DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161370 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 19, 2019, 06:23:19
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)Cuvanje fazanskih pilica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Cuvanje fazanskih pilica  (Pročitano 24850 puta)
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« poslato: Јул 29, 2009, 01:33:32 »

Forumasi,

Kako napreduju fazanski pilici u prihvatilistima.
Kako se ocenjuje rast, zdravstveno stanje i kvalitet.
Imali problema?

Napisite nesto o situaciji u vasim LD po ovom pitanju.

U mojoj sekciji smo se ove godine odlucili za pustanje direktno u loviste starije uzraste.
Nisam zadovoljkan sa time, no videcemo.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #1 poslato: Јул 29, 2009, 02:30:07 »

Nisam Swile zadovoljan ni ja al ispade po onoj KO ZABE PITA KAD SE BARA SUSI
Da me pogresno ne shvatite, bio sam odsutan izvesno vreme iz cele ove price sa lov.sekcijom i radovima u njoj i desilo se nesto sto zasluzuje svaku osudu.
Naime fazancici su doneseni u volijeru koja je izgradjena prosle godine i istom prilikom par lovaca je potrsilo bagrenje i ostali deo naraslih stabljika koje su uzele maha u volijeri u proteklom periodu
Inace sve to skupa je bila idealna zastita od ovih toplih dana i ambijent kakav se moze samo pozeleti za taj prelazni period
Medjutim ne bih sada o tome
Misljenja sam da nisu kriva ta dvojica
Globalno nam fali mnogo edukacije po tom osnovu. Fazani se na ovim prostorima ne gaje od juce i ne mogu da shvatim da se ne povede diskusija na tu temu. Zar je tesko ostampati i distribuirati po LU brosuru o prihvatu,uzgoju i pustanju te divljaci
Jednom recju mora se uvesti odredjena disciplina za ovaj posao.Prvo i osnovno nije to mali novac koji se u ovaj posao ubacuje da bi se bahato ponasali pojedinci. Za svako nestrucno ponasanje sledi kazna i kraj price
Ljudi, ma ovde se mora po novcaniku neodgovornih
Taj isti novcanik je celu evropu naucio pameti, nista drugo
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

UMRO SAM ALI MI JOS NISU JAVILI!!!!

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #2 poslato: Август 24, 2009, 07:48:56 »

IDEMO NA CUVANJE FAZANA NEMA ZAZANJA! nono STO SE MORA NIJE TESKO! pioneer
Dobar pogled! hi
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #3 poslato: Октобар 20, 2011, 08:37:41 »

Evo nasih pilica, napreduju lepo, nema uginuca (u granicama normalnog) 1.ooo komada ubacenih:

Sačuvana

dejan032
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Октобар 20, 2011, 01:24:38 »

mi smo do pre par godina pustali piladiju,sada pustamo u martu mesecu fazane za reprodukciju i odlicno se pokazalo.
Sačuvana
alas
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Dobar Pogled

« Odgovor #5 poslato: Март 06, 2012, 05:47:41 »

Nije lose osveziti ovu temu...  dosta udruzenja ima svoje prihvatiliste u koje ubacuje fazansku pilad staru 6, 7 ili 8 nedelja... i cuvaju ih danonocno oko priblizno 6 nedelja. Moje misljenje je da je bolje da se uzmu pilad i da se cuvaju jer ako uzmemo primer 1200 komada  30% neka ugine ostaje oko 800-900 a ako bih kupili 100 kom odraslih od 12 nedelja neka ugine 30% ostaje oko 60-70 komada da ostaje... npr prosle god je pile od 6 nedelja bilo oko 290 din a od 12 nedelja ako se nevaram oko 47o din... ovo sam napisao jer nase loviste cuva fazancice a susedno kupuje od 12 nedelja...
Preskocio sam dosta ali da napisem i ovo....  predhodno uraditi deratizaciju, dezinfekciju... pozeljno je i da se sloj peska izbaci oko 10 cm i da se naspe nov... zica da se zategne... itd...
Sačuvana

DOBAR POGLED
Sone-Кg
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јул 17, 2012, 01:28:21 »

U mojoj sekciji je u toku izrada prihvailista za cuvanje fazanskih pilica koji nam stizu u subotu (450kom), priblizno 500m².

Da malo osvezimo temu!
Sačuvana
alas
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Dobar Pogled

« Odgovor #7 poslato: Јул 17, 2012, 09:45:55 »

nazalost nemogu da ubacim sliku... ali u prihvatilistu ima 1200 pilica od 6 nedelja... mislim toliko su imali kad su stigli 27-og... za sad sve po planu... hranimo ih granulama ć3... nerasipaju naravno i sitno zito je tu... voda se menja 3 na dan koliko se i hrane... danonocno cuvanje...
Sačuvana

DOBAR POGLED
bogoljub
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 17, 2012, 10:24:20 »

Koje vam je prihvatilište?Ja sam bio u onom kod kombinata kada sam bio jednom u lovu kod vas.Moj drug vam je bio sponzor za premix za koncentrat za Fazane.
Sačuvana

Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
alas
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Dobar Pogled

« Odgovor #9 poslato: Јул 18, 2012, 02:17:47 »

Koje vam je prihvatilište?Ja sam bio u onom kod kombinata kada sam bio jednom u lovu kod vas.Moj drug vam je bio sponzor za premix za koncentrat za Fazane.

koje godine je bilo to? a ko vam je kolega... koliko ja znam unazad nekoliko godina kupujemo koncentrat od veterinara... a pre toga smo sami pravili... uzdravlje kolega
Sačuvana

DOBAR POGLED
bogoljub
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јул 18, 2012, 07:16:38 »

Moj kolega nije lovac ali je pozvan u lov kod vas ,pa je poveo mene i brata.Tada je direktor kombinata bio iz Kikinde i on nas je pozvao u lov posto kolega nije lovac.Inače to mi je drugo mesto posle Ristovače gde sam video ogromno jato Fazana.
Sačuvana

Gledala mi Ciganka u dlan i kaže:
- Do 35. godine nećeš imati para i mučit ćeš se.
Ja je pitam:
- A poslije 35.?
A ona će:
- Će se navikneš na to.
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #11 poslato: Август 14, 2012, 08:48:25 »

Lovačko udruženje „Niš“ iz Niša, koje gazduje lovištem „Nišava“, poseduje svoju fazaneriju „Vinik“, kapaciteta do 20 000 jedinki. U protekloj godini izgrađena je još jedna volijera od oko 2 000m2, tako da su se stvorili uslovi za povećanje proizvodnje sa 13 000 na rekordnih 18 000 fazanskih pilića. U trinaest partija izlegnuće je variralo od 70 – 83%, što za naše prilike predstavlja rekord. Od strane dugogodišnjih kupaca  rezervisano je oko 10 000 fazana različitog uzrasta, dok će u lovište „Nišava“ biti ispušteno oko 4 000 fazana raličitog uzrasta.
Počeli smo sa prolećnim ispustom  200 odraslih fazana u razmeri 1:4 za koke, planiran je  ispust 600 fazana, ali je zbog loših vremenskih uslova i predatora došlo do povećanog uginuća u toku zime. Nakon završene reprodukcije  ispušteno je matično jato oko 600 fazana. U julu je krenuo ispust fazanskih pilića starosti 5 – 7 nedelja. U trinaest prihvatilišta ispušteno je oko 3 000 fazanskih pilića, u 6 revira raspodela je vršena u  dva trajna prihvatilišta kapaciteta 500 pilića i jedanaest prihvatilišta privremenog karaktera, kapaciteta od 150 do 250 pilića.
Od strane LU „Niš“ za svako prihvatilište daju se 4 besplatne članarine i deset radnih akcija, kao i materijal za izradu prihvatilišta i hrana za čuvanje fazanskih pilića u trajanju od tri nedelje.
Suša pogoduje čuvanju fazana, s tim što treba obratiti pažnju da prihvatilišta budu u blizini vodotoka ili izvora, jer u sušnim godinama hrana ne predstavlja problem, dok je važnije da fazani lako pronalaze vodu.
Do kraja kalendarske godine ostalo ja da se na osnovu brojnosti fazana odluči o ispustu fazana za lov „pred pušku“, mada kako za sada stvari stoje brojnost je zadovoljavajuća.

Evo nekih detalja sa izgradnje prihvatilista u mom reviru

Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Август 14, 2012, 12:48:37 »

Da se ukljucim malo , ali pojedinosti i sitnice cu ostaviti za kraj sezone i jedan celokupniji tekst kad vidim odstrel i migracije posto smo ih prstenovali za svaku mikro-lokaciju u lovistu razlicito. Ove godine smo uzeli pilice od 5-6 nedelja sa mnogo straha i bojazni , posto smo skoro dvadesetak ranijih godina one od 12 nedelja pustali direktno u loviste . Mislim da ce se pokazati da je bolje uzimati ovu mladju kategoriju i na "kasicicu" ispustati vise puta u loviste na pogodne terenu . Ako nista drugo , bar je isplativije , nama je izaslo da nas pile kosta 360 din posle 42 dana cuvanja i hranjenja ,a ta kategorija kosta od 550-590 dinara u fazanerijama . Ako se savesno radi nema uginuca , kod nas ove godine 1% , a poprilicno su bolje operjani ,bolje podivljali i bolje lete nego oni sa 12 nedelja u fazaneriji .
E sad neko ce reci ,a troskovi izgradnje prihvatilista ... verujte sa 1000 jedinki moze vam se isplatiti vec u prvoj godini , a sigurno u 2. ili 3. god . Neka je vek zice i stubova 10 godina ,ostace vam bar 7 godina za duplo smanjenje troskova ,ili po istoj ceni za one od 12 nedelje iz fazanerije pusten duplo veci broj fazan u loviste . Nesto vise o ovome napisacu na kraju januara ,kad vidimo sa koliko ce ucestvovati u odstrelu ovi fazani . Oni od 12 nedelja u prvoj godini su ucestvovali max 20% , u drugoj tek po koji procenat od odstrela , u trecoj nijedan nije odstreljen .
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Август 15, 2012, 12:20:03 »

Dobra tema. Mi smo po mom projektu, koji sam video kod Čeha i Slovaka napravili montažno demontažno prihvatilište. Potrebno je 3h rada sa pauzama za pivo da se sve namontira. Kapacitet jednog je 100-150 fazančića od 8 nedelja starosti u u tom prihvatilištu se čuvaju od 14-21 dan znači puštaju se sa nekih 12 nedelja starosti.
Slikaću sutra sve pa da vidite.
Urađena su polja od cevi 30X30mm koja su 3m dužine i 1,5m vidine i svako polje je opšiveno pocinkovanom žicom 5X5cm. za jednu turu fazana postavi se prihvatilište 9X9m (81m2) na koje je naslonjeno sklonište od 3X3m koje je sa 3 strane zatvoreno a sa najvišlje strane je naslonjeno na ograđeni deo. Unutar tog prigvatilišta postave se 2 bagremova stuba od 2,5m i preko se navuže zelena zaštitna mreža koja ujedno štiti i od sunca. (koristi se ta mreža za zaštitu voćnjaka i vinograda od čvoraka i jako je jeftina.).
Ovako montažno demontažno hranilište košta oko 30.000 dinara i služi nas sigurno 15-20 godina, posle ispuštanja fazana na jednom terenu, seli se na drugi potez lovišta, nadstrešnica koja je služila kao sklonište ostaje tu i dalje i služi kao hranilište. Kada se svi poslovi završe oko fazana montažno prihvatilište se spakuje i nosi u magacin na lovačkom domu.
Mi smo imali stacionarna prihvatilišta međutim od lopina ne možeš se naraditi, pokradu žicu, stubove i stalno kupujemo, ponovo pravimo itd.
Ovako je rešeno bar to.
Dok su fazani tu danonoćna su dežurstva. Svi fazani su prstenovani, takođe mi pre puštanja u ovakvo prihvatilište u saradnji sa veterinarom vršimo i vakcinaciju protiv klasične kuge peradi i to kapne se u oko, i nozdrve svakom fazančetu, obeležava i tek se tada stavlja u kutiju za transport do prihvatilišta.
Za naše lovačko društvo koje ima 7.500Ha potrebno je ovakva 2 montažna prihvatilišta da bi se ispustili fazani na svim terenima gde pogoduje za njihov život i opstanak.
Slikaću kako to izgleda pošto sam sutra ja dežuran.
Inače ramovi se ukopavaju u zemlju 10-15cm minimum kako ne bi psi lutalice prokopali slučajno i ušli unutra.
Hrana koja se daje je u klasičnim hranilicama granule BŽ2 a na zemlju mešavina žita i kukuruza, takođe 2-3 kolica rečnog peska je obavezno.
Eto ukratko.
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Август 15, 2012, 12:34:15 »

Odlicno Brno , jedva cekam slike ... sve u redu , samo izbacite kukuruz , previse goji u tom uzrastu , a ima manje proteina od psenice ili tritikalea , od zrnaste hrane samo lomljeno zito , psenicu , tritikale , eventualno i ovas ... Preporucujem i cureci koncetrat ne onaj za pilice , zbog nekih enzima .
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: