DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161771 poruka u 7324 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 10, 2020, 01:45:15
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 36   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: MK da ili ne!  (Pročitano 163377 puta)
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Септембар 18, 2008, 05:58:30 »

da li neko zna sta je potrebno od dozvola za kupovinu MK puske
da li je dovoljna potvrda obucenosi u rukovanju karabinom i
treba li potvrda da si clan streljackog drustva ili moze i bez toga
da bi se dobila dozvola od sup-a?

Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #31 poslato: Септембар 18, 2008, 06:01:34 »

Hehehe - moraš na žalost da imaš posebnu dozvolu za nabavku (koja košta isto kao i za karabin) kao i sertifikat o obučenosti za MK Huh?.

:Smiley  :Smiley 

Znam ... umobolno ... :Smiley
Sačuvana
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Септембар 18, 2008, 06:09:05 »

oj srbijo medju sljivama

Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #33 poslato: Септембар 18, 2008, 06:28:07 »

Sačuvana
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #34 poslato: Септембар 18, 2008, 07:41:41 »

Nikako mi ne ide da ukapiram zasto mnogi "moraju" glavom kroz zid !!
Razmisljajuci trenutno o MK vidim da bi dosta njih u lov sa njom na "stetocine". Ma sve mi se nesto oseca izmedju redova taj nezni, fini prasak kao pljesak dlanom o dlan. Toliko je dobrih stvari napravljeno da pojurimo stetocine, ali nam samo MK fali?
To je problem u nas Srba. Ni jedan kalibar za koji je ceo svet dao karakteristiku i jasno ga definisao, nama ne odgovara.
Tacno je definisano sta se cime lovi !
Hajde da postujemo kodeks evropskog i svetskog lovca !
Hajde da postujemo zakon i zakonodavca !
Zakon ne valja ! - Hajde da ga menjamo, to je demokratski
Ali ga necemo menjati tako sto cemo krsiti kodeks ponasanja lovca i svrstati MK u lovacku pusku, pa sledece jutro na srndaca.
Zato nam se i desavaju stvari kao pojedincima sa foruma da ubiju srndaca sa izbusenim usima. Shocked
Ja bih uveo jos rigoroznije kontrole pre lova i tokom lova. Svi vrlo dobro znamo s kojim kalibrom i kojom puskom mozemo na koju divljac.Retke su lovocuvarske sluzbe koje su uhvatile nekog u krivolovu, vecinom su to odradili pravi lovci
Ovo je nesto vise od zakona i treba ga urediti
Iz cele ove price najvise mi se svidelo neko je pomenuo ne bi bilo lose recimo da se moze na stetocine svaki dan. Zamislite samo molim vas tu LOVOCUVARSKU SLUZBU  Wink
Nijednu granicu na ovom svetu nije sacuvala vojska i policija sacuvao ju je STRAH
Vredi razmisliti Wink
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
danilop
Gost
« Odgovor #35 poslato: Септембар 18, 2008, 07:53:16 »

MK puška je lovačka u Americi, Kanadi, Rusiji, Engleskoj i verovatno još mnogo zemalja koje ne pripadaju Germanskoj tradiciji :Smiley lovstva (ne pripadamo ni mi u Srbiji osim Vojvodine koja ima neke elemente Austro-Ugarske tradicije).

U svakom slučaju tvrditi da je MK puška kriva za krivolov pa istu zabranjivati je isto kao tvrditi da je FORD Tranzit kriv za pljačke banki po svetu (sa ovim vozilom se izvršilo najviše pljački banki) ili tvrditi da treba zabraniti vozila marke Audi u Srbiji zato što je najviše sačekuša izvršeno upravo iz Audi vozila.

Ponavljam po hiljaditi put ... MK puška je idealna za svu našu divljač van režima zaštite, osim vuka!

NIJE KRIV KALIBAR ILI PUŠKA, VEĆ MAJMUN KOJI KRIVOLOVI!
Sačuvana
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #36 poslato: Септембар 18, 2008, 08:53:16 »

bogi
krivolovac ce uvek naci nacina
uvek u kucnoj radinosti ako hoce moze napraviti prigusivace
tako da tu sto se tice buke mk nije presudna
postoji milion nacina krivolova tako da mislim da je MK puska i previse izvikana po tom pitanju ( povika  na vuka a lisica kokoske nosi) cak sam nailazio svojevremeno na razne  zicane klopke  po adi ciganliji  nazalost tad sam i prvi put video da je  na adi imalo osim pernate  i srnece divljaci.

elem
mk je idealna za vezbu
samo vidi cenu municije iste i municije ostalih kalibara
na ispaljenih 100 kom lr municije ispucas 20 kom druge PPU karabinske municije

Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #37 poslato: Септембар 18, 2008, 08:56:21 »

Faktor krivice > Ljudska svest.

Svaki kalibar ima svoju namenu, da nema namenu,valjda ga nebi ni izmislili.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
danilop
Gost
« Odgovor #38 poslato: Септембар 18, 2008, 09:02:26 »

...
postoji milion nacina krivolova tako da mislim da je MK puska i previse izvikana po tom pitanju ( povika  na vuka a lisica kokoske nosi)
...

Baš tako ... a krivolov sa sačmarama? 90% trenutnog krivolova je upravo sa njima.  :Smiley
Sačuvana
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #39 poslato: Септембар 18, 2008, 09:10:43 »

MK puška je lovačka u Americi, Kanadi, Rusiji, Engleskoj i verovatno još mnogo zemalja koje ne pripadaju Germanskoj tradiciji :Smiley lovstva (ne pripadamo ni mi u Srbiji osim Vojvodine koja ima neke elemente Austro-Ugarske tradicije).

U svakom slučaju tvrditi da je MK puška kriva za krivolov pa istu zabranjivati je isto kao tvrditi da je FORD Tranzit kriv za pljačke banki po svetu (sa ovim vozilom se izvršilo najviše pljački banki) ili tvrditi da treba zabraniti vozila marke Audi u Srbiji zato što je najviše sačekuša izvršeno upravo iz Audi vozila.

Ponavljam po hiljaditi put ... MK puška je idealna za svu našu divljač van režima zaštite, osim vuka!

NIJE KRIV KALIBAR ILI PUŠKA, VEĆ MAJMUN KOJI KRIVOLOVI!

Danilo,
nemam razloga da se ne slozim sa tobom, medjutim niti sam ja a nisi ni ti kriv, kao sto nije kriva ni ogromna vecina nasih lovaca sto je MK postala sinonim za lovokradju
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
danilop
Gost
« Odgovor #40 poslato: Септембар 18, 2008, 09:33:10 »

Bogi,

Jel' znaš nekog ko je krivolovio sa MK? Možda i znaš nekolicinu. A sada iskreno razmisli za koliko ljudi znaš da krivolove sa lovačkom puškom i/ili karabinom?

Evo ja ću da ti kažem svoja zapažanja tokom godina u kraju gde sam stacioniran (lovno):

MK = 0, lovačka puška/karabin/zamke = 12 ... 13 ... 15 ... 20 ... 21 ... 23 ... 24 ... ček, ček pa tu su i čitava sela ... :Smiley Grin

Bilo bi interesantno da i drugi forumaši malo razmisle o ovome Wink
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #41 poslato: Септембар 19, 2008, 01:07:25 »

Svako ko ima mk pušku zna koliko je teško dobitije!
A znam ljude koji imaju "napismeno" i dobili pištolje!
U izvršenom krivičnom delu ,da li je oružje okrivljeno ili počinilac?
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Септембар 19, 2008, 02:14:10 »

Posjedujem karabin Zbrojovka u kalibru 22WMR(ivicno  paljenje) u Kanadi,i rado ga koristim u lovu.Namjerno nisam rekao "malokalibarka",jer se po kanadskim zakonima i zove karabin sa municijom lateralnog tj ivicnog paljenja.Sve vrste pusaka ivicnog paljenja su dozvoljene za lov SVIH vrsta SITNE divljaci.Sitna divljac je od JAREBICE do VUKA.Znaci vuk se lovi tzv malokalibarkom ,legalno.
Sezona za sitnu divljac pocinje u Subotu,20.09.2008.(prekosutra) i traje do 31.MARTA 2009.
Zatim je pauza u Aprilu(na mrmote nema pauze,kao ni  na vrane) do Maja kada pocinje  lov na medvjede koji traje do kraja Juna.

Konstatacija o slabom prasku je SMIJESNA ,jer luk i samostrel nemaju prasak uopste,a legalni su za lov.
Nas narod nikako da shvati sledece-oruzje je alat,tj alat u rukama lovca ,ali i ubice i kriminalca.Oruzje nije odgovorno,odgovoran je covjek.

Ja sam sa MK poceo loviti prije koju godinu,i vjerovali ili ne to mi je mozda najljepsi lov.Krplje(imam i vojne skije svicarske armije),Zbrojovka(sa optikom Leupold 4x33),dvogled,...idem i sam ,a cesto idem sa lovackim kolegom (zemljak i najbolji drug i izvan lovista).Isprva nisam mogao zamisliti lov sitne divljaci bez psa i sacmarice.Jadikovanje zbog zime,nostalgija  itd
Sve je to iza mene(nostalgija nije,ali ne lovacka) zavolio  sam ovaj nacin lova,sezona je duga,prostori ogromni,jedino moras biti pazljiv da ne bi doslo do povrede(npr lom noge) jer u sumi nema nikog osim rijetkog trapera ili Indijanca a  i to vrlo rijetko.Nema loseg (legalnog)nacina lova,ima samo nesposobnost da se prilagodis.Zasto keristiti MK

-lakse i krace oruzje,pogotovu pri kretanju na krpljama(koristim vojne od magnezijuma,ali i  drvene tzv medvjedja sapa)
-laksa municija,i jeftinija naravno
-izuzetna preciznost  koju je tesko postici karabinom centralnog paljenja,pogoci u glavu ako treba
-utisak kao da lovis karabinom,uzivanje ,a ujedno i praksa tj priprema za karabinski lov jelena 
-izuzetni pogoci na svim normalnim daljinama gadjanja,podnosljiv pucanj koji ne razgoni jelene koji se zimi zbijaju u grupe
-sa dobrim zrnom izuzetna efikasnost,a malo ostecenje mesa

Ako se nekada budem vracao u zavicaj(RS-Ist Herc) rado cu ponijeti ovo  oruzje kojim se u BiH legalno love stetocine,npr lisice(minimalni kalibar je 22WMR).
Ne mogu da zamislim bolje oruzje za cekanje lisica ,zimi do daljine 100-150m.Posto preko i ne gadjam ,ne vidim zbog cega bih kupovao 223,22-250 i sl.,bas kao sto mi ta vrsta kalibara nije potrebna ni ovdje u Kanadi.
Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Септембар 19, 2008, 02:16:34 »

I jedna ispravka,u sitnu divljac  u Kanadi ne spada tzv migratorna divljac,patke,guske itd.
Za tu vrstu divljaci se koristi samo sacmarica,i metak sa tzv NETOKSICNOM sacmom(celik,bizmut,...)
Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Септембар 19, 2008, 02:43:51 »

Nikada mi nije bilo jasno zbog cega  kod nas(Srbija) lovci optuzuju jedni druge,bez ikakvih dokaza.Umjesto da zbiju redove,umjesto odbrane SVIH vrsta lovova i SVIH vrsta oruzja,jedni druge optuzuju,ne shvatajuci da sami sebi cine protivuslugu.
Jedni bi lako zabranili "vojno" oruzje,tj ono ciji izgled im se ne svidja,drugi poluautomate,treci malokalibarke.
Pa onda budalastine tipa "viteski lov,viteska puska,../.)
Nalijepiti etiketu krivolovca je   dole na Balkanu djecija igra.
Svak je kriv dok se ne dokaze da je prav -umjesto obrnuto.
Pa onda uvodjenje tudjih (citaj njemackih) obicaja,zagovaranje uvodjenja lov.uniforme,ogranicavanje ili ukidanje individualnog lova
Ukidanje pojedinih vrsta pasa(gonici<500m) ,ukidanje obuke(terijeri u rovu)
Odakle dolaze te ideje,i ko to sve usvaja.
Ne mogu se oteti utisku da su sami lovci  krivi najmanje 50% ,jer veoma lako optuzuju pojedini tip oruzja,jedni druge, uvode nepotrebne zakone i pravila-UKRATKO SAMI SEBI KOMPLIKUJU ZIVOT.Ja bih recimo ukinuo lov.drustva,drzava bi  izdavala dozvole za lov  i oruzje(obuka kao u Kanadi-znaci nadleznost drzave),lovocuvari bi morali na koledz kao u Kanadi i imali bi ovlastenja policajca,i izvrsio bih totalno pojednostavljenje i drzanja i posjedovanja oruzja.

U Kanadi lovci hoce na barikade kada se pomene zabrana pistolja,a pistolji u Kanadi uopste nisu lovacko oruzje.Za 15-ak dana su federalni izbori,konzervativci koji zagovaraju ukidanje registracije oruzja ce gotovo sigurno pobijediti.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 36   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: