DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161774 poruka u 7325 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 15, 2020, 11:33:20
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 36   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: MK da ili ne!  (Pročitano 163639 puta)
HuntR
Gost
« poslato: Јул 05, 2008, 12:09:31 »

mogucnost preciznog hica ili premala energija?

da li odstreljivati sa njom stetocine ili je ostaviti za streliste?

svako je od nas video u lovu ,neko je u lov nosi,sta zakon kaze a sta vi mislite?
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #1 poslato: Јул 05, 2008, 12:23:14 »

MK pusci je mesto na strelistu.Tacka. Wink
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јул 05, 2008, 12:17:14 »

Precizan hitac je moguc sa MK karabinom. Problem nastaje onog trenutka kada `zrno pogodi metu. MK je sposobna da obori srndaca ali to ne znaci da je dovoljna za srnecu divljac. Mogucnost da zivotinja bude samo ranjena ili tesko ranjena je velika pa je stoga ne pouzdana za lov srnece divljaci recimo. Mislim takodje da ke MK odlican za manje zivotinje kao sto su lisice. Isto to treba da vazi i za jos neke 5.56 kalibre koji se ovde ne rado pominju iz prostog razloga sto ih mnogi imaju. To sto je recimo neki drugi .22 jaci ne znaci da je pogodniji za odstrel divljaci. TO mu samo daje mogucnost da se na zivotinju gadaja sa malo vece udaljenosti. Mnogi ne razmisljaju o tome da problem dozvoljenog za lov ne treba da potice samo od jacine vec od precnika zrna. Problem kod svakog 5.56 zrna je u tome sto on menja svoje karakteristike vec 2cm po udaru u tkivo a da pritom ne mora da zakaci nesto tvrdje kao sto je kost. Dobar primer je to da recimo 5.56x45 probija gradjevinski blok u pravoj i ujednacenoj putanji ali je veoma los kada udari u nesto mekano. Jednostavno, terminalna balistika mu je losa i tesko da ce ga jacina punjenja promeniti (bar ne drasticno).

thunder11
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 05, 2008, 04:39:58 »

Za malokalibarku u lovu svakom bip propisao kaznu od tri godine zatvora ! To sluzi samo za krivolov !!! Mi smo u nasem drustvu zabranili i navodno nosenje karabina prilikom lova na stetocine ,jer je ispalo da je inima sto su nosili karabin "stetocina" srneca divljac ! Krivolov i lovokradja su bolest !
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #4 poslato: Јул 05, 2008, 05:10:40 »

Sličnu temu smo dobro obradili kod Chakija na ribolovcima.

Ovde ću samo nešto da kažem o krivolovu. U krajevima gde ja lovim, najveći krivolov je sa sačmaricama , onda zamkama i tek na kraju karabinima(u karabine računam i MK puške). Da li treba zabraniti sačmarice zato što je 90% srneće divljači koja je ostreljena u krivolovu odstreljena upravo sačmaricom? Wink

Detaljnije na http://www.ribolovci.com/phpBB2/viewtopic.php?t=3391 (potrebna registracija)

Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 05, 2008, 05:54:17 »

Sličnu temu smo dobro obradili kod Chakija na ribolovcima.

Ovde ću samo nešto da kažem o krivolovu. U krajevima gde ja lovim, najveći krivolov je sa sačmaricama , onda zamkama i tek na kraju karabinima(u karabine računam i MK puške). Da li treba zabraniti sačmarice zato što je 90% srneće divljači koja je ostreljena u krivolovu odstreljena upravo sačmaricom?

ljudi su oduvek krali, a krasce i dalje, kad bi zabranili puske, krali bi prackama, to je u krvi coveka sa ovih prostora....
samo pitanje, svraka sa slike, odstreljena na drvetu ili na zemlji?
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
danilop
Gost
« Odgovor #6 poslato: Јул 05, 2008, 06:37:10 »

Na drvetu.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #7 poslato: Јул 05, 2008, 10:24:24 »

Swicko, ocekujem argument za Vasu konstataciju! NAdam se da necete argumentovati lakom nabavkom "subsonic" municije. Uzdamo se u nase lovne radnike, lovocuvarsku sluzbu i zasto ne dozvoliti da tih i precizan metak metak obavlja funkciju ciscenja od sitnih stetocina. Naravno, pretpostavimo da se za svaki izlazak u loviste trazi dozvola, koja sadrzi sve relevantne podatke, kao i vrstu i cal. oruzja.
Ukoliko nema uredne Dozvole sa svim urednim podacima, izlazak se smatra krivolovom.

Joj, samo me glava zaboli od zagovornika MK oruzja za lov i tzv.odstrel stetocina.
Kao,... jevtina municija, idealan za lisicu u parenju dok treniraju plivanje, sakala u niskom letu,svrake kad je mesec u trecoj meni, vrane u periodu selidbe  iz revira u revir, samilosni hitac za ostarelog pacova...jel ima jos...A, pa da, savrseno izbalansiran metak, cudo balistike, termalno otkrovenje.Onaj Breneke,Weatherby, i ostali magovi su budale sto su stvarali lovne kalibre.
A za srnu i zeca u krivolovu..jel moze i zato..Ma jooook, uopste , nikako, to je bljak...

Prvo, taj kalibar je sacinjen ne za lov nego za streliste.Naravno, za sve moze, pa i za to.Moze da se lovi i pajserom, sekirom, prangijom...pa hajde sve da legalizujemo.Tesko mogu da prihvatim, ne komuniciram sa idejom, da od toliko kalibara i vrste municije u upotrebi, samo fali jos MK i to za stetocine.E sve smo sredili u lovstvu samo nam jos nedostaje municija sa obodnim paljenjem.Kada bi to uveli, sve bi stetocine sredili i vladala bi idila u lovistu.Zapravo, kako se ranije nismo setili da je bas to karika koja ne dostaje u savremenom naoruzanju i modernom poimanju lova.Pronalazak za 21. vek.U korak sa Evropom.Cim to prihvatimo, evo nas u EU.

Gospodo Smajseri, Mauzeri, Svarcloze,Parabelumi,Mashingeveri, nemam nista protiv da se Mk legalizuje za lov ukoliko je to zahtev vecine.Ima i gori stvari na ovom svetu od legalizacija MK za potrebe odstrela. Jedino,  to vredja moje poimanje lova,i nisam za to.

Ali to je moje misljenje.
Max, nemoj da me branis Grin
Sačuvana

gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 06, 2008, 08:51:05 »

Na drvetu.
pa gde s malokalibarkom pucati u vis bre ljudi?
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
danilop
Gost
« Odgovor #9 poslato: Јул 06, 2008, 11:15:49 »

Na drvetu.
pa gde s malokalibarkom pucati u vis bre ljudi?

A što da ne ako je bezbedno, to jest ako je brdo iza i znaš gde će metak da završi ? Mnogo bezbednije nego u ravnici gađati srndaća karabinom na 250m pa metak rikošetira pet puta pre nego što se umiri.

Ne lovimo svi na terenima ravnim k'o tepsija ...  Po toj logici ne bi smeo da pucaš na divokozu nikada, jel' tako? Wink
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #10 poslato: Јул 06, 2008, 11:36:01 »

Oko sportske upotrebe .22LR možemo još i polemisati, mada i u USA i u Rusiji love sa .22LR pa sve puca a pola svetske proizvodnje .22LR je u lovačkim laboracijama, ali da poverujem da je ostala municija sa ivičnim paljenjem  kao što su .17HMR, .22WMR i .17Mach2 sportska municija, malo teže. .22WMR je čist varmint kalibar sa laboracijama od 30-50 grejna idealan za lov sitnih predatora i nažalost spada u kategoriju "MK" (usput, nigde u svetu ne postoji klasifikacija MK. Šta to znači, mali kalibar? Pa i .222 je mali kalibar. Treba lepo reći lovcima da je zabranjena municija sa ivičnim paljenjem, po čemu smo verovatno među retkima u svetu koji ovo ovako tumače)

Sva ova municija(osim .22LR koja ima i široku sportsku primenu) je isključivo lovna. Možemo da raspravljamo da li je ispravno koristiti municiju sa ivičnim paljenjem; moje mišljenje je validno kao i svako drugo, ali tvrdnja da je sva municija sa ivičnim paljenjem sportska, nije tačna.

Postoji samo jedan jedini razlog zašto je "MK" zabranjena. Nesposobnost rukovodstva LSS da stane na put krivolovu. Najlakše je skidati veliku odgovornost za sebe tako što će se nešto (suludo) zabranjivati.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #11 poslato: Јул 06, 2008, 12:00:19 »

Za ljubitelje MK

Sta je bolje za istu kategoriju odstrela i zasto?
.22 lr
.22 hornet
Sačuvana

danilop
Gost
« Odgovor #12 poslato: Јул 06, 2008, 12:16:02 »

Za ljubitelje MK

Sta je bolje za istu kategoriju odstrela i zasto?
.22 lr
.22 hornet

Swile, slažem se ja da je .22 hornet bolji(u balističkom smislu, mada poređenje centralnog sa ivičnim paljenjem nije baš adekvatno) od .22lr (osim cene) za konkretnu upotrebu, ali činjenica je da i .22lr i ostala "MK" municija humano i jeftino vrši posao kontrole populacije sitnih predatora. Lošije od Horneta, ali vrši posao. Ne postoji gradacija mrtvog - mrtvo je mrtvo. Isto kao što i 7x57 sa 9g ruši svinju, mada je 9,3x62 ruši bolje.

Niko nije (barem ja, sigurno) ljubitelj  .22LR ili bilo kog drugog "MK" kalibra. Jednostavno sama zabrana mi nikako nije logična, to jest ne vidim argumentaciju koja je opravdava u modernim okolnostima.

Treba da se vratimo u vremena kada je na našem tržištu postojalo 3 kalibra u širokoj upotrebi. - 8x57, 7.62x39 i .22LR. Onda je .22LR nazvan MK i zabranjen (uopšte se ne osvrćući na ostale rimfire kalibre) u nadi da se smanji krivolov. Nažalost zakonodavci su sa proturanjem teze da je .22LR samo i isključivo sportski metak (a nije baš tako) hteli da prikriju osnovni razlog - sopstvenu nekompetentnost u suzbijanju krivolova.

EDIT: lapsus - promenio sam 11g u 9g kao minimum za 7x57
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #13 poslato: Јул 06, 2008, 12:28:28 »

Pitanje...
Dali bi legalizacija MK, za lovacke potrebe, povecala ucestalost lovokradje u nasim lovistima.
Ako je DA , koje divljaci.
Sačuvana

danilop
Gost
« Odgovor #14 poslato: Јул 06, 2008, 12:38:03 »

Pitanje...
Dali bi legalizacija MK, za lovacke potrebe, povecala ucestalost lovokradje u nasim lovistima.
Ako je DA , koje divljaci.

Ne nužno, jer ne verujem da postoji onaj ko ne ide u krivolov na srneću divljač zato što je MK zabranjena.

Krivolovi se i sa sačmaricama i ostalim oružjem (čak i zamkama i opojnim mamcima)

Ne verujem ni u statistiku da se krivolov smanjuje zbog zabrane MK, krivolov se smanjuje isključivo zbog menjanja društvenih okolnosti(završen rat, završen prvi talas tranzicije) i polakoj i mukotrpnoj promeni sveukupne svesti lovaca.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 36   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: