DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161771 poruka u 7324 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 10, 2020, 08:11:23
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 36   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: MK da ili ne!  (Pročitano 163351 puta)
HuntR
Gost
« Odgovor #15 poslato: Јул 06, 2008, 03:07:03 »

do sad sam verovao da je upotreba MK dozvoljena u lovu na stetocine,ali sad vidim da sam imao pogresno misljenje.misliti i znati jos uvek nije isto!
cisto hipoteticke diskusije radi ,mislim da je lov stetocina sa MK puskama sasvim razuman ako se prethodno lovac dobro upozna sa njenim karakteristikama,jer ne vidim zasto niko ne prigovara lovu lukom i strelom kada na ju tjubu moze da se vidi desetine klipova kako divljac pogodjena strelom odlazi ko zna gde u siprag,mislim prvenstveno na divlju svinju.pa onda da odgovorim o pucanju pod velikim uglom niko ne prigovara sto ima bisera koji refleksno pokusavaju da pogode fazana u letu dok oko njih ima jos ucesnika u lovu pa makar to bio onaj nesrecnik sto snima,pa tek puske sacmarice manje od kalibra dvadeset koje razni papani nadju pa glume aristokrate i love zeca na pedeset metara( navodno im u lovu ne treba top) ili oni geniji sto koriste semi magnum municiju
 na 75 metara.

naravno da zakon treba postovati,time je sve receno,nisam ocekivao da ce stavovi biti ovako podeljeni jer sam dosta naivno postavio ovu temu.

mislim da krivolvce treba stravicno sankcionisati,ali da to ne treba da bude razlog za zabranu nekog oruzja nego treba lovce edukovati kako da koriste oruzje.mislim da niko ne moze da opovrgne da se lisica moze veoma uspesno loviti MK puskom na doceku.

oruzje je samo sredstvo kojim covek ostvaruje nesto a krivolov BOLEST.

zakon se ipak mora postovati,tako da ce moja MK ipak samo pucati na strelistu.
sta nosi sutra videcemo.
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #16 poslato: Јул 06, 2008, 03:37:47 »

Upotreba MK je dozvoljena lovočuvarima i lovočuvarima volonterima za organizovano suzbijanje predatora tamo gde je potrebno. Treba posebna dozvola ako hoćeš sa njom u lovište (barem kod nas u LU).
Sačuvana
HuntR
Gost
« Odgovor #17 poslato: Јул 06, 2008, 03:50:53 »

ja sam dosad imao podatak koji sam od starijih cuo da je lov dozvoljen sa 222 kao najmanji kalibrom a da zakon dozviljava unistavanje stetocina sa bilo cime pa se kod mene u LD dozvoljavalo nosenje u akcijama na stetocine.
naravno i ja sam kao i verujem vecina lovaca u srbiji neupucen u tekst zakona cak bi bio precizniji tekst zakona  koji govori o toj problematici nikad nisam video.ovo je strasno ali je lovacka stvarnost u srbiji,bar 90 posto lovaca nikad nije procitalo statut svog LU i zakon o oruzju i lovu.
ja sam bar iskren i znatizeljan
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #18 poslato: Јул 06, 2008, 07:00:31 »

Pa narode  u pravilniku polaganja lovackog ispita  pise da malokaliberke prvensteno zbog male mase  zrna nespadaju u kategoriju za lov ,prvensteno sluze za streljastvo el tako jedino i mozes da dobijes nabavnu dozvolu.Inace 22wmr nebi bilo lose loviti predatore ,22lr je slab moras gadjati vitalne zone,al nista od toga mozemo gadjati samo konzerve i mete. Cry
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јул 07, 2008, 01:57:29 »

Ne ulazim u balistiku ,ali malokalibarka pruza izvesnu sigurnost lovokradici zato sto se slabo cuje ! E to je i jedan od glavnih razloga zasto bi neko hteo da nosi MK pusku u lov !
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јул 07, 2008, 02:47:35 »

Kod nas ti je ovako, čim ideš u lov odmah si sumnjiv i mogući krivolovac, tako da su nam i regulative, pravilnici, odluke uprava i pojedinaca takve bolje zabraniti sve gde može da se sumnja u zloupotrebu.
22. win magnum je sasvim dovoljna municija za odstrel svake lisice i šakala ili psa lutalice do daljine 75-maksimum 100m, 22 long r. je dosta slabiji i sve to postiže do 50 maksimum 75m.
Iako ima dosta umetnutih cevi registrovanih u 22w.m, itd koriste se za lov predatora. O ozbiljnosti ovog metka znam za dva slučaja kada je odstreljeno nazime greškom povlačenja obarače sa umetnotom cevi u drilingu. Jedno je opisao mr Dušan Bojović a jedan je moj kolega i to u komercijalnom lovištu srbijašuma.
Za predatore je opravdan iz nekoliko razloga, dovoljan je za odstrel na neke normalne lovačke daljine, ne predstavlja veliku opasnost (mada je ispaljen metak uvek opasnost) za neke velike daljine, slabiji pucanj ne remeti toliko mir u lovištu, jeftina municija i mogućnost vežbe na strelištu i obučensot strelca, laka puška za nošenje.
Zloupotrebe su moguće kao i kod svakog oružja. Znam jedno sigurno ko je lovac i hoće da ''makne'' nešto neće koristiti malokalibarku već će ožariti iz bilo kog lovačkog oružja. Lovokradice (lica koja love a nisu članovi LU i Lovci) pak vole i omiljeno im je malokalibarsko oružje, obično nelegalno bez papira, i njima takvo i treba. Znači sami Lovci najmanje bi zloupotrebljavali malokalibarsko oružje.
Sve što se zabranjuje i ne dozvoljava se u principu zloupotrebljava.
I još jedna istina: Najviše lovokrađe je otkriveno slučajno dok su lovci bili u lovu i nabasali na lopove, a najmanje je u smišljenoj, organizovanoj sačekuši lovočuvarske službe sa policijom ili bez nje.
Lovci su oči i uši u lovištu i treba dozvoliti da se love predatori da lovci izađu u lovište, kada više njih izađe uz urednu dozvolu za lov em je efikasnije za samo lovište suzbijanje predatora, em i potencijalni Lovac ne zna sigurno da li je još neko u lovu pa će ga videti ili čuti ako i pokuša nešto da makne, ovako kad se sve zabrani, nezadovoljstvo veliko i svi su zajedno protiv takve odluke i svi se zajedno onda prećutno dogovore i kad nekom nešto treba ćutke se bez znanja odradi. To ne valja.
Budite uvereni da je demokratski uz poštovanje datog poverenja najbolji način za sve a eventualnu zloupotrebu i kršenje dogovora i ukazanog poverenja kazniti najstrože, trajnim isključejem iz lovačke organizacije.
Ovo je moje mišljenje i bazirano na realnom životu i praksi, možda je to drugačije i neki imaju drugo mišljenje uvažavam, ali ja mislim da je dobrim delom svugde slična situacija.
Ne zabranjivati lovcima izlaske u prirodu, druženje i lov naročito ne na štetočine. Pravilo No 1.
Sačuvana
Makedonski lovac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јул 08, 2008, 11:39:13 »

Pa ako ste toliko protiv MK,sta da kazemo za vazdusaru i ona je za streliste,pa i ja licno sam ulovio zeca sa vazdusnu pusku.Ma neka ih puste i za lov,onda treba zabraniti i automobile,moj prijatelj,zgazio je jazovac i lisicu i to treba proglasiti krivolovom?
Da kazemo da si isao u prirodu da s malokalibarkom pucas u mete.Nisanis metu i izlazi zec.Propustices li sansu?I sumar bi pucao na zeca!
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #22 poslato: Јул 08, 2008, 02:31:13 »

Pa ako ste toliko protiv MK,sta da kazemo za vazdusaru i ona je za streliste,pa i ja licno sam ulovio zeca sa vazdusnu pusku.Ma neka ih puste i za lov,onda treba zabraniti i automobile,moj prijatelj,zgazio je jazovac i lisicu i to treba proglasiti krivolovom?
Da kazemo da si isao u prirodu da s malokalibarkom pucas u mete.Nisanis metu i izlazi zec.Propustices li sansu?I sumar bi pucao na zeca!

Auuu Batke, brz si na obaracu Cheesy
Ne prastas, a...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јул 08, 2008, 03:30:18 »

Zbog takvog stava Makedonac sigurno ste "jako bogati " sa divljaci !
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #24 poslato: Јул 08, 2008, 09:05:16 »

Ma svaki model oruzja je za coveka.
Problem je sto mnogi zloupotrebljavaju MK,normalno za neke necasne rabote.
Kada promenimo svest i pristup lovu,bice sve ok.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
HuntR
Gost
« Odgovor #25 poslato: Јул 08, 2008, 09:10:17 »

u potpunosti se slazem,propisi ne bi trebalo da ogranicavaju upotrebu nego postupke
Sačuvana
Makedonski lovac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јул 16, 2008, 05:55:35 »

Zbog takvog stava Makedonac sigurno ste "jako bogati " sa divljaci !
Mi nismo jako bogati sa divljaci.Ja mislim da zakon treba da bude ovako:MK da su pustene lovom,ali da se prodaju samo licima koji su uclaneti u lovacko ili strelacko udruzenje. 

p.s.izvinite na slapb srpski Embarrassed
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јул 16, 2008, 10:20:11 »

Ma nije to problem Makedonac,problem je sto MK je preslaba za skoro sve vrste divljaci ,a jos i jedan je taj sto se slabo cuje ,pa daje prednost ,odnosno sigurnost lovokradicama .Cesto volim da kazem ne cuva granicar granicu ,ni lovocuvar loviste vec STRAH od posledica .
Sačuvana
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јул 19, 2008, 11:49:29 »

Bojim se da strah od posledica jos uvek nije dosegao nivo kakav bi trebao. Kod nas se ljudi vise plase policije nego zakona a trebalo bi da bude obrnuto. Ipak, ta "obrnutost" govori i o tome u kakvoj drzavi zivimo.

thunder11
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #29 poslato: Јул 20, 2008, 02:02:57 »

Bojim se da strah od posledica jos uvek nije dosegao nivo kakav bi trebao. Kod nas se ljudi vise plase policije nego zakona a trebalo bi da bude obrnuto. Ipak, ta "obrnutost" govori i o tome u kakvoj drzavi zivimo.

thunder11

Baš tako!
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 36   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: