DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161538 poruka u 7289 tema- 6998 članova - Poslednji član: Svajle

Јануар 19, 2020, 04:04:01
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristOčuvajmo prirodu (Urednik: swift)Požari u lovištu, ili kako uništiti matični fond divljači???
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Požari u lovištu, ili kako uništiti matični fond divljači???  (Pročitano 9610 puta)
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Март 26, 2009, 03:58:48 »

Poštovani forumaši, ovo su slike od danas u 15 časova iz lovišta lovačkog udruženja Kovin, u potesu Crvenka koje pripada lovačkom društvu Kovin. Radi se o prirodnoj remizi Crvenka u površini od dvadesetak hektara trske od kojih je izgorelo jedno tri do četiri hektara i sa njim verovatno i jaja od fazanske divljači koja je neposredno pre toga puštena u tom delu (250 komada). Gledajući ovaj plamen razmišljam čemu sav trud, čemu ulaganja i dokle ide ljudska zloba i glupost. Požar je buknuo na desetak mesta, tako da nema sumnje da je podmetnut. Izvršioc se ne zna, krivična prijava je odmah podneta, ali verovatno zalud. Izgleda da dok neko ne odrobija par godina neće biti kraja ljudskoj gluposti. Ostaje nam nada da su fazanke odletele sa jaja i da će na površinama koje su spasili vatrogasci uspeti da izvuku novo potomstvo. I još da kažem da vatra bila najveća oko 11 sati i da se nije moglo ni prići remizi od vreline i dima. Vatrogasci su spasli šta se moglo spasti.

Sačuvana
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Март 26, 2009, 04:43:21 »

Tako je nama u lovackom drustvu Fazan iz Opova prosle godine,i uz svu trudbu lovaca i traktora izgorela sva trska u ribnjaku,tog dana pecarosi su izbrojali oko 50 divljih svinja kako preplivavaju Tamis i odlaze u Beogradsko loviste.I ko snosi stetu niko,sem nas lovaca sto nismo imali sta da lovimo.Uzas.
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #2 poslato: Март 26, 2009, 05:45:51 »

Sta reci angry2, totalno nepotrebno.
Mada kod vas u Pescari to je svake godine Pojava koja se ponavlja.
Setite se koliko ste pozara imali vi ili Otvoreni deo Srbija Suma, sada (Vojvodina Sume).
Mozda je to neko od uzgajivaca Ovaca uradio, zarad novih Povrsina za Pasu?
Mislim da je jos prerano za jaja kod Fazana(prirodna reprodukcija)! Ali neznaci da nije stradao neki od ispustenih Fazana.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Март 26, 2009, 06:04:58 »

Ne verujem da su ovčari, radi se o močvarnom delu lovišta, okruženim jednim delom dubokim kanalom (većim delom) a sa druge strane vikend naseljem. Koristi se samo kao remiza zbog blizine vikend naselja. Nemoguća je ispaša ovaca. A i onaj veliki požar u peščari od pre desetak godina je bio podmetnut, bez obzira na priče da se od roštilja upalila šuma. Požar je podmetnut na više mesta u vreme jake košave tako da je uhvatila širok deo peščare. Požar je podmetnuo ili neki piroman, ili neko ko se kasnije okoristio od seče izgorele šume (mislim da je izgorelo oko 6000 hektara šume) u svakom slučaju to je uradio neko umobolan.
A požar u trskarama i barama su "normalna" pojava svake godine. Paljenje strnjika se smanjilo posle podnošenja nekoliko krivičnih prijava, ali je i dalje aktuelno.
Ispada da dobro treniramo divljač: Za vreme lova krivolovom farovima, posle skidanja useva paljenjem strnjišta, a sada paljenjem remiza. Šta jadna preživljava, lov je za nju dečija igra.
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #4 poslato: Март 26, 2009, 06:08:29 »

Ovako je preko leta.

Ili Ovako. Prosle godine pozar je stigao do prvih Kuca.

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #5 poslato: Март 26, 2009, 06:32:52 »

Dragi moji drugari ovo je jedna sablasna stvarnost koja nam se desava duzi niz godina ,poslednje dve decenije,od kada su pocele erupcije na suncu ,a sa time  vezano i susni periodi.Sunceve protuberance traju oko 11 godina i valjda su prosle od kada traju ,mislim od 1981 kada su poceli susni periodi.Hvala Bogu ova godina je produzila,inace mart mesec je jedan od naj kriticnijih,a iza nas i lovista najgori zbog podmladka i reprodukcije.Ova godina ce biti kratka,sa zakasnelom vegetacijom,tj.periodom vegetacije.Inace pozare gasim jos od 1991godine kada sam radio u NP Djerdap,sablasni su to prizori,kada gore i bukove i hrastove sume na vise stotina hektara i uz put zakace koju borovu kulturu koja je pre toga odavala i mirisala na zdravlje ,posle toga zgariste ,smrad ,beda ,jeza,nema kuce nasoj divljaci ,koja je celu zimu tu opstala. Bilo je mnogo intervencija jurnjave do vrha planine jer pozar uvek ide uz brdo.Pre dve godine branili smo ogradu Vratne u njoj mufloni i lopatari ,a pozar nadire od Miroca ka selu Jabukovac, gori ceo atar,toplotni udari vetra u ponoc ,kao iz Sahare,gore salasi,srneca divljac oprljena trci pored tebe ,a bandere dotrajalih vodova na pola se prelamaju,a ti ne znas sta ces od muke.Tada se desi i ona luda nesreca kad onaj ludak iritiran pozarom i celokupnom situacijom pobi devetoro ljudi...Moramo voditi stalnu i neprekidnu kampanju protiv paljenja strnjista,i suvih pasnjaka,to su zastarela shvatanja,a ima ih i umobolnih.Borba na sve strane mora da pocne od skolskih klupa,preko mesnih zajednica,zemljoradnickih zadruga,sportskih drustava,planinara,izvidjaca,rekreativaca,sindikata,i normalno nas lovca ,kinoloskih klubova lokalnih programa radija i televizije....
Sačuvana
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Март 26, 2009, 06:59:51 »

Mora da ti nije bilo lako (ni u duši ni fizički). Gledao sam kako žandarmerija gasi požar sa lednjim prskalicama, takodje sam gledao kako su silne vatrogasne cisterne i helikopteri jedva spasili od požara kompleks omladinskog naselja na čardaku. Jedna jedinica je ostala okružena zarobljena u požaru, jedva su je izvukli. Niko o divljači nije ni razmišljao, od nekih drugara sam čuo da su nalazili izgorelu ili ugušenu divljač koja je neuspelo pokušavala proći kroz ogradu, tuga božija
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Март 26, 2009, 08:02:57 »

Ma ovo je strasno ,bolestan sam,a i ovaj vetar duva vec neprekidno duva pa nisam mogao da slikam i ovo sto kad nas rade PIROMANI IZ DOSADE , i kod mene je skoro sve popaljeno sto je moglo da gori ,par remiza,skoro svi kanali ,jezera ( trska ) ... Steta je neprocenjljiva ... i tako svako prolece,svako leto i niko nikad kaznjen ili je naplacena odsteta ,ako nesto gresim ispravite me !
   A koliko smo prijava podneli ... licno sam 3 puta zimus hvatao na licu mesta one sto seku drva ,prvi put dosli policajci iz nase seoske stanice ,kazu mozemo im pripretiti nemozemo im nista ,a drva ako hocete nosite u vas lovacki dom ,kazem sta ce nam ,pa da opet jos vise seku .Drugi put mislim se necu nase ,zovem pogranicnu policiju sa mocnim dzipovima ,ista prica ,te nema metar drva ,te nemogu im nista .Treci put pored hranilice koju sam napunio u nedelju u utorak ih hvatamo ,posle 2 dana,seku li seku,a u hranilici ni kuruza ni cokanice ,zovem sad direktno na 92 kikindsku policiju ,necu ni nasu ,necu ni pogranicnu ,i sa njima ista prica ,kao zapisuju nesto pa kazu meni saptajuci nemozemo im nista ,nema ostecenih,odnosno neznaju ko je ostecen cija su drva ... Tako isto prolazimo i za paljevinu ,a niko nas ne stiti ,ni drzava ni zakon ... ,ali jel tako VAZAN JE NOVI ZAKON O LOVSTVU I TIH 10 % OD PLANIRANOG IZLOVA KOJE CEMO PLACATI ,A KO CE NAS ZASTITI PO TOME KAO I DO SAD NIJE VAZNO , IMA MNOGO TOGA VAZNIJEG !!!
  I ako nisam lovocuvar garantujem da cu na licu mesta za kratko vreme uhvatiti mnoge koje pale ,koji seku ,koji imaju poljoprivredne masine bez plasilica ,koji nepravilno upotrebljavaju pesticide ,dvescu policiju na licu mesta , ali nikad necu docekati kao i do sad da bude procesuirano i da neko za to bude kaznjen ,a lovacka udruzenja dobiju odstetu !!!
Sačuvana
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Март 26, 2009, 08:27:00 »

Djaba strazariti i cuvati ,toga ce uvek biti,kazem opet mi smo prosle godine i gasili i orali traktorima da sprecimo vatru da se dalje siri.I taman je ugasimo i odemo kucama, kad iza ledja se vidi plamem i to na vise mesta odjedanput.Dogod neko nebude,dobro kaznjen novcano,ili kaznom zatvora,oni ce krasti drva paliti i trovati raznim pesticidima.
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
gazda Nesho
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Добар поглед

« Odgovor #9 poslato: Март 26, 2009, 11:03:07 »

Што је најгоре, ти који то раде су убеђени да раде добру ствар, јер као нићиће нова трава и трска. Јесенас направим ранилицу обилазим стално и једном дођем и запитам се да ли сам у нашем ловишту?  bad све сравњено са земљом, а као имамамо ту неке пољаре који би то требаи да контролишу  wacko
Sačuvana

Укопавај се шинко...
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Март 27, 2009, 02:19:45 »

Ma kakvi poljari ,pre par godina smo na licu mesta sa policijom i lovnim inspektorom uhvatili traktoriste sa zapaljenim gumamama koji su u krug palili ogromno strnjiste ,podignuta tuzba od strane lov.inspektora ,pa opet nista nije bilo ,niko optuzen ni osudjen , niti smo kakve odstete dobili ,a spremili smo odstetni zahtev i bilo je pronadjeno ugusene i izgorele divljaci ... a bice nam sad 10 % !
Sačuvana
sasa83
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Април 18, 2011, 02:53:52 »

PRVO BIH POZVAO ZELENE,PA GDE STE BRE "PROSVECENI" KAD GORE SUME,TRSKE,CITAVI EKOSISTEMI,HAJDE SPRECAVAJTE,OBILAZITE,GASITE I SPASAVAJTE PRIRODU!Mislim da je ova tema neopravdano zapostavljena!Treba pre svega mi lovci da se mnogo vise zalazemo i reagujemo na svest javnosti,npr. putem medija,prikazujuci sve ove fotografije i snimke izgorelih suma i trscaka,cak sto sokantnije fotografije izgorene i ugljenisane  divljaci,narocito mladunaca,jel tako cemo privuci paznju onih koji su tu da hvataju i kaznjavaju krivce!Samo mediji su spas,sto cesce fotografisati i slati snimke u novine,pa valjda ce nekom savest da proradi!Uvek naidjemo na price,"j..i ga,ko ce da ga uhvati,treba dokazati da je palio"...GDE JE TU ZAKON?PA ZA KOJI CE VAM MOJ ONDA POLJOCUVARSKA SLUZBA,DA HVATA JADNIKA SA DESET SUVIH GRANA STO NOSI KUCI DA se OGREJE JER NEMA LEBA DA JEDE...IMATE PLATE,VOZILA,DIGITALNE FOTOAPARATE...I?STA RADITE BRE?PRE DVADESETAK DANA IZASAO SAM SA KOLEGOM U OBILAZAK,GORI JEDNA TRSKA,JEDNA VEC IZGORELA,NIGDE NIKOG!DOK SMO STIGLI NA SLEDECE ODREDISTEE PADA PRVI SUMRAK,ALI VIDI SE JOS GOLIM OKOM,GLEDAM DVOGLEDOM I UOCAVAM TIPA KAKO SE SAGINJE I PALI TRSKU<ISTOG MOMENTA I SLEDECIH SAT VREMENA ZOVEMO POLJOCUVARA KOJI SE NE JAVLJA NI NA JEDAN TEL,ZOVEM VATROGASCE<KAZE COVEK NE MOGU DA DODJU LOS JE PUT,STO I DONEKLE RAZUMEM<JER JE STVARNO BIO LOS,ALI BAR SMO PIROMANA MOGLI DA UHVATIMO PA PRAVAC U NOVINE, IZGORE I OVA TRSKA I DO MOJEGA,NIKOM NISTA!
Sačuvana
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #12 poslato: Октобар 13, 2011, 06:44:53 »

Ima ona narodna:
  PUSTIŠ MUVU NA BRADU A ONA HOĆE U USTA

E što je mnogo, mnogo je. Pogledajte u kako divnom okruženju se igraju ona deca

Sačuvana