DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161397 poruka u 7278 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 09, 2019, 11:11:55
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Rasturanje pogodaka sa .22-250  (Pročitano 11193 puta)
Aleksandar
Gost
« poslato: Јул 24, 2009, 03:01:56 »

Pozdrav svima,

Zamolio bih ostale koje interesuje ova tema da mi iznesu svoje misljenje o problemu do kog sam dosao.
Naime pre nekoliko dana sam dosao do jednog karabina, Zastavin Mini Mauser Charles Daly u kalibru .22-250 Rem. 20" cev, mozda i suvise kratka za ovaj kalibar (i suvise bucno sigurno :-) ). Nabacih na njega STD mounts, Meoptu 4-16x44 ne izdrzah da sacekam pa sam stavio Bushnel Banner sa MK puske 3-9x40 dok Meopta ne stigne (no to i nije toliko bitno), promenih obarac sa Timney Featerweight Deluxe, malcice radih na free floating-u i krenuh da probam sve to.
E sad, sa Zero pointom ga lako dovedoh u centar (1 metak), promenih metu i krenuh da pucam za grupu. Lezeci stav, smotana jakna kao oslonac, daljina 110m, municija PPU SP 55gr, probrana sa najslicnijom tezinom i COL iz iste serije.
Prva tri metka se razvukose redno i lepo na 17mm. Cetvrti dobih skroz dole desno, peti gore levo (nisam odmarao cev svo to vreme). Pored sunca koje je konstanto peklo cev se bukvalno zagrajela da je ne smes dodirnuti. Pola sata mi je trebalo da je ohladim potpuno. Sledeci metak, sesti dobih u centar, kraj prva tri.
Ono sto me interesuje je sledece, da li je moguce da su ova dva "flajera" otisli tamo zbog zagrejane cevi? Da li je moguce da na ovaj nacin pregrejana cev utiche na grupu pogodaka-ovakvo rasipanje bez pomeraja grupe u nekom odredjenom smeru? Napominjem da je free floating cevi odradjen prilicno ok i da verovatno ne bi trebalo da se usled zagrevanja dodiruje sa kundakom. Kvalitet municije?
Nisam u prilici da jos nekoliko dana probam nesto drugo sem PPU-a da bih mogao ovaj faktor iskljuciti. I da, na dve caure su mi se javili znaci excessive pressure u vidu "curenja" barutnih gasova oko kapisle i vise nego sto bi trebalo poravnate kapisle.

P.S. Kvadrati su promera 1 inch a crveni krug u sredini 1/2 inch

Sačuvana
Aleksandar
Gost
« Odgovor #1 poslato: Јул 24, 2009, 03:14:07 »

Evo i slika puske:

Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #2 poslato: Јул 24, 2009, 03:34:29 »

Sve si  pametno zakljucio.

TANKA CEV i MUNICIJA.

Tako rade sve zastave sa tankom cevi. Za svaki slucaj,uradi plivajucu cev da provuces debelu vizitkartu izmedju nje i kundaka.Minimum.

No, ne sekiraj se previse. Vazan je prvi i eventualno drugi metak u neposrednom lovu.
A to vidim, radi bez greske.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Đomla
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 25, 2009, 08:25:44 »

Slažem se sa Swift-om, ova puška nije namjenjena za sportsko streljaštvo, već za lov. I sam si rekao da su prva tri metka stvorila grupu od 17mm, što je odlično.
Sačuvana

Tata i ja bi ovo radio !!
I tata bi sine !!!
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #4 poslato: Јул 25, 2009, 08:52:07 »

Definitivno je razlog vrela cev.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Aleksandar
Gost
« Odgovor #5 poslato: Јул 25, 2009, 09:13:04 »

Hvala vam svima.
Jedina stvar koja me bunila je to sto rasturanje nije po "nekom" zakonu (za koji covek moze algoritam napisati  biggrin), nema pomeraj odredjen nekim pravcem.

"Cika" Ry  hi, Vi, cini mi se posedujete Meopte, da li ste bili u mogucnosti da koristite Meostar 4-16x44, sta mislite o stavljanju iste na ovu pusku?
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #6 poslato: Јул 25, 2009, 09:27:08 »

Meostar R1 4-16x44 sa mil-dot koncanicom i taktickim turetima koristim dve-tri godine na dva karabina (.243 i .222). Sve najbolje o njima.
Inace, rasturanje usled pregrejane cevi nema pravila, a posebno ga nema ako pucas sa fabrickom municijom
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Aleksandar
Gost
« Odgovor #7 poslato: Јул 25, 2009, 11:47:14 »

Ok, Mil Dot sam i ja narucio, iako sam imao pozitivna iskustva sa Leupoldovom TMR koncanicom, ipak po meni i za mene, Meopta znaci vise nego Leupold.

Nisam znao da je rasturanje bez pravila.
Na zalost handloads nisam jos u prilici da probam. Za par dana treba da mi stigne  Remingtonov AccuTip 50gr, Winchesterov BST 50gr i Federalov Blitz-King od 55gr pa cu videti dok sve to istestiram. Do hronographa ne mogu doci do septembra, a zivo me interesuje koliki mi je prosecan srednji gubitak brzine na 20" cevi u .22-250. No, ni tu opet nema pravog posla bez handloading-a i koriscenja koliko toliko brzih baruta.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #8 poslato: Јул 25, 2009, 09:08:03 »

Ovo sto si okacio slike...znaci da rade prva dva-tri metka.
Dovoljno za sve lovacke situacije do 300 met. I vise nego dovoljne.
Problemi sa tim kalibrom nastaju kod vetra, prepreka bilo koje vrste i stete na mesu srnece divljaci. No, to je cena ultra brzih malih kalibara.

Gubitak brzine za kracu cev je max. 25-45 m/s u zavisnosti od pocetnih brzina zrna i njihove tezine.
Nista preterano znacajno za lov.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
twingi
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јул 26, 2009, 05:02:24 »

Citat
Tako rade sve zastave sa tankom cevi. Za svaki slucaj,uradi plivajucu cev da provuces debelu vizitkartu izmedju nje i kundaka.Minimum.

Ovo mi zape za oko. Svojevremeno sam obradio potkundak na svom .300 WM, zastava, i radikalno pogorsao grupu. Uradio sam free floating da mogu provuci novcanicu bez problema. Neko mi rece da mauser sistemi i ne vole bas free floating vec da im nerijetko pase pressure point na vrhu potkundaka. To sam odrdio sa epoxiem i ponovo dobio zadovoljavajucu grupu. Inače upucavam iskljucivo na hladnu cijev. Ima li neko slicnih iskustva sa mauser sistemom?
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #10 poslato: Јул 26, 2009, 05:04:22 »

Nisam bash siguran da to ima veze sa nachinom bravljenja... pre ce biti da je u pitanju debljina zida cevi i grejanje iste..
Sačuvana

twingi
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јул 26, 2009, 05:35:57 »

Nisam bash siguran da to ima veze sa nachinom bravljenja... pre ce biti da je u pitanju debljina zida cevi i grejanje iste..
Kad kazem mauser sistem mislio sam na način spajanja sa kundakom, ne na zatvarac, izvinjavam se.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јул 26, 2009, 08:58:46 »

Itekako ima vezesa Mauser sistemom, ali ne sa nacinom bravljenja, vec sa konstrukcijom samog sanduka, i vezom sanduka i cevi. Kod Mausera je navoj kratak, i zna da napravi probleme, no problem moze da bude i u tankoj cevi, koja gotovo uvek voli pressure point na vrhu potkundaka.

Pressure point moze da bude i mac sa dve ostrice, u zavisnosti od debljice cevi, tacke u kojoj je i promena mesecevih mena, povecava sansu pomeranja tacke pogodka kod grejanja cevi, posle vise hitaca. No to je u lovu beznacajno.
Sačuvana
Aleksandar
Gost
« Odgovor #13 poslato: Јул 26, 2009, 11:42:23 »

Cuo sam za slicne slucajeve. Mada tvrdim da to kod Mauser sistema i tankih cevi ne mora da bude slucaj. Imao sam nekoliko pusaka Mauser akcije koje su znatno poboljsavale grupu posle free floating-a.
Interesantno je da je na ovoj novoj pusci vec iz fabrike free floating bio odradjen odlicno, do 3.5cm pred vrh, gde sam ga naknadno odradio. Ne verujem da su smisljeno u fabrici napravili ovo (jer sam drzao gotovo identicnu pusku, razlika u par serijskih brojeva, koja je celom duzinom bila potpuno ne obradjena), mislim da je jednostavno tako ukopan igrom slucaja.
Nadam se da nisam nesto preterano izgubio ovim, zapravo ne bih rekao da sam izgubio ista gledajuci grupu i cisto sumnjam da bi bila bolja bez skidanja tih 3.5cm. Zao mi sad mozda sto je jedino nisam probao pre obrade ali... who knows-who cares  biggrin

Danas sam je probao na 200 i 300 metara, po 5 metaka, isto PPU 55gr.
Opet sam imao problem, no ovog puta sa po jednim flajerom u svakoj od grupa, iako sam hladio cev, te pocinjem cvrsto da verujem da je preovladjujuci krivac neujednacena municija. Posto sam praznio kutiju nisam vise mogao da biram "slicne" pa se, verujte mi, municija iz iste kutije razlikovala u COAL i po 0.5mm , golim okom se vidi bre po cannelure na zrnu, a ne mereci jos.
Grupe (bez tog po jednog flajera) od po cetiri metka su mi bile, 3cm na 200m i 7.7cm na 300m.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јул 27, 2009, 08:34:19 »

Naravno da ne mora da bude slucaj, ali je cesce da jeste slucaj. Pogotovu kod Zastave, koja generalno ima problema sa beddingom.

Cisto sumnjam da je flajer koji dobijas problem OAL-a, pre ce biti slucaj da je problem ipak u beddingu, ili grejanju cevi. I to je kod zastave opet simptomaticno.

Generalno, Free floated barell je samo za puske sa teskom cevi, ali i p[ressure point ne moze da bude napravljen slucajno, vec mora da ostvaruje odredjen pritisak na cev, koji je konstantan. Jedan od najboljih nacina je napraviti bedded pressure point, tako sto se prednji deo potkundaka optereti sa tegom, pa se na savom vrhu izlije parce beddinga od 1 cm.. No mozes da proveris kako cela prica radi i bez velike investicije, sa parcetom debljeg papira, ili kartona, i lepljivom trakom. Jedostavno napravis usku pressure point na vrhu podkundaka.

Pressure point ce pomoci skoro svakoj pusci sa laganom cevi. Nije ni cudo sto Ruger, Remington, Savage na lovacke karabine fabricki ugradjuju Prssure point. To ih oslobadja mnogih glavobolja u servisima.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: