DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159210 poruka u 7011 tema- 6813 članova - Poslednji član: lovac veljkovo

Јун 20, 2018, 02:46:55
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 37   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: baikal mp153  (Pročitano 237033 puta)
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« poslato: Јул 04, 2008, 08:14:58 »

Imam nameru da je kupim na Loristu ove godine, pa me interesuje vaše mišljenje?
Odnos cena - kvalitet sigurno opravdava pušku, imate li jos neka saznanja oko nje?
Planiram je za svinje mozda i na sitnu divljac, pa imam i dilemu za koju da se odlucim, posto postoje dva lezista za metak 76 i 89mm.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #1 poslato: Јул 04, 2008, 08:55:47 »

Odnos cena - kvalitet sigurno opravdava pušku, imate li jos neka saznanja oko nje?
Planiram je za svinje mozda i na sitnu divljac, pa imam i dilemu za koju da se odlucim, posto postoje dva lezista za metak 76 i 89mm.

Radna puska.Ruska pouzdanost.
Ne treba ti leziste 89.Retko ces koristiti, skupi patroni, teska punjenja, losa kontrola drugog metka....Nema potrebe.
A ti, kako hoces...
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јул 04, 2008, 09:01:38 »

Radna puska.Ruska pouzdanost.
Ne treba ti leziste 89.Retko ces koristiti, skupi patroni, teska punjenja, losa kontrola drugog metka....Nema potrebe.
A ti, kako hoces...

Hvala vec mi znaci nesto (imam na umu 76 ali rekoh da pitam)
Jel imas mozda neki opis kompletne puske, izasla je u kalibru jedan broj ali ja bas taj broj nemam  Sad
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #3 poslato: Јул 04, 2008, 09:21:32 »

[Hvala vec mi znaci nesto (imam na umu 76 ali rekoh da pitam)
Jel imas mozda neki opis kompletne puske, izasla je u kalibru jedan broj ali ja bas taj broj nemam  Sad

Nemam, citao sam neke textove , informativno.Radi ko bog.Za moj ukus je 'Moskvic'
ali za te pare...i ucinak...OK
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
SDHunter
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јул 04, 2008, 09:33:22 »

Ja pucam sa njom vec godinu dana.Lepo kaze swift : RADNA PUSKA.Ja koristim 12/89 i nemam problema.Pucam od trapa do magnuma.Sve radi bez problema.Pucam prepelicu, plovku, gusku, zeca, fazana i svinju.Preporucujem ti ugradnju granicnika za punjenje i zbog zakonodavca i zbog sportskog duha, ali i zbog mogucnosti kontrole prvog i drugog pucnja.Naravno, ako menjas krupnocu sacme(I-II patron) ili kod svinje(PP-jedinacno).To je moja, neka, logika i iskustvo.Vodi samo racuna o redovnom odrzavanju otvora za povracaj gasova, radi kvalitetnog repertiranja.Za te pare - i previse.Do sada sam ispucao iz nje bar 1000 kom. i jedino me je (jednom) mucio taj otvor za povracaj jer ga nisam dugo cistio.Znaci, moja nebriga.Ako lovis guske onda mislim da je kombinacija 12/89 funkcionalnija od 12/76(bar bi trebalo).
Pozdrav,
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 04, 2008, 09:56:37 »

Ja pucam sa njom vec godinu dana.Lepo kaze swift : RADNA PUSKA.Ja koristim 12/89 i nemam problema.Pucam od trapa do magnuma.Sve radi bez problema.Pucam prepelicu, plovku, gusku, zeca, fazana i svinju.Preporucujem ti ugradnju granicnika za punjenje i zbog zakonodavca i zbog sportskog duha, ali i zbog mogucnosti kontrole prvog i drugog pucnja.Naravno, ako menjas krupnocu sacme(I-II patron) ili kod svinje(PP-jedinacno).To je moja, neka, logika i iskustvo.Vodi samo racuna o redovnom odrzavanju otvora za povracaj gasova, radi kvalitetnog repertiranja.Za te pare - i previse.Do sada sam ispucao iz nje bar 1000 kom. i jedino me je (jednom) mucio taj otvor za povracaj jer ga nisam dugo cistio.Znaci, moja nebriga.Ako lovis guske onda mislim da je kombinacija 12/89 funkcionalnija od 12/76(bar bi trebalo).
Pozdrav,
Ok hvala, ovakvi tekstovi mi bas znace!
Evo kako ovaj kanadjanin cisti mp153  Cheesy
http://www.youtube.com/watch?v=--GbVKwDfNU
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јул 04, 2008, 10:12:17 »

Ja mislim da on hoce da pokaze sta sve ona moze i koliko je izdrzljiva
da, samo sam se nasalio....
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јул 04, 2008, 11:09:49 »

Izneo sa jedan sazet odgovor zasto ne 12/89, medjutim nije se pojavio i evo pojasnicu opet.
Puska 12/89 koristi kod nas najskuplji moguci patron i za one koji vole da pucaju malo vise nije ekonomicna.Taj patron je vrlo efikasan jedino u vecernjem lovu plovki u preletu i lovu na guske. Za sve ostalo je prejak
Od velikih radnih pritisaka te municije dolazi do razduvavanja (deformisanja) cevi
Imao sam 12/89 i ovo pisem iz licnog iskustva
Moj izbor bi bio 12/76 sa polimer kundakom
Ok,zasto polimer kundak, kod mene uvek prednost imalo drvo?
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 04, 2008, 11:46:24 »

OK, znaci koliko ja vidim meni ce 76 biti pravi pogodak posto guske ne lovim.
Cika Bud Spencer  Wink hvala puno na opširnom odgovoru, otvorio mi je nove vidike  Grin.
A kakva je razlika samo izmedju polimer kundaka i drvenog, vise volim puške sa drvenim kundakom izgledaju mi prirodnije za lov, nego neki "plastični" kao da idem u rat sa marincima...
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јул 04, 2008, 01:17:20 »

poz drugari imam iz 153 12/89 vec 4 godine  misim da necete pogresiti bas za taj kalibar ,u ostalom sve vrste ostale municije funkcionisu savrseno .Sta reci za pusku  puzdana , izmenjivi cokovi  e sad malo gruba obrada ,neces pogresiti sto se puske tice lovices od prepelici  pa do krupne divljaci.A oni 12/89 uvidece razliku  u daljini kad krenes na guske,ako uzmes 12/76  nekad ces reci za malo mi je trebalo da pogodim nekih 10 metara u tome je moc 12/89 ,66 grama moc je to  :Smiley
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јул 04, 2008, 01:32:35 »

Koliko je municija skuplja za 89mm?
Kolike su varijacije razlika cena?
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #11 poslato: Јул 04, 2008, 02:05:33 »

Koliko je municija skuplja za 89mm?
Kolike su varijacije razlika cena?

Patrone pazarim đuture, u svim sačmenim veličinama, za svu divljač koju lovim, pa ne znam tačno pojedinačnu cenu. Uzeo sam nekoliko kutija Mirage 12/89 prošle godine. Mislim da je odnos negde 2 - 2,5:1 u odnosu na normalne patrone. I onako uvek nosim i magnum i supermagnum, a u zavisnosti od situacije punim.

Da se razumemo, može da se desi i da je obična municija sasvim dovoljna za konkretne uslove, pa ne treba preterivati i mučiti oružje i sebe.

Uz put, da li se zna da je trzaj iz 12/89 jači od .458 Win Magnuma koji je kalibar za obaranje slonova u vatri  Shocked Grin Grin). Evo da se citiram sa drugog foruma koji posećujem. Pošto sam u jednom postu na ovom forumu kritikovan da ne navodim ime izvora Cheesy, podaci koji slede su pripremljeni uz konsultacije tabela koje je napravio Chuck Hawks:

Citat
Evo interesantog poređenja povratnog trzaja 12x70, .338 WM, 8x68s, 12x89 i .458 WM prema tim tablicama:

Kalibar 12x70, 36 grama punjenje, težina puške 3,4 kg, povratni trzaj = 49,4 J
Kalibar .338 WM, 250 grejna, Vo = 823 m/s, težina puške 3.9 kg, povratni trzaj = 46.1 J
Kalibar 8x68s, 220 grejna, V0 = 853.44, težina puške 3.9 kg, povratni trzaj = 40.5 J

Interesantno je da je trzaj 12x89 super magnuma jači od .458 Winchester Magnuma! 81,3 J prema 77 J !!!! Shocked

Naravno, subjektivni osećaj može da bude različit u zavisnosti od konstrukcije kundaka, amortizera kundaka i slično ...

P.S.
Reč je o energiji (ono što pravi modrice), postoji još jedan parametar - ubrzanje ("oštrina" trzaja) ali nije toliko bitan za poređenje.

Okreni Grofa (koji uvozi Mirage 89) na 012/542-460 ili 012/542-461 pa pitaj. ( @admin, Nadam se da ovo nije nedozvoljena reklama, a ako jeste brišite ...)
Sačuvana
SDHunter
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јул 04, 2008, 02:34:49 »

Imam ga u 12/89 i ne bih ga menjao ili prodavao ni za šta drugo

Ima jedna situacija gde je 12/89 najbolji sačmeni kalibar na tržištu i gde je supermagnum najbolje moguće rešenje. Lov gusaka na preletu! Ko lovi, znaće o čemu pričam. Najbolje punjenje za ovu namenu je sačma 4-4,5 mm, težina punjenja 66grama i udri.

Automat u 89 sasvim lepo radi i sa laboracijama 12/70, sve do skeet punjenja gde se ipak mora podešavati gasni cilindar(bilo bi mnogo očekivati da puška koja vrti 66 grama bez problema može i skeet Cheesy). Eventualno smanjena efikasnost(omiljena tema uglednih novinara u domaćim časopisima o oružju) u ispaljivanju ove municije iz ležišta 89mm je neprimetna na klasičnim lovnim daljinama. Iako je teorija logična i ne oponiram joj, ja bih se uzdržao od definitivnih zaključaka bez pravog testa sa hronometrom u realnim uslovima.

Negativni publicitet MP153 uglavnom dobija zbog zloupotrebe od strane lovaca; korišćenje 12/89 municije u lovu na prepelicu, zeca, fazana i ostale sitne divljači, gde je korišćenje ove municije totalno ne etičko! Naravno redukcija magacina je takođe obavezna.

Pouzdanost i izdržljivost. MP153 je AK47 u lovačkom oružju. Ruski MP153 je verovatno prvi sačmeni poluautomat na svetu što se tiče pouzdanosti i izdržljivosti i to u bilo kom cenovnom razredu - još se ni jedan svetski proizvođač ne usuđuje da izvrši onaj čuveni test od 50.000 patrona za par dana. Cifre im se vrte oko 20.000 do 30.000 patrona (uključujući i Benelijev model za USMC - američke marince). Neka se trude, stići će oni Ruju za koju godinu ... Cheesy

Zato kome poluautomat pali lampice, slobodno neka uzima MP153 ako hoće radnu pušku i šminka ga/je ne interesuje. Ako lovac planira lov na guske 12/89, za sve ostalo 12/76!

Živeli

Ja samo dodajem : i plovke u preletu(mislim na K100 itd)!!
[/quote]
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јул 04, 2008, 07:40:53 »

aha kod mene u pozarevcu patrone 12/89 kod grofa su  100 din ,a breneri i podkalibri za12/89 su 160 dinara  i vrede svaku paru   Embarrassed
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јул 05, 2008, 10:22:25 »

pa dobro, zakljucak ova svega jeste da baikal mp153 za taj novac, definitivno opravdava sva ocekivanja, s'tim što postoje male varijacije oko ležišta za metak.
12/76 preporučljiva za sitnu divljač i svinje (municija jeftinija)
12/89 definitivno "guske u preletu"  Cheesy svinje naravno (za sitnu divljac je prejaka) (municija skuplja)

Preporučljivo: ukoliko lovite guske kupite pušku sa polimernim kundakom (voda, blato, zima odoleva svemu)

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 37   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: