DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161362 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 07:34:51
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Visegodisnje Remize!  (Pročitano 19559 puta)
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Pravi lovac nikada ne puca na zeca u logi

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« poslato: Мај 10, 2009, 12:18:23 »

Visegodisnje Remize kakva su vasa iskustva sa istim interesuje me sve o njima jer nesto zadnjih dana razmisljam o njima i sve vise i vise me interesuju. Neznam ima li te teme ovde nisam je nasao a ako ima molim moderatore da ovaj topik obrisu.
Daklem interesuje me sledece:

Sastav

Velicina

Raspored u lovistu

Efekti ulovistu na divljac

I na kraju koje bilje se moze u kucnoj radinosti razmnozavati i kako dalje rasejavati i kalemiti u lovistu a da isto ima u kratkom roku max efekat.
Mislim da poboljsanjem samog stanista divljac dobija vecu sansu da se sakrije od svih vrsta predatora a da istovremeno samim tim dodje do njenog umnozavanja.

Dacu jedan primer a voleo bih da cujem vasa misljenja.

Vogelbeere ili Eberesche - Jarebika latinski Sorbus aucuparia uspeva sigurno na balkanu prosle godine slucajno vidim zasadjen drvored u krusevcu (ispred forma ideale) kao ukras takodje nazalost nisam saznao ko je to odradio i gde su nabavili sadnice isto je bilo kod mene u osmogodisnjoj skoli 7 drveta visine od oko 4-5 metara bili su non stop puni plodova (u sezaoni ) i bili su jako ukusni.

Ili

Vuciji trn Hippophae Rhamnoides

Uzgoj nije zahtevan jer je to zbunasto drvo koje naraste do pet metara

E sada sta mislite o ovoj kombinaciji i sta bi ste jos dodali.

Da dodam jos i ovo kada sam rekao da razmisljam o ovome mislio sam da iskoristim sinore i ostale povrsine koje se ne koriste a jalove su za divljac sa ovom kombinacijom i jos nekim vasim predlogom mislim slucajnim izborom terena pokusati to malo raspostraniti po lovackom terenu i olaksati divljaci skrivanje i prehranu u jalovim mesecima.

Hvala.

Sačuvana
mile.florida
Senior
Van mreže Van mreže

mile.florida@hotmail.de
« Odgovor #1 poslato: Мај 10, 2009, 12:52:25 »

Cinjenica da to nemoze da skodi,cak je izuzetno  korisno i mogu reci da je to odlicna ideja.

Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #2 poslato: Мај 11, 2009, 09:49:59 »

Pa zar niko od starih lovaca i strucnjaka nema sta da napise o ovome((((
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #3 poslato: Мај 12, 2009, 11:33:55 »

Steta((( Nije ni cudo sto kuburimo sa divljaci ))))cinjenica je da je Vojvodina nekada imala Beli Brest i da je on iskorenjen secom ili bolescu (sve jedno nema ga vise) a da danas u Vojvodini to jest pre jedno 10-15 godina sam video u jednoj TV emisijida je u jednom lovistu uradjena visegodisnja remiza neznam strucne nazive pa cu probati ovako da objasnim .
Parcela 100x100m ima vise redova razlicitog drveca izmedju ostalog i taj Brest samo ne beli nego crni tu je i bagrem ,migavac, ruza  i jos neko bilje ali gle cuda ovaj brest nikako nemoze da poraste jer je ocigledno da ga konzumira divljac i odokativno je evidentno da je obrsten pa sam se nadao da ce neko iz tog dela vojvodine to malo strucnije da objasni tu pojavu i ujedno da nam daju neka zapazanja iz lovista sa remizom u odnosu na lovista bez ili bar raliku iz dela koje ima remizu i dela koje nema.Nazalost nemam tacne podatke gde je snimana emisija.
ALi evidentno da na ovom forumu kuburimo sa ljudima koji imaju iskustvo sa remizama koje su po meni mozda i vaznije od prehrane.....
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 13, 2009, 12:31:21 »

Pa nisi odmah rekao odakle si ,nije to toliko prosto ... sve ti zavisi od divljaci u lovistu,odnosno za koju namenu pravis remizu i od zemljista .Ja sam jesenas uradio jednu u potpunosti po savetima dipl.ing.sumarstva Laze Stojanovica iz Ade.Sastoji se od 9 vrsta ,glavne vrste su bagrem i sibirski brest i oni se nalaze u dva sredisnja reda ,od prelaznih vrsta nalaze se dzanarika(ringlota),jasen,trnjina(crni trn) ,magriva (div.tresnja),bagremac i dafina i one su rasporedjene u 2 dva reda sa jedne i druge strane od sredisnjih ,na obodu po 2 reda posadjene su divlje ruze (sipak).Pravio sam redove radi lakseg odrzavanja ,da moze tanjiraca prolaziti izmedju njih...Takav sastav vrsta obezbedjuje zaklon i hranu za divljac tokom cele godine.Sto vise biljnih vrsta i sto gusca sadnja ,to bolje .Ako te jos sta interesuje ,javi mi se na pp ,pa te mogu povezati sa Lazom , a ako imas slobodnog zemljista spremaj ga za jesen ,jesenja sadnja je zakon ,meni se skoro sve primilo od jesenas ,preko 95% ,dok mi je prolecna sadnja mnogo slabija !
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #5 poslato: Мај 13, 2009, 09:47:02 »

Nisam Kizo iz Vojvodine vec iz Pomoravlja ali to sam trazio sto si napisao imamo povrsine od brda do Morave nekih 10x3 km (teren moje sekcije)koji je jako slican onom u vojvodini(ravnica sa jako moalo drveca)to jest odradjena je komasacija zemljista i ima zaklona ali to je jalovo bez hrane za divljac)). Mene je interesovao sastav remiza u Vojvoidni minimalna povrsina i raspored to jest minimalna udaljenost od remize do remize ,Takodje me interesuju i drugi sistemi remiza ako postoje.Inace kod mene ima Zeceva ,Jarebica ,Fazana i Srna ostalo je prolazna divljac najvise sam zainteresovan za Jarebicu )))i za orjentacionu cenu sadnica gde ih ima i eventualno telefon i slicno.

Hvala ti Kizo jos jednom.
Sačuvana
One Shoot
Senior
Van mreže Van mreže

vukiking@hotmail.com
« Odgovor #6 poslato: Мај 21, 2009, 04:07:44 »

Visegodisnje remize su neophodna ,stalna i znacajna prirodna potreba divljaci u svakom stanistu .Ne mora to samo da bude monokultura njiva plantaza ,moze to da bude npr.monodoma mlada do srednjedobna bukova suma sklopljena bez podrasta na vise desetina ili stotina hektara,i sta onda ,pa i u takvoj situaciji treba nesto uraditi da bi se popravili stanisni i prehranbeni uslovi.I u polju i u sumi treba saditi vrste koje plodonose u vidu drvoreda jednorednih i vise rednih ,pored puteva to kasnije  postanu aleje kestena ,pitomog i divljeg ,vockarica,d.tresnje ,kruske ,d.jabuke,Sorbusa-jarebike,oskoruse ,brekinje,veoma pogodan je crveni hrast,kao i svi nasi hrastovi koji rastu na osami i ranije plodonose.Ja upravo od prosle godine zagovaram sadnju pitomog kestena na hrastovim stanistima koja su zapustena sa mahovinom tj. ona koja nisu ni suma ni pasnjak i kad zasadimo ovde 20ari ,0de 30-40ari ,a tamo 1ha,dobicemo na reonu buduce plodonosne sume i za nas i za divljac ,a uz vockarice i zivice dovoljne kolicine masti-loja za ulazak u zimu...hmgway...
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #7 poslato: Јун 16, 2010, 01:23:15 »

Uredjenje lovista podrazumeva podizanje drvoreda, aleja, plodonosnog drveca krupnog semena i vockarica, koje sa ostalim prehrambenim povrsinama cine oaze za divljac.

Kultura divljeg kestena

Slike sa divljim kestenom su iz lovista Brezka-Instituta za sume i lovstvo iz Praga nedaleko 30km od grada.Inace loviste je osnovano 1840god. zidanom ogadom od cigli i kamena u povrsini oko207ha.Tu se gaji jelen lopatar odlicnog kvaliteta u normiranom broju od 206grla.Najaci lopatari su 200,30;,200,25;.201,23 iz 1998god.

Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #8 poslato: Јун 16, 2010, 07:14:13 »

Lepo a gde je ovo snimano ??
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #9 poslato: Јун 17, 2010, 09:09:56 »

Divlji kesten je izuzetno hranivo sadrzi skrob i proteine i masno ulje sa karotinoidom-provitamina A, bez obzira sto je gorak od tanina i nekih drugih materija-flavonoida ,on ima i antibioticna svojstva i regulise probavu i deluje lekovito na katar sluznice i bronhija,tromboflebitisa i cira zeludca.U Francuskoj se leci Emfizem konja dajuci do 300grama ploda  D.kestena tokom 42 dana.Prema tome on je neponovlivo hranivo za sve vrste divljaci samo ga treba saditi sto vise,i naviknuti divljac na njega da postane poslastica.U svakom skolskom dvoristu ima po nekoliko stabala d.kestena i zato vec krajem septembra pocnite sakupljanje za vreme suvih dana i prosusite ga mesanjem na tavanu ili suvoj sobi ...
Sačuvana
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јун 17, 2010, 09:49:29 »

Sto se pitomog kestena tice moja grupa ima u planu sadnju jesenas i svake sledece sezone.Ostalih vocaka(jabuka,kruska,sljiva,dud)ima dovoljno,dobar deo vocnjaka je zapusten pa u plodovima uziva jedino divljac.Posto planiramo sadnju cicoke intresuje me:koliko je nadzemni deo interesantan za srnecu divljac?Sadnju planiramo prvenstveno zbog DS jer one radu jedu koren.
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #11 poslato: Јун 17, 2010, 11:08:24 »

Cicoka ili topinambur je izuzetno hranivo za sve vrste divljaci,sadi se u redovima 60-70cm red od reda u razmaku od 25cm stabljike,pravi veliku zelenu biomasu do 6tona po ha i rado je jedu sve vrste u jesenji i zimskim mesecima.Inace sada u junu mesecu moze da se sadi stocni kelj koji takodje ima veliku lisnu masu i cele zime je pogodan za prehranu divljaci na krmnim njivama...
Sačuvana
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јун 18, 2010, 05:48:50 »

Cicoka ili topinambur je izuzetno hranivo za sve vrste divljaci,sadi se u redovima 60-70cm red od reda u razmaku od 25cm stabljike,pravi veliku zelenu biomasu do 6tona po ha i rado je jedu sve vrste u jesenji i zimskim mesecima.Inace sada u junu mesecu moze da se sadi stocni kelj koji takodje ima veliku lisnu masu i cele zime je pogodan za prehranu divljaci na krmnim njivama...
Hvala! hi
Sačuvana
Tanja J
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 27, 2010, 10:23:14 »

Pozdrav svima,
molila bih Hemingway-a za informaciju ili bilo koga od vas ukoliko ste upućeni, na koji način se koristi plod-seme Divljeg kestena u lečenju emfizema kod konja. Skupila sam veću količinu kestena, koji upravo sušim, da li je potrebno da pre davanja konju oljuštim brao koricu ili ne? Kako treba da izgleda seme na preseku koje se smatra osušenim? Da li je potrebno da seme sameljem i dajem kao dodatak hrani ili ga dajem odvojeno bez prethodne obrade? Pomenuto je da seme ime gorak ukus, šta raditi u slučaju kada konj odbije da ga zbog mirisa koristi u ishrani?

Hvala svima unapred na odgovoru.

Poštovana, pravilo foruma je da se predstavite u predviđenoj temi. Lorist tim

Upozorenje:    http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=731.0

Predstavljanje:    http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=51.0
Sačuvana
oscar
Gost
« Odgovor #14 poslato: Септембар 27, 2010, 11:02:20 »

U Francuskoj se emfizem kod konja leči oljuštenim semenom divljeg kestena.
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: