DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161433 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 14, 2019, 01:27:50
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Reka BEGEJ  (Pročitano 19032 puta)
Brno
Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јул 01, 2009, 10:34:37 »

Poreklo imena
Ime BEGEJ javlja se već pri kraju XII veka kod Anonimusa (bezimenog istoričara kralja Bele III), koji, pišući o osvajanju države bugarsko-slovenskog vladara Glada od strane Mađara, pominje i ovo ime. Istoričari Ortmai (Teodor Orthmayr) i Sentklarai (Jene Szentklaray) tvrde da se pod imenom "Begej" (Beguey) krije naselje Bečkerek. Mileker (Felix Milleker), međutim, u istoriji grada Velikog Bečkereka, tvrdi da se pod tim imenom podrazumeva reka Begej, da je reč slovenskog porekla i znači: ići, žuriti, teći (beg, begati, bega). U nekim indoevropskim jezicima reč "Pege" ima značenje potoka. Ovo unekoliko objašnjava zašto je više tekućih voda, potoka, rukavaca, rečica, pa čak i kanala, imalo taj naziv, što zapaža i Mileker. Konačno, Johan Adelung, u svom etimološkom rečniku, tvrdi da u pojedinim slovenskim jezicima "bek" znači potok, i da je "bek" osnova i češkom "bachno" (močvara). Ne može se utvrditi, tek je pretpostavka, da su ovo ime reci dali neki Slovenosarmati, Goti ili, pak, Sloveni, koji su ovde nekada živeli ili boravili.
Tok reke
Reka Begej izvire u karpatskom području u Rumuniji i protiče Banatom kao leva pritoka Tise. Nastaje stapanjem tri manja rečna vodotoka - Beregso, Njarad i Jer. Uliva se u reku Tisu kod naseljenog mesta Perlez. Reka je duga 254 km, od toga je 76 km u Srbiji. Od Temišvara do Zrenjanina, i dalje do ušća, pretvorena je u plovni, tzv. Begejski kanal. Stari Begejski kanal, kanalisano rečno korito, dug je 97 km, a novi 83 km (do Temišvara). Glavno pristanište plovnog Begeja je u gradu Zrenjaninu. Kroz Zrenjanin reka protiče u dužini toka od oko 13 kilometara.
Gradska reka
Samo naselje Bečkerek nastalo je oko jednog od begejskih meandara. Varoš se kasnije, prokopavanjem kanala, razvijala na dva ostrva i tri poluostrva. Tok reke kroz grad neprestano je menjan - delom je to činila priroda, ali u još većoj meri ljudi koji su ovde obitavali. Njihov život u velikoj je meri zavisio od reke, njenih blagodeti i nepredvidivih ćudi, naročito poplava, koje su bile redovna pojava. Stanovništvo se vekovima snabdevalo begejskom vodom, koju su po gradu raznosili vodonosci - sakadžije. Melioracionim radovima, koje je sredinom XVIII veka sproveo grof Florimund Mersi, guverner Banata, isušene su ogromne močvarne površine, a zemljište privedeno poljoprivrednoj nameni. Ubrzo po regulisanju Begeja, uspostavljen je stalni vodeni saobraćaj - rekom krstare parobrodi, a šlepovi transportuju materijal za ovdašnju privredu. Na reci su još u XVI veku postojala dva drvena mosta, a danas ih je deset. Osim rečnog saobraćaja, Begej donosi žiteljima i druge pogodnosti - podižu se kupališta i objekti za sportove na vodi, riblje pijace, šetališta duž njegovih obala, restorani na vodi….
Regulacijom reke u periodu 1970-1985. godine, njegov tok je skraćen, a meander oko naselja "Mala Amerika" pretvoren je u tri jezera, namenjena rekreaciji, sportu i ribolovu. Iako danas u znatnoj meri zagađen industrijom, Begej je, u pravom smislu reči, gradska reka, a svakako, najprepoznatljivija odrednica Zrenjanina jeste upravo – grad na Begeju.
galerija slika sa Begeja:

Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #1 poslato: Јул 01, 2009, 03:52:21 »

Ko voli on voli iz duse...
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јул 01, 2009, 08:55:22 »

Ako mi vreme dozvoli uskoro ću pustiti kanu u Begej koji je u neposrednoj blizini moje vikendice i obećavam slike, uzvodno od grada Zrenjanina koji na žalost još uvek prlja ovu prelepu reku koja ulazi čista u Srbiju. Glavni problem je velika količina mulja, koji je taložen godinama a najviše je Begej zagađivala kudeljara iz Rumunije. Sada je Rumunija u EU, nema više zezanja sa otpadnim vodama, a dokaz da je voda čista je prisustvo lokvanja, i pre desetak godina pojava vidre koja ne podnosi prljavu vodu.

Sačuvana

Brno
Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 02, 2009, 11:18:00 »

Četiri konja debela prešla preko Begeja
tera lola, aj četiri riđe
čuvena slika preko Bečkerečke ćuprije:

Čuveni Ajfelov most na Begeju
Sačuvana
Brno
Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јул 03, 2009, 09:47:31 »

Još par reči o reci Begej.
Nekada je Begej (ne tako davno, posle drugog svetskog rata) bila toliko čista reka da su čuveni Alasi sa Begeja kuvali riblju čorbu i fish paprikaš isključivo od Begejske vode.
Moj pok. otac mi je pričao da je imao tu čast i priliku da degustira tako spravljenu riblju čorbu.
Danas je već sasvim druga slika, zagađenost velika iako se poslednjih 5-6 godina primećuje znatno poboljšanje stanja jer se pored retkih životinjskih vrsta koje su bile praktično nestale kao što je Vidra, vraćaju i sve su brojnija. Takođe sportski ribolov je sve izraženiji i riblji fond sve veći i raznolikiji a riba iako je još dosta velika zagađenost, konzumna i za upotrebu.
Na osnovu nekih istraživanja koja su vršena od 2001. godine kvalitet vode se znatno popravio. U vodi se javljaju mnoge vrste riba, čak i na zagađenu vodu vrlo osetljivi smuđ i rečni rak. Ovo je posledica prestanka rada većeg broja industrijskih preduzeća koje nastaje zbog neprilika koja su našu zemlju zadesila u poslednjoj dekadi XX veka.
snimak iz aviona ušća Begeja u Tisu:

Ušće Begeja:
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #5 poslato: Јул 04, 2009, 06:58:05 »

Slike su lepe hi, nego kako stoji s Ribljim fondom?
Peca li se?
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јул 05, 2009, 03:58:45 »

e ja zivim tacno preko puta te donje slike, posto nisam pecaroš ne znam kakva je situacija u gornjem delu toka, ali znam da kada se gleda sa brega ušće begeja u tisu begejska voda koja je izrazito crne boje u odnosu na tisku koja je zelena neće da se pomeša bar još kilometar toka... a naši pecaroši pecaju na begeju ako su baš primorani i to isključivo za prodaju "turistima"(čitaj beogradjanima kojih je sve više u našim krajevima) pošto se begejska riba oseca na mulj, kažem opet možda samo tu oko ušća , za dalje ne znam..
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

UMRO SAM ALI MI JOS NISU JAVILI!!!!

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #7 poslato: Јул 05, 2009, 10:02:08 »

Valjalo bi koju GAJBU PIVA potopit u vodu pa neki rostilj razbaciti....A PECALJKE NEK OSTANU U GEPEKU! drinks
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 05, 2009, 08:26:53 »

Valjalo bi koju GAJBU PIVA potopit u vodu pa neki rostilj razbaciti....A PECALJKE NEK OSTANU U GEPEKU! drinks
vidim da smo ljubitelji iste ribolovacke discipline... clapping clapping
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #9 poslato: Јул 05, 2009, 09:50:06 »

e ja zivim tacno preko puta te donje slike, posto nisam pecaroš ne znam kakva je situacija u gornjem delu toka, ali znam da kada se gleda sa brega ušće begeja u tisu begejska voda koja je izrazito crne boje u odnosu na tisku koja je zelena neće da se pomeša bar još kilometar toka... a naši pecaroši pecaju na begeju ako su baš primorani i to isključivo za prodaju "turistima"(čitaj beogradjanima kojih je sve više u našim krajevima) pošto se begejska riba oseca na mulj, kažem opet možda samo tu oko ušća , za dalje ne znam..
Jeli bre ti jel ti znas da su beogradjani nestali '46? Budi malo precizniji!
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Октобар 03, 2010, 06:54:46 »

Danas...

Sačuvana

djule78
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

L.U."Bukulja"

« Odgovor #11 poslato: Октобар 03, 2010, 08:43:15 »

hi
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #12 poslato: Октобар 04, 2010, 07:31:41 »

Ucis dete da peca! Posle ce da ti bude kriv djavo...  sarcastic  hi
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Октобар 04, 2010, 11:53:45 »

Upravo obrnuto, Nikola...Deda učio njega, a on sada mene...Neka bira, meni je svejedno, lovac ili ribolovac, samo da ne ide na parade, daleko bilo...
Sačuvana

Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #14 poslato: Октобар 04, 2010, 11:56:35 »

Upravo obrnuto, Nikola...Deda učio njega, a on sada mene...Neka bira, meni je svejedno, lovac ili ribolovac, samo da ne ide na parade, daleko bilo...
Ma salim se Sale, nek je ziv i zdrav! Vecina nassmo prvo pecali, pa tek onda posli u lov... vazna je ljubav prema prirodi!  hi
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: