DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161433 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 14, 2019, 02:16:48
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Pucanje na velikim daljinama u Srbiji  (Pročitano 5143 puta)
Aleksandar
Gost
« poslato: Мај 12, 2009, 11:41:04 »

Pozdrav za sve forumase.
Postovao sam par puta ovde pre par meseci, izvinjavam se sto odmah prelazim na pitanja, pratim vas kada imam vremena ali retko ga imam da se ukljucim u diskusiju.

Zamolio bih gospodina BR, ako ima vremena da mi objasni samo jednu cinjenicu. Vidim da ste upuceni u LR pucanja, pominjete pucanje sa .223 Rem na 500+m ako se ne varam. Interesuje me kako to uspevate, s obzirom da od laksih zrna tu mislim nemate smisla, tezim zrnima to vec moze biti nesto, recimo Berger 90gr, uz naravno twist rate sto brzi, no za sve to Vam verovatno treba posebno cev, akcija, kundak pa onda na sklapanje... Divim Vam se zbilja ako ste to u zemlji Srbiji uspeli. Da se vratim pitanju, (izvinite sto je ovako direktno) ali zasto ste ostavili .243  koncept (ili bilo sta u 6mm) i presli na .224, sa tacke BR pucanja, nije mi najjasnije?

Inache nisam nikakav BR pucac, samo obican matematicar pred apsolventskim :-) sa velikim interesovanjem i entuzijazmom (kao i svi mladi) ka svemu ovom, sa ponesto teorije i ni malo prakse, sem lova naravno.

Pozdrav svima i dobar pogled,

Aco
Sačuvana
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Мај 13, 2009, 12:15:06 »

Nadam se da se BR neće puno ljutiti ako dodam svoje mišljenje na Acina pitanja.
223 na 500 metara je sasvim ok disciplina ali ona zahteva dobar izbor zrna i veoma dobru procenu jačine i pravca vetra.
Što se delova tiče to nije preterano veliki problem ako poznajete ljude (a BR ih poznaje sigurno). Tako sam skoro upoznao čoveka koji ima 6.5 Grendel u svojoj kolekciji i koji je urađen ovde u Srbiji. Ovaj karabin je retka ptica čak i u USA.
Citat
Da se vratim pitanju, (izvinite sto je ovako direktno) ali zasto ste ostavili .243  koncept (ili bilo sta u 6mm) i presli na .224, sa tacke BR pucanja, nije mi najjasnije?

I mene to zanima. Pretpostavljam da se radi o nekoj vrsti kompromisa.

thunder11
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 13, 2009, 06:46:14 »

Nema nikakvog kompromisa, ne mislim da je 223 bolji izbor za LR pucanje  od 243, naprotiv, 500 m je za 223 otprilike maksimum, 243 je metak za do 1000 metara.

Puska u 243 sa kojom sam pucao na nekoliko takmicenja nije bila moja. Pre nekoliko meseci sam bio pred izborom, da li nju da uzmem, ili nesto drugo, poluautomat u 223, pa me je jednostavno odlucilo to sto nemam previse iskustva sa tim poluautomatom u 223, koji pri tome otvara i neke nove mogucnosti, uz sve je i jedna od 5-6 komada u Srbiji,  i odluka je bila prosta. Puska koja mi je dosla u ruke se prethodno sasvim lepo pokazala na 600 jardi, u zemlji odakle je dosla, u service rifle takmicenjima. Na zalost necu moci da koristim Bergera od 90 greina, posto je korak uvijanja predugacak za njega, maksimum ce mi biti 75 greina. Taj Berger ne moze ni da se koristi iz poluautomata, osim ako se pune metak po metak pa izbor nije preterano tezak. 

Ta puska ima jos jednu prednost, sa obzirom da su kod nas takmicenja na preko 200 m retka, i na toj daljini ce se nositi vrlo lepo sa vecinom pusaka, pogotovu poluautomatskih. No videcemo vec u Trsteniku ovog vikenda, od kada je dosla nisam stigao da pucam sa njom.

Trenutno se razmisljam o izboru puske za LR, nece biti ni 243 ni 223, vec najverovatnije 260 Rem ili 6.5x57, ostaje samo da se definitivno odluciom za kalibar i akciju. Opcije su Savage 110, ili nasa zastava, pa ce i to uticati na izbor kalibra.

6.5 Grendel je odlican metak za ono sto je namenjen, a to je najbolja moguca balistika sa AR platforme, ali za Bolt action puske ima i boljih izbora. Grendel pati od svojih ogranicenja cim izadje iz poluautomata za koji je konstruisan.

Sačuvana
Aleksandar
Gost
« Odgovor #3 poslato: Мај 13, 2009, 12:47:00 »

Hvala vam na odgovoru obojici.
Ok, tako sam i predpostavljao, logicno bi i bilo da nema kompromisa izmedju njih, gledajuci max granice pucanja, niste imali u planu pucanja do 1000 metara kada ste birali .223 (mada rade i to, vidim).
Znaci imate nesto "Colt-ovo" , svaka cast :-) . Pa da, 90gr mislim da mora 1:6.5-7 twist a na pusci imate negde oko 1:9 ako se ne varam.

260 Rem je odlican izbor, svi ga hvale i vidim da polako osvaja... mada ja bih mozda ipak radije ostao na nekom od 6mm kalibara, zasto ne i .243 Win samo sa brzim twist-om za nekih 105 ili 115gr, mada ne sumnjam da je 260 Rem bolji izbor za LR, no u odnostu na ostalu 6mm familiju... e tu ima svega.
6.5x57 mislite zbog Zastave jel? Ne vidim mu ovako svrhu pored svih ostalih 6.5 i samog 260 Rem prvo.
Jel mi mozete reci, da li imate saznanja moze li, (ili hoce li) nasa Zastava da napravi cev sa drukcijim twist rate od standardnog i mogu li njihove cevi za tu svrhu da se bar priblize Ljilja, Hart-u, Spencer-u...? Kako bi izgledalo koristiti njihovu tj. mauser akciju i ugraditi neku od drugih cevi i kundaka, ili mozda neku drugu renomiraniju akciju a njihovu cev? Da li bi ista od tog bilo upotrebljivo, ili nesto za F-class recimo ili je to mnogo daleko od realnosti?

Jos jednom da napomenem da nemam prakticnog iskustva u svemu ovome i izvinim se ako ova pitanja nisu na mestu.
Sačuvana
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #4 poslato: Мај 13, 2009, 01:10:50 »

Da, F-class je kilometrima daleko od Srbije ali jednog dana će se i to dogoditi.
Koliko sam čuo od ljudi iz PPU-a, a to može Swift potvrditi, opitne cevi u PPU-u koje dobijaju od Zastave nisu zadovoljavajuće. Nisam siguran da li se misli na kvalitet materijala ili kvalitet izrade. Što se tiče koraka u cevi, najbolja kombinacija je da se uradi zahtev onima koji rade u Zastavi tipa : hoću 308win (koji ima 1:12 korak) da na taj karabin iskoristite cev koja ide na 30-06 (korak 1:10). Ne znam koliko je ovako nešto i realno.
Kod Mauser-a je problem u tome što mu treba malo više posla i keša da se dotera u klasu BR karabina (za razliku od Remingtona). Razlog tome je što sama akcija nije tako balansirana (centrirana) kao što je to slučaj sa Remingtonom (imao sam sličan problem pa sam ovakav odgovor dobio na nekoliko mesta). To ne znači da Mauser ne može biti podjednako precizan kao Remington. Ovo je predgovor tvom pitanju. Na preciznost oružja utiče sve (posebno ako govorimo o BR karabinima) počevši od akcije, cevi i kundaka. Tu su još i pomenuti kundak, usta cevi, okidač, bedding, kvalitet nišana itd itd itd. Zato smatram da će se malo postići po preciznosti ako se na zastavinu kaciju nalepi samo kvalitetna cevka. Posle svega toga pristupa se iznalaženju kvalitetne municije koja će se koristiti.
Smatram da je za long range (pucanje na velikim daljinama) 7RM veoma zadovoljavajući i lakše se bori sa uticajem vetra. Za BR takmičenja vidim da ljudi koriste sve i svašta.

thunder11

Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Мај 13, 2009, 03:14:15 »

Prvo da zamolim moderatora da ovu temu razdvoji na dva dela, da ne upadamo u organizaciju skupa u Trsteniku, i da nastavimo diskusiju u odvopjenoj temi.

F Class i nije bas toliko daleko od Srbije, ovde se postepeno podize prag znanja i vestina kod nekolicine ljudi, ali smo i dalje jako daleko od pravih Custom pusaka, i tacnog znanja sta i kako treba uraditi kod onih koji su podrska svim slicnim takmicenjima u preciznom pucanju. Prte svega fali nam podrska zakonodavca, posto bez legalnog punjenja municije nema ni ovakvih takmicenja.

Grom je potpuno u pravu, Mauser moze da bude jako precizan, i da se savim lepo takmici rame uz rame sa ostalima, ali samo dok je sve u apsolutnom redu.. Ako nije onda nastaju problemi, pre svega zahvaljujuci tome sto je Mauser ipak konstruisan pre vise od 100 godina. Savremene konstrukcije samo vestije zaobilaze moguce izvore problema.

|6.5 nisam bezveze pomenuo, cak i ako se zakon  promeni, pa punjenje bude dozvoljeno, mnogi kalibri koji se koriste za ova takmicenja ce i dalje biti ekstremno retki i tesko nabavljivi. 6.5 ne zaostaje mnogo za njima, a definitivna prednost ce mu biti sto je mnogo lakse doci do svog potrebnog materijala, pa moze nesto da se izvuce uz povecan trud i iz onoga sa cime se drugi ne bi zezali. 260 nije losiji u tom pogledu, ali za njega jops uvek fale pojedini alati.

Sto se Zastave i njenih komponenti tice, to su duge price. Zastavine cevi su uglavnom odlicne za ono za sta su namenjenje, a to na zalost nije BR ili bilo kakvo drugo LR pucanje. Pojedini primerci su i vise nego vrhunski, ali se takve varijante dobijaju samo uz mnogo truda i dobra poznanstva, a to vecini nikada nece biti dostupno. Kovanim cevima nije mesto na puskama za precizno gadjanje, barem ne onakvo o kakvom ovde pricamo, ali Zastava poseduje i drugu tehnologiju, koja bi mogla da da vrhunske rezultate, koju na zalost ne koristi za te namene.. No ni u svetu vrhunske puske ne dolaze iz velikih fabrika, vec iz malih radionica. Mi takvu ovde nemamo.

Iskustvo takodje jako mnogo znaci, pogotovu sa Mauseroom, ali  sa nasim zakonom sticanje iskustva je svakako problem. Upropastiti 3-4 akcije da bi se eksperimentisalo je potpuno nedostupno pojedincu, a ne mozemo se osloniti ni na svetska iskustva, posto ona nemaju resenja za neke od problema koje ovde srecemo. Nikome u svetu nece pasti na pamet da pravi kundak od fiberglasa sa drvenbim jezgrom, prosto zato sto to nije potrebno, ali je to ovde mozda i jedini put.

Grome, i meni su 7 mm kalibri zanimljivi za tu namenu, definitivno imaju najveci BC bez preterano problematicne tezine, ali cak i ta relativno niska tezina pocinje da ulazi u zonu neudobnog pucanja. Pogotovu kada su kompenzatori zabranjeni zbog smetanja takmicaru na susednoj liniji. Ispucati 25 metaka koji imaju 4000 + j nije prijatno ni sa kompenzatorom, da ne pominjemo kako je bez njega, bez obzira na tezinu same puske..

Sa druge strane 6mm kalibri su divni sa balisticke strane, ali ne i sa strane zivota cevi, sto ce kod nas uvek, bez obzira na zakon predstavljati problem.. I naravno, opet imaju manji BC od VLD 6.5. Nekako u sredini su 6.5 bazirani na standardnim srednjim caurama, koji mnogo postizu bez previsokih pritisaka, i energije na ustima cevi.

Probao sam i drugu stranu, 338 Lapua, ali zelim da mi pucanje bude uzivanje, a ne borba sa puskom..
Sačuvana
Aleksandar
Gost
« Odgovor #6 poslato: Мај 13, 2009, 07:42:10 »

Bravo na novoj temi, da ne smetamo ovamo.

Hvala na odgovorima.

Opet sam predpostavljao nesto slicno za Zastavu ali bio je tu tracak nade :-) koji vise ne postoji.
Nista, slazem se da treba sacekati da se zakon o punjenju municije promeni, bez tog nema apsolutno smisla pricati o nekom custom sklapanju "sistema" koliko god bilo tesko doci do njega.

Mada... zasto bi bilo tesko doci do tako neceg? Jedino se postavlja pitanje legalnosti i registracije takvog oruzja. Ali recimo, palo mi je napamet (trebao bih "preko bare" mozda na master studije za koji mesec), zasto ne kupiti akciju, recimo neku najobicniju od Rem 700 ili Savage (400$) a moze i nesto malo bolje poput Stillera, naci cev to bar nije problem i moze se proci za 400-600$ max, neku stvarcicu od kundaka poput McMilan Tooley, Lone Wolf, Robertson, svejedno 400$, Badgerove prstenove i sinu za nekih 300$, pokupiti tamo jos znanja oko sklapanja svega tog i eto odlicne puske :-) .

Ali... preneti to ovde, nije problem, komad po komad, prijatelji lovci, drugari, kolege... ali kako ocariniti, registrovati... kako doci do "plodnog tla" da se tako nesto unese legalno? Dok se to sve sredi i sklopi da potrosite jos 300$ i za 2000$ mozete imati pusku iz snova, bar mojih snova. Znam, mora za optiku barem jos 1000$ al' i to se moze odraditi i... jos reloading oprema... ima tu posla... no nije nista ne ostvarivo. Vremena za rad samo naci, sve ostalo no tu je kao ogroman zid ovaj zakon ka reloadingu...
Sta ti vredi sve ako ne mozes rucno laborisati, igrati se i postavljati zrno za koju hiljaditu blize ili dalje zl***ovima...

Ta moja ideja o Zastavi i o svom eksperimentisanju je samo ocajnicki pokusaj da ipak pokusam... , mada shvatam, suludo sve.
Razmisljao sam o jos jednoj "bezbolnijoj" varijanti, narucivanju mozda jednog Cooper-a kompletnog, platiti i uvesti ga pa koliko oderu da oderu, uzeti cev sa brzim twist rate samo... biti osujecen za BR i LR u odnosu na predhodnu ideju ali... Ne znam vise :-( :-)

Iskreno, sto se izbora kalibara tiche, moje misljenje je da sve preko 3000J  nije bas najugodnije za pucanje, ok teske su to puske i trzaj je manji ali... ne bih se pomerao dalje od 6mm max 6.5. Znam, 7 WSM, 7mm-08 odlicni izbori no ne vidim potrebu...

Znam, zivot cevi je nesto drugo, ali recimo 6mmBR mnogo manje "trosi" cev od svih .243 a opet daleko vise od .284 i .308 pogotovo. Cev barem nije skupa a i mislim da u USA moze da se kupi bez ikakvih dodatnih komplikacija oko papirologije, nema svoj S/N..., bar sam tako cuo.
Kad god neko dolazi moze da nam "potera" po 2 :-), eh da je tako lako sve, znam ali ubedjen sam da se neko resenje moze pronaci... Pa menjace valjda ovaj zakon... Pogledajte u susednoj Hrvatskoj sta im je sve dostupno, a granicimo se s njima.

P.S. Il' mozda patim od prevelike kolicine entuzijazma :-( .
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Мај 13, 2009, 08:04:42 »

Lepo za entuzijazam, mislim dabi ti moj savet bio da uzmes bilo sta i jednostavno probas. Ima i na ovom forumu onih koji na takmicenjima ucestvuju sa lovackim karabinima, i svaki put im je jedini cilj njihov prethodni rezultat.. I to je potpuno ispravan nacin. Bez bilo kakvih prica, ma ne moze se od Zastave.. Moze, a iskustvo tako steceno vrlo prija. Nekome 5 cm predstavlja mnogo bolji rezultat od tudjih 2 cm.

Sačuvana
Aleksandar
Gost
« Odgovor #8 poslato: Мај 13, 2009, 10:58:54 »

Naravno, tih 5cm "svojih" je nesto veliko, covek bi trebao da se takmici sa samim sobom, bar ja tako gledam na sve. Takmicenja koja organizujete su odlicna zbog druzenja, da covek nesto novo vidi, nauci... Voleo bih iskren da budem kad bih vam se mogao pridruziti u Trsteniku no ne znam da li cu uspeti zbog obaveza.

Igrao sam se, tu i tamo, sa lovackim karabinima, sa obicnim Zastavama, M707 i ceskim puskama do starog BDL Remingtona, do 450m, postizao nekad ovako ili onako... nekad je bilo grupa prosto da ne verujem sam sebi, poznate su mi i strasti i ushicenja pogotka, razocarenja promasaja (ne svesnih-vrlo bitno)... Najbolji utisak su mi ostavili .270 Win i .243 Win, no nista od toga nije bilo... , ne znam, veoma primitivno, istampane mete, jedan mali RX-II Leupoldov daljinomer, lezeci stav (hvala bogu visoravni livada i bespuca u mom kraju poprilicno ima a i lov na srndaca traje do avgusta :-) ), PPU municija uglavnom, nekad se dodje do Ballistic Silvertipa il' AccuTip-a (243 sa AccuTip mi je bio odlican recimo a ni .270 od 150gr PPU nije pucao lose).

No, nista od svega nabrojanog nije ni blizu onom sto bih zeleo. Naravno, uzivam u ovom sto mi je trenutno dato, iskreno mnogo vise adrenalina mi potrosi cekanje lisica i srndaca, jedan prelet pataka nego plinking-ovanje okolo ali.... building nekog LR ili BR sistema bi bilo zapravo nesto cemu bih tezio sto se usavrsavanja tiche, nesto gde takodje pronalazim dobar deo sebe i mogucnosti da se popnem par "stepenica" vise, sto se prosirivanja znanja u tom smeru tiche.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: