DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

158092 poruka u 6983 tema- 6732 članova - Poslednji član: pisarev

Јануар 22, 2018, 09:09:50
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 38   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Jedinačna zrna za Sačmarice  (Pročitano 222097 puta)
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јул 16, 2008, 08:48:46 »

Predlažem da u ovoj temi obradimo jedinačna zrna za sačmarice koja se koriste u lovu divljih svinja, tipovi zrna, proizvođači, praktična iskustva i slično.
Kao pokretač teme opisaću neka iskustva sa Original Brenneke zrnima u kalibru 12, od poznatog proizvođača RWS-a.
Jedinačno zrno original Brenneke, Rottweill RWS je težine 31,5 grama sa integrisanim filcanim čepom koju mu služi kao stabilizator leta. Početna brzina zrna se kreće oko 430m/s. Kod nas se poslednjih godina može nabaviti u bolje snabdevenim prodavnicama lovačke opreme a cena mu se kreće od 130-160 dinara po komadu.
Moja lična iskustva sa ovom konstrukcijom su više nego zadovoljavajuća, vrlo precizno zrno do daljine oko 50m, a isprobao sam ga i na 75m gde je pokazalo sasvim zadovoljavajuću preciznost za uslove lova. Lično smatram da do 50m treba koristiti ova zrna a moj lični odstrel je bio na 60m vepar od 135kg koji je pao u vatri pogođen u plećku, zrno smo pronašli ispod kože na drugoj strani plećke.
Rađeno je od dosta tvrdog olova što se može zaključiti kada sam u nekoliko grla divljih svinja našao zrno brenneke koje je malo bilo deformisano.

Iako dosta skuplje nego neka klasična zrna koja se mogu naći u prodaji lično ga toplo preporučujem za lovce koji love isključivo svinju sačmaricom a naročito za one koji love kombinovanim puškama ili drilinzima.
Pre upotrebe u lovu obavezno ga treba isprobati na meti sa bar tri metka sa naslona.

Takođe na tržištu se pojavljuje i podkalibarna verzija Brenneke K.O. ili Rubin Sabot Slug koja je nešto veće preciznosti, manjeg pada zrna i veće početne brzine.

I druga verzija podkalibarnog brenneke zrna već čuveni Super Sabot Slug, ali koji se ne preporučuje za pucanje iz čokiranih pušaka i preporuka je da se ispaljuje iz ožl***ljenih sačmarskih cevi, gde proizvođač navodi impresivne rezultate do 100m.

Kakva su vaša iskustva i opišite iskustva sa drugim vrstama jedinačnih zrna.
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јул 16, 2008, 09:23:10 »

Pa slabije koristim jedinicna zrna ali  imam par  razlicitih od ovih sto cu vam pokazati samo sam probao sulvester francuske proizvodnje ,pogodio sam lisicu koja je bezala ranjena na 113 korako razbio sam je ,izuzetno precizan i izbalansiran  potkalibar de sam nanisanio tu je bio pogodak.Sto se tice ostalih brenera i potkalibara probao sam ih samo na mete  ,breneri B&P BIG GAME su na 50m imali dosta pad,a nasi GOLD  HAWK su se pokazali izuzetno preciznim,zao mi je sto trnutno nemam potkalibar12/89 da vam pokazem ali to je stvarno nenormalan trzaj ,energija je straobalna uradicu ovih dana jedan klip ili slike iz kal12/89 sa jedinacnim zrnom pa videcemo do tada poz  :Smiley
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 07, 2008, 08:47:49 »

Evo neka jedinačna zrna iz moje kolekcije.
S leva na desno original Brenneke RWS, S&B češki specijal slug i S&B Češki S-Ball Plastic - izvađena zrna iz divljih svinja i originalan metak:

Češki S&B i kugla IDEAL Stendebah

Krušikov RS 1 neki dan sam kupio pakovanje od 5 komada da isprobam na strelištu.

Gualandi Palla i Big Game Palla jedinačna zrna od Baskijerija

Krušikova Duble Ball dve kugle od ukupno 29gr u plastičnom kontejneru.

I još sijaset drugih...
Šta vi koristite u lovu na svinje od jedinačnih zrna?
Sačuvana
air_sniper
Senior
Van mreže Van mreže

Rifle expert

« Odgovor #3 poslato: Новембар 07, 2008, 09:31:43 »

Evo neka jedinačna zrna iz moje kolekcije.
S

Prva slika ta su zna koliko vidim povadjena iz divljaci?Ako sam upravu zbog cega su slabo deformisana?ili ja to opet lose vidim?
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 07, 2008, 09:55:18 »

Dobro vidiš, verovatno su rađena od tvrdog olova, a S-bal plastic je od čelika, okolo presvučen plastikom. Izvađena iz redom: vepar 100kg RWS Brenneke, krmača 80kg Specijal Slug i vepar 150kg S-ball plastik. Kilaža je šac metodom i iznosim je zbog mase i konstitucije divljači da bi se imala predstava.
Brennek RWS je prošao kroz creva, želudac, jetru, deo pluća, pokidao vratni deo kičme i u lobanji glave se zaustavio, eto koliko je stigao sa daljine tačno 40 koraka, znači sigurno 35m minimum. Da se raspao ne bi došao do vrata i glave sigurno.
I jedna bez ljutnje nema potrebe za citiranjem toliko slika, verovatno opterećuje se sam sajt i nekima sa sporijim internetom i slabijim konfiguracijama kompa teže je za sam pregled.

OBRISANE
Sačuvana
air_sniper
Senior
Van mreže Van mreže

Rifle expert

« Odgovor #5 poslato: Новембар 07, 2008, 09:59:19 »

Aha,znaci potrebno je da olovo bude tvrdje,hvala.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Новембар 07, 2008, 10:08:13 »

Nije potrebno, tako ga verovatno proizvode te firme.
Naprimer BIG Game Palla se raspadne na deliće i nema tako duboku penetraciju iako kada ispalite tu kuglu hoće puška da vam ispadne iz ruke, takve je konstrukcije, verovatno meko olovo bez antimona i ima rupicu na vrhu (holov point).
Inače nisam nikakav stručnjak i znalac balistike, znači bato ja sam PRAKTIČAR, kod mene se na delu isprobaju sva kojekakva teoretisanja (čitaj proseravanja u većini slučajeva) i zaključci se izvode slobodno po volji kako kome odgovara.
Sačuvana
BUCKO
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN

« Odgovor #7 poslato: Новембар 07, 2008, 10:18:36 »

Nije potrebno, tako ga verovatno proizvode te firme.
Naprimer BIG Game Palla se raspadne na deliće i nema tako duboku penetraciju iako kada ispalite tu kuglu hoće puška da vam ispadne iz ruke, takve je konstrukcije, verovatno meko olovo bez antimona i ima rupicu na vrhu (holov point).
Inače nisam nikakav stručnjak i znalac balistike, znači bato ja sam PRAKTIČAR, kod mene se na delu isprobaju sva kojekakva teoretisanja (čitaj proseravanja u većini slučajeva) i zaključci se izvode slobodno po volji kako kome odgovara.

Ovo sam i video prosle zime da je cova prakticar nema nesto mnogo teorije kod njega Grin
Imam kuci RWS Brenneke i BIG Game Palla ali ih nisam jos probao.
Sačuvana

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #8 poslato: Новембар 07, 2008, 10:37:05 »

Imam ja jedno pitanje, neiskusan sam sto se tice lova svinja pojedinacnim zrnima.
Ukoliko neko puca iz npr. bokerice ili polozare ne bitno sada, gde su cevi razlicito cokirane npr. polu-cok; cok. da li to ima uticaj na ispaljeno zrno.

Konkretnije da li se sme pojedinacno zrno stavljati u obe cevi ili se preporucuje samo jedan od cokova.

Isto bi me zanimalo i sto se potkalibarnog zrna!
Slusao sam razne price, pa me interesuje...

Hvala!
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Новембар 07, 2008, 10:50:37 »

Ja lično na ovo pitanje mogu samo da teoretišem i pros....am. Sva savremena kalibarna i podkalibarna zrna se mogu ispaljivati iz bilo koje čokirane puške, ja sam iz mojih sačmarica pucao normalno iz obe cevi sigurno 20-tak različitih konstrukcija ako ne i više.
E sada da li čok utiče na grupu pogodaka i preciznost zrna nisam testirao. Teoretičari kažu da što je manji čok ili još bolje ako je cilindar kugle su preciznije. Da ova teorija pije vodu govori i to da se Slug cevi rade sa cilindričnim bušenjem pa verovatno ima neke veze.
Kuglama se lovi od 10-35-40m najčešće i tu su na tim daljinama neprikosnovene, verujem da iole svaka sačmarica manje više na tim daljinama ''nosi'' dovoljno precizno da se može koristiti u lovu. Neke koje dobro nose zrna ili kombinovane puške pomeraju te granice efikasnog dometa. Ja sam najdalje kuglom odstrelio svinju i to ne malu na 70m.
Svakako da treba isprobati više konstrukcija i naći onu koja je najpreciznija, najbolja varijanta je i da je najpreciznija i najučinkovitija na samoj divljoj svinji. Ja sam za sada došao do zaključka da je original brenneke RWS na prvom mestu, druga kugla bi bila Gualandi Palla B&P, možda je ova druga i bolja ali sa više iskustva imao sa original Brennekom. A odstrelio sam svinja i sa S-bal plastikom, i sa Gold Hawkom, sa ručno livenim i ručno punjenom diabolo kuglom, IDEAL kuglom Venator Slavonski brod, trepčinim brennekom, krušikovim PK16, talijanskim Solengom, Dolomits Ball (moja prva divlja svinja)... znači dosta. Svaka je ubojita, sa dobrim pogotkom ali najbolje su te koje sam rekao po meni, drugi imaju druga iskustva i nije loše razmeniti mišljenja.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Новембар 07, 2008, 11:03:50 »

Viđe ga Čeh ga napravio, više se ne proizvodi, već 10-tak godina:

Sačuvana
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #11 poslato: Новембар 07, 2008, 07:19:11 »

Ma ljudi moji sve ste vi ovo lepo ispisali, slazem se sa vama ali vi zaboraviste ili ja ne primetih SAUVESTRE ?
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
spiderredips
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Новембар 07, 2008, 08:39:55 »

Da li se sme pucati iz IŽ 27 sa ovom municijom (slika dole) pošto piše na metku 1050 bar?

Sačuvana

krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #13 poslato: Новембар 07, 2008, 09:57:34 »

Jedinacna zrna su izuzetno upotrebljiva i efikasna za lov u uslovima kojim su namenjeni.Prvenstveno su namenjena za lov u teskim uslovima uslovljenim terenom i za "krace" distance pucanja.Gust teren prekriven bujnom vegetacijom,trskom,trnjaci,sibljaci i slicno,odnosno tereni na kojima treba nisaniti i pucati veoma brzo,a samim tim nisu ni pregledni na duze distance su tereni za korestenje jedinacnih zrna.Imam solidan broj odstrela DS sa njima i preporucio bih ih za upotrebu posto se desava jako malo ranjavanja.Promasaj bude cist a ranjavanje ostavlja obilan krvavi trag i nanosi velike rane tako da cete i ranjeno gotovo uvek naci.
Kod nekadasnjih jedinacnih zrna najveci problem je bio u preciznosti dok sad savremene konstrukcije daju odlicne rezultate na 50 metara,a pojedini znatno dalje.Iz licnog iskustva bih napisao nekoliko saveta onim lovcima koji ih nisu koristili ili tek imaju nameru,a koji bi im mogli biti od koristi.Svaka cev nece jednako nositi jedinacno zrno,odnosno kod dvocevke mozete iamti znacajna odstupanja od cevi do cevi i sa istim tipom zrna.Treba naci tip zrna koji odgovara vasoj cevi i pre upotrebe u lovo na metu probati bar 4-5 komada.Kod pucanja jedinacnog zrna treba obratiti paznju na nisanjenje koje ne dozvoljava nikakva odstupanja nisanske linije kao kod pucanja sacmom.To bude cest problem u prakski.Ucio sam kolege i objasnjavao im nisanjenje nakon njihovih konstatacija da ili ne valja municija ili njihove puske.Na kraju se ispostavilo da nisu dobro nisanili.TO se pojavi problem kod pucanja u lovu kad treba pucati brzo u divljac i onda lovac ne bude skoncentrisan i po navici puca kao da je u cevi secma i rezultat je promasaj.Pucanje kroz deblje siblje(debljine prsta) ce promeniti smer zrna i verovatno ce doci do promasaja.
Ono sto sam video u praksi,nisam primetio neke povezanosti coka i preciznosti.Moj licni primer da pucam sa MC 21 koja ima puni cok i da mogu imati upotrebljivu preciznost do 80-90 metara.Sto se tice tipa jedinacnog zrna imao sam nekoliko odstrela sa RWS brenekama na kracim distancama,ali na meni nisam bio zadovoljan.Kao sto svi znate to je vrhunski metak,ali cinjenica je da mojoj cevi ne odgovara.Sa howkovima sam imao jako lose rezultate i njih sam odmah napustio.Onda sam probao BP GUADINI tipo 4 i odusevio se.Od tada nista vise ne isprobavam i koristim samo taj metak.Ispunio mi je sve zahteve i vise ne menjam.Mislim da jedinacno zrno ima svoje opravdano mesto u lovu na DS i da ga treba koristiti .Pod temom metode love na stranici male tajne u lovu DS sam objavio dosta odstrela sa jedinacnim zrnima.Ali evo i ovde jedan foto-opis pucanja na nekih 70-80 metara kroz ropu od granja ne vecu od 30x30 cm.
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #14 poslato: Новембар 07, 2008, 10:14:59 »

Evo foto opisa iz prakse

nekolilo metara posle prostrela zrno je pogodilo u mladicu jasena

DOBAR POGLED!!!

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 38   Idi gore