DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161376 poruka u 7276 tema- 6984 članova - Poslednji član: VLADA 86

Новембар 22, 2019, 12:15:01
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Bezbednost u lovu i Nesrece kao (prateci cinioci)
Stranice: [1] 2 3 ... 13   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Bezbednost u lovu i Nesrece kao (prateci cinioci)  (Pročitano 48125 puta)
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« poslato: Јул 09, 2008, 11:37:42 »

Kao sto je vecini poznato,najuspesniji je lov koji protekne bez posledica po ucesnike lova.Ali vratimo se na nesrecne dogadjaje iz prosle lovne sezone.
Mnogi od nas su culi za te nesrece,poznato je da su lovacki redovi izgubili za sva vremena 3-4 clana.Nesrecni slucajevi se desavaju u raznim oblicima lova,svejedno da li je to: Lov sitne divljaci Busiranjem(pretragom)potkovicom na Zeca ili pogoni na D.Svinju.Docek divljaci cekom,zasedom ili Pirsom.Sta bi trebalo preduzeti da bi se takvi slucajevi sprecili?Ne kaze se bolje spreciti nego leciti.Dali treba opreznije rukovati oruzjem,vise discipline i paznje u lovu ili nesto trece.
Iznesite vasa misljenja i iskustva iz takvih lovova.Mnogi od nas bili su u prilici ili su bili ucesnici grupnih Lovova gde su pojedinci nesmotreno i nekontrolisano baratali oruzjem.Primer onaj Mladic od 23 god,mislim da je negde okolina Prokuplja,nastradao na pravdu boga i na pocetku zivota.Sta preduzeti da nebi doslo do ovako neceg.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
oscar
Gost
« Odgovor #1 poslato: Јул 09, 2008, 11:49:07 »

Pored tog nesrećnika u južnoj Srbiji bilo je još dva nesrećna slučaja u lovu sa smrtnim ishodom. U sva tri slučaja radi se o mladim ljudima.
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #2 poslato: Јул 09, 2008, 12:00:10 »

1.) Psihijatrijsko veštačenje i ocena radne sposobnosti a pogotovo ocena strukture ličnosti, pre izdavanja dozvole za nošenje oružja
2.) Prava obuka lovaca, a ne ova trenutna sprdnja od lovačkog ispita i pripravničkog staža.
3.) Kombinaciju alkohola i nošenja naoružanja tretirati kao teže krivično delo
4.) Obavezni godišnji seminari za sve lovce pre početka sezone na temu "Bezbednost u lovu" u organizaciji LSS-a, a bez prisustva na predavanju ne bi bilo moguće overiti lovnu kartu.

Eto nekoliko mera koja mi prvo padaju na pamet. Ovo bi verovatno svelo nesreće na minimalnu meru (uz moguće druge mere koje nisam naveo)

Nažalost, činjenica je da i pored svih preduzetih mera, čak i u zemljama sa razvijenom visokom svesti za opštu bezbednost, dolazi do nemilih događaja u lovu. Takva nam je priroda posla - nosi izvesne, nepredvidive rizike!

Sačuvana
BUCKO
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN

« Odgovor #3 poslato: Јул 09, 2008, 12:50:47 »

4.) Obavezni godišnji seminari za sve lovce pre početka sezone na temu "Bezbednost u lovu" u organizaciji LSS-a, a bez prisustva na predavanju ne bi bilo moguće overiti lovnu kartu

A sta cemo mi koji smo u inostranstvu, zabrana nam ne gine.
Sačuvana

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN
danilop
Gost
« Odgovor #4 poslato: Јул 09, 2008, 12:54:05 »

4.) Obavezni godišnji seminari za sve lovce pre početka sezone na temu "Bezbednost u lovu" u organizaciji LSS-a, a bez prisustva na predavanju ne bi bilo moguće overiti lovnu kartu

A sta cemo mi koji smo u inostranstvu, zabrana nam ne gine.

Naći će se neki model i za vas (u mojoj sekciji je pola u inostranstvu)... imate kinte pa ćete lako moći da platite privatne "časove"!

P.S.
Šalim se malo ... Cheesy Cheesy Cheesy Pozz
Sačuvana
Branimir76
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 30, 2008, 12:25:41 »

Pozdrav svima. Ja ovde prvi put.
Mislim da bi prvo valjalo postaviti pitanje da li su oni koji su napravili gresku zbog koje je neko stradao, bili upoznati pre toga sa disciplinom u lovu. Po svemu sudeci oni su znali sta sme, a sta ne sme, ali se otelo kontroli. Jedan seminar godisnje nece promeniti osobu da u kljucnoj situaciji odabere izmedju bezbednosti i zelje za odstrelom. Alkohol potpuno zabraniti, da. Psihijatrijso vestacenje, obavezno cak i ako osoba ima status lovca, ali misljenje clanova udruzenja je da bi trebalo izvrsiti vanredno vestacenje. Seminare bi svako lovacko drustvo moglo odrzati samo, vise puta u toku godine, sa strucnim licima koji mogu biti iz MUP-a ili drugih institucija.
Sačuvana
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јул 30, 2008, 03:40:36 »

Sto se tice bezbednosti nas samih tokom lova treba znati skim ides u lov kako ko reaguje ,i treba koristiti markere pa nisu ih dabe izmislili,a ne da se smeju kad te vide da se crvenis i treba zabranit nosenje maskirne uniforme.Znaci ujutro kad je zbor pred lov ko god nedode spreman po propisima u lov  vratit ga kuci il udaljit iz lova .I veoma vazno ,nepucaj sinko dok mu nevidis beonjace, a ne pucaj na sve sto suska..
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јул 30, 2008, 11:49:27 »

e u pravu ste sto se tice markera kod mene u drustvu su obavezni tako da je rizik delimicno smanjena,problem je sledeci dosta idem u lov na stranu ALKOHOL je najveci problem trebalo bi jednu kontrolu pre polaska uraditi.Kad zavrsis lov sedi pa popi nesto pre lova nikako :Smiley
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 30, 2008, 01:41:52 »

Sto se tice bezbednosti nas samih tokom lova treba znati skim ides u lov kako ko reaguje ,...
vec sam pisao o tome da stalno lovim sa istim ljudima za koje znam da se nece opiti (bar ne za vreme lova) i da nece pucati na sve sto se zazuti ili zazeleni u grmlju, bilo da su to moje cizme ili vepar od 200kg....
inace mislim da je veliki doprinos nesrecama u lovu ima jos jedan faktor  koji svi zapostavljaju u ovim pricama, poznavanje osobina oruzja i municije ... pola njih u lovu na zeca nema predstavu koliki je domet sacme od 4mm i kako boli kad te ta ista sacma "poprasi" na 200m... takodje se stavlja K100 u lovu na zeca, a niko se ne pita sta se desava sa sacmom iz kontejnera koji udari u grudvu na 40m od puske i u koju sve stranu se raspe punjenje,iako pre lova svi budu upozoreni na takve stvari uvek ima strucnjaka koji su pametniji od svih... pucanje municije od 1050bara iz ruskinje stare 30 godina "-šta ti znaš?"
o sumskom lovu sa karabinima necu ni da pricam....
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #9 poslato: Јул 31, 2008, 08:51:31 »

Ko sve ide u lov i s cime puca, jos i dobro prolazimo.
Nemamo bas neki veliki procenat nesreca!
Hvala bogu i netrebaju nam.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јул 31, 2008, 12:32:54 »

Pre 8 godina kad sam poceo da pratim lov u Srbiji preko interneta i raznih foruma nikog nisam video da nosi "orage" odecu proslogodisnji lov u Srbiji me iznenadio da su mnogi broj ljudi primili i primenili sigurnost u lovu. Moje misljenje da garderoba je #1 u smanjivanju % u slucajeva povreda ili pogibije #2 izpraznjivati puske na mestu zbora i odlazenje i vracanje sa terena.
Ovde kod nas u Kanadi je zakon da se nosi orange odelo i % slucajeva se smanjio na 80%
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Август 01, 2008, 12:27:31 »

Nesrece se svuda desavaju ali u lovu bi morale da svedu na minimum ,ko  vec ije moguce da se odstrane posto nose pogubne posledice
potrebno je
1. alkohol stogo zabraniti pre i u toku lova(lovnik je obavezan da udalji lovca koji konzumira alkohol ,ako to ne ucini i sam novcano da odgovara)
2.oranz marker obavezan deo opreme u lovu bez kojeg je nemoguce krenuti lov
3.podizanje lovacke kulture koriscenja oruzija
4.rad na disciplini lovaca u toku samog lova
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #12 poslato: Август 02, 2008, 11:47:18 »

Kod mene se u sekciji prosle godine desilo nesto ne svakidasnje.
Verovatno ste citali o tome "lovac upao u bunar"
Zima sneg pao "poveliki", vecina svih lovaca iz sekcije zivi u samom selu gde se lovi i svi mi znamo gde se nalaze bunari.
Medjutim jedan stariji lovac je zagazio u neku ostrugu zaboravljajuci da je tu nekada postojao bunar, naravno od vremenskih uslova sam poklopac od dasaka je istrulio i on je propao. Evo citiracu novine:

Lovac Milan Jovanović (51) iz Varne kod Šapca preživeo je pad u bunar dubok 33 metra! Milan je proveo 45 minuta na dnu bunara u ledenoj vodi i zadobio samo lakše povrede kolena i pršljenova. On se uspešno oporavlja na Odeljenju ortopedije šabačke bolnice! Nesreća se dogodila u nedelju pre podne kad je Milan s nekoliko prijatelja krenuo u lov u ataru sela Varna,...

Nije samo bilo vode, vec je do pojasa upao u mulj, slomio je par prsljenova, potkolenicnu kost i kicma ga je bolela.
Posle akcije lovaca i "jedeka" koji je bio prekratak morali su da pozovu vatrogasce.
Sreca sto su vatrogasci dosli brzo vec je pocelo vazduha da ponestaje u bunaru.
Sada se vec oporavio, posecuje lovacke sastanke, uplatio je lov i ceka sezonu...
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Август 02, 2008, 12:03:14 »

To je jo jedan primer nesrece koje se mogu desiti i u drukim aktivnostima ko je bio vlasnik bunara(jel ima u opste vlasnika)
Nazalost nesreca ima mnogo pre nekog vremena aznao sam za onu koja e  desila u Hrvatskoj tako sto je traktor sa lovcima naisao na nagaznu minu.
Ono sto mi moramo da sprecimo su nesrece od nestrucnog i nebezbednog koriscenja oruzija ,a to se postize samo edukacijom i kaznama(nazalost cesce ovim drugim  sredstvom) .Lov mora da bude  uzivanje , a ne prezivljavanje otici u lov sa idejom da se u toku njega napijes i da povredis je porazavajuce. Kada govorim o nesrecama imam nazalost porodicnog iskustva naime mog stica je pre dosta godina pogodio snop sacme u grudi iz puske njegovog kuma koji je pijan dzarao po grmu zeca ,stric je preziveo bez jednog plucnog krila i ostecenog drugog ,poenta je da se takve stvari danas nesmeju da dogadjaju treba voditi racuna o svakom ucesniku lova ali sve to treba jos pojacati pravilnim ponasanjem i odgovarajucom odecom.
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #14 poslato: Август 02, 2008, 12:22:51 »

To je jo jedan primer nesrece koje se mogu desiti i u drukim aktivnostima ko je bio vlasnik bunara(jel ima u opste vlasnika)
Ima vlasnika, vlasnik je neki deda, koji se bavi poljoprivredom. On je to zastitio ali je vremenom taj poklopac trulio,ostruga zarasla, on nije vodio paznju o tome posto bunar nije u funkciji oko 20-tak godina i eto nesrece...
Posle nesrece, dosli inspektori pa pitanja dal se sa nekim nije zavadio, dal ga neko nije gurnuo i slicne price... ja se  Shocked
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 13   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: