako su u 600 m2 a zaklon je povrsine 10%. Svetlo je upaljeno na sredini tokom cele noci i obasjava celo prihvatiliste. Nisam pristalica ove varijante svetla ali da se stavi po uglovima i obasjava van prihvatilista mislim da je bolje. Jer u ovom slucaju sa unutrasnjim svetlom fazancici nemaju nikako noc. Tako je kako je. Sa 8 nedelja bih trebalo ubacivati u ishranu lomljeno zito a ja aam dobio vec u prvoj nedelji naredjenje da ubacujem, navodno da se navikavaju. Naredjenje izvrseno.... Sta mislite o INBERGOVOJ hrani i da li neko od vas ima nekakav nacin ishrane, mislim na hranu. Uzdravlje i dobar pogled
Sačuvana

DOBAR POGLED
ProfiHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јул 08, 2014, 08:28:30 »

Nas nov objekat za ispustanje fazanskih pilica,jos malo i gotov.
Sačuvana

Lako je stici do vrha,mnogo je teze  tu i ostati
ProfiHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јул 21, 2014, 12:13:10 »

Cuvamo 4 nedelje i posle pustanje u prirodi.
Sačuvana

Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јул 22, 2014, 07:11:57 »

Profi, lepo odradjeno  hi

Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
ProfiHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јул 23, 2014, 12:16:47 »

Profi, lepo odradjeno  hi

Uvek moze jos bolje Nikola ,al u svakom slucaju ako hocemo da imamo sta da lovimo moramo i da cuvamo  drinks
Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: