DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161435 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 06:34:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Novi zakon o lovstvu  (Pročitano 5298 puta)
danilop
Gost
« poslato: Јул 03, 2008, 11:04:18 »

Mada smo detaljno načeli ovu temu ovde, možda ne bi bilo loše da ova izuzetno bitna tema za sve nas, dobije zasebni thread.

Velike su polemike oko naše tradicije, i dalje se tvrdi da je regalni sistem (gde je titular, to jest vlasnik nad divljači država) jedini u našoj tradiciji a da dominalni sistem nije u tradiciji ovih prostora. Međutim nije baš tako, ako priznamo da se zemlja okretala i Dunav teko nizvodno i pre NOB-a.

Evo kako to izgleda u Austriji danas (Naše lovstvo je bilo tradicionalno vezano za Austro-Ugarsku):

• klasični zakupni sistem
  • divljač je bez vlasnika (res nullius)
  • 9 saveznih pokrajina, svaka svoj lovački zakon
  • privatna lovišta sa min. 200 orala = 115 ha
  • sličan je sistem do drugog svetskog rata bio i na području bivše Jugoslavije – na delovima,  koji su u prošlosti bili deo Austro-Ugarskog carstva ali sa 200 ha minimalne površine

Ja ovo vidim kao najracionalnije rešenje uz dodavanje nekih naših specifičnosti kao što su: pravo prečeg zakupa na prvom kao i pozitivna zaštita od tajkunizacije na drugom mestu.   

Zašto da izmišljamo toplu vodu i da vreme računamo od 45-te?
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јул 04, 2008, 12:51:07 »

To mozda moze moze u Austriji,ali ovde sumnjam.Pocnimo redom -kod  nas bi se prvo pokupovala ona bogatija lovista koja ne bi mogla da se takmice sa tajkunima oko zakupa i sta bi se onda desilo,zakupac bi krenuo sa nenormalnom "eksploatacijom" divljaci ,sta bi bilo sa obicnim lovcima koja su do tad tu lovila-krenuli bi u lovokradju,pa tome nebi niko mogao da udje u kraj kad celokupno clanstvo pocne da krade.Rezultat toga bio bi poguban .Ona losija i losa lovista postala bi jos losija dok se sve ne bi "istrebilo" ! Kod nas treba primeniti model po kome bi se placalo kao porez drzavi ,ali po meni ne po prihodu vec po mogucem bonitetu,tako se jedino ne bi kaznjavili ono koji rade dobro i ostvaruju velike prihode,ne bi bilo utaja.Nek se odrede komisije za izracunjavanje boniteta ,pa na primer nek se kaze ti treba da imas toliko divljaci ,odstrel treba da ti bude toliki i na osnovu toga platices drzavi toliki procenat od toga .Jedino tako nece biti razlika izmedju onih koji gazduju dobro i onih koji gazduju lose,platice isto , a nikog nece biti briga sto taj sto gazduje lose odstrelio je samo 10% onoga za sta placa porez,nece moci da se vadi da po bonitetu trebalo bi da ima odstrel 500 zecava ,a ima samo 50 !E onda posle ta lovista u kojima se lose gazduje treba oduzeti i dati nekom drugom, to bi bilo bas edukativno !
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #2 poslato: Јул 04, 2008, 01:06:44 »

thread.

Dunav teko nizvodno i pre NOB-a.
  • klasični zakupni sistem
  • divljač je bez vlasnika (res nullius)
  • 9 saveznih pokrajina, svaka svoj lovački zakon
  • privatna lovišta sa min. 200 orala = 115 ha
  • sličan je sistem do drugog svetskog rata bio i na području bivše Jugoslavije – na delovima,  koji su u prošlosti bili deo Austro-Ugarskog carstva ali sa 200 ha minimalne površine
Zašto da izmišljamo toplu vodu i da vreme računamo od 45-te?

Bata Danilo,

Ti bas vidis "Cvorovice" na svakom koraku. Cheesy
Pa oni se nisu infiltrirali tek tako u Srbiji.NOB,45.-a, nasledje Titovog rezima,itd.Zasto je to jos aktuelno....Pa 'Cvorovici', to smo svi mi. Grin

Inace, ne slazem se da divljac nema vlasnika.Pa i Robim Hud je krao drzavne jelene a ne od nekog "Miskovica" vec od Serifa od Notingema.Od vlasti, bre.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
danilop
Gost
« Odgovor #3 poslato: Јул 04, 2008, 01:16:16 »

Bata Danilo,

Ti bas vidis "Cvorovice" na svakom koraku. Cheesy

Ne staj mi na muku Grin Grin

Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #4 poslato: Јул 04, 2008, 01:18:18 »

To mozda moze moze u Austriji,ali ovde sumnjam.

Kizo,

Tako je ovde već bilo ... i lovilo se lepo
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 07, 2008, 01:51:09 »

Neverujem da je bilo bas tako ! Ti izgleda ides po nekoj logici da ce lov biti privilegija bogatih ,a ja ne bih voleo da bude tako ! Pa samo da ti navedem primer iz mog mesta i okline kad je pretposle godine organizovana licitacija za zakup drzavnog poljoprivrednog zemljista ,sve su pokupovali mocnici po nerealnim cenama predhodno izmedju sebe podelivsi plen ! Mislis da je mogao neko od lokalnih zemljoradnika da zakupi makar hektar od njih ? E tako bi i mi obicni lovci prosli !
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #6 poslato: Јул 07, 2008, 06:25:57 »

Kizo,

U pravu si za opasnost od tajkunizacije i to je jedna od naših specifičnosti koju zakonodavac mora da prepozna i adekvatno adresira u novom zakonu.

Postoji nekoliko modela a najprimenjiviji je takozvano pravo prečeg zakupa, to jest ne može niko sa strane da zakupi lovište(revir, sekciju, šta god...) ako se prvo ne ponudi lokalnim ljudima po ceni koju odredi država. U ovom slučaju sami lovci bi se udružili u neku vrstu zadruge(čeka se novi zakon o udruženjima građana) i sami bi delili profit ili gubiotak u lovištu.

Znači, tajkuni ne bi mogli da prelicitiraju lovce u sredinama gde se ozbilljno i vredno radi to jest tamo gde su lovci složni i vredni. Tamo gde to nije slučaj, lovci neće biti u stanju da se organizuju i dogovore a i takva lovišta su "prepoznatljiva" (siromašna, u kojima caruje krivolov), te će ona u koliko nema lokalnog interesovanja ići na tender i biti dodeljivana po tržišnim uslovima.

Privatnik ili preduzeće koje pobedi na tenderu, imalo bi obavezu da izda lovnu kartu(po ceni koju odredi država) za svakog lovca koji je zainteresovan a mesto prebilavišta mu je u ataru gde je lovište dato u zakup privatniku. Loša i prazna lovišta bi tako došla pod ruku zainteresovanih i stanje bi se u njima popravilo (ili bi opet išla na doboš ako se ne ispune i ne isplate dažbine državi ili ako se ne posluje po zakonu). Krivolov u takvim lovištima bi se drastično smanjio jer bi privatnici imali i te kakav interes u suzbijanju ove pošasti, i lovci bi imali bolje lovište za lov.

I jare i pare.
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јул 07, 2008, 01:55:33 »

Mislim da je ipak bolje da se neka renta placa drzavi ,jer nemoze neko loviste na primer iz centralne srbije da se meri sa nekim severnobanatskim zbog stanisnih uslova i divljaci koja se u njima nalazi ! Pa mi lagano mozemo sa oko 2500 ha LPP da ostvarimo prihod od oko 15-20 000 evra ,dok neko loviste u centralnoj Srbiji , i ako gazduje dobro samo divljom svinjom ne moze ni sa 25000 ha da ostvari prihod koji mi mozemo ! Mi imamo sa proleca srndace ,u toku leta prepelice i grlice ,u jesen srne i lanad ,zeceve i fazane , a sta ima neko brdsko,planinsko loviste d.svinju,trofejno lose srndace ,a i gde je sta bilo bolje to su im uzele srbijasume ! Zato sam samo da se zakup placa po bonitetu ,a ne po broju clanova,po povrsini ili po prihodu jel tako bi se samo kaznjavala lovista koja dobro "posluju" !
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јул 26, 2008, 02:11:48 »

Pre novog zakona o lovstvu sledi nam ZAKON O UDRUZENJIMA GRADJANA GDE PO CLANOVIMA CINI MI SE DA SU 74 I 75 SVA DRUSTVENA SVOJINA PRELAZI U PRIVATNU ILI U DRZAVNU ,ZNACI POSTO JE NASA DRUSTVENA ODE NAM IMOVINA U RUKE NEKOG DRUGOG,BAR PO TOM ZAKONU I USTAVU !Bas sam  pre par dana pricao sa par clanova U.O. LSV i po njima to ne izgleda dobro ,ide se na formiranje agencije pri ministarstvu koja ce dodeljivati lovista u zakup , a ko ce ih zakupiti (nezna se ,ali verovatno onaj ko je mocniji i za koga se pravi ovaj zakon ) ? Jel hocemo u Evropu ili ne ! Slovenija je zadrzala stari zakon o lovstvu iz SFRJ , Hrvatska se opekla pa sad vraca lovista drustvima ,ovi nasi da su pametni nesto bi naucili iz toga !
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јул 26, 2008, 09:34:31 »

Pre novog zakona o lovstvu sledi nam ZAKON O UDRUZENJIMA GRADJANA GDE PO CLANOVIMA CINI MI SE DA SU 74 I 75 SVA DRUSTVENA SVOJINA PRELAZI U PRIVATNU ILI U DRZAVNU ,ZNACI POSTO JE NASA DRUSTVENA ODE NAM IMOVINA U RUKE NEKOG DRUGOG,BAR PO TOM ZAKONU I USTAVU !Bas sam  pre par dana pricao sa par clanova U.O. LSV i po njima to ne izgleda dobro ,ide se na formiranje agencije pri ministarstvu koja ce dodeljivati lovista u zakup , a ko ce ih zakupiti (nezna se ,ali verovatno onaj ko je mocniji i za koga se pravi ovaj zakon ) ? Jel hocemo u Evropu ili ne ! Slovenija je zadrzala stari zakon o lovstvu iz SFRJ , Hrvatska se opekla pa sad vraca lovista drustvima ,ovi nasi da su pametni nesto bi naucili iz toga !
desice se isto kao i sa privatizacijom, lovista ce otici lovatorima za tepsiju ribe, drzava(citaj politicari) ce uzeti svoj deo, ako u igri budu i neke komisije za odredjivanje boniteta ili bilo kog drugog osnova za obracun poreza ce biti podmicene, a mi cemo gledati divljac na diskaveriju, a iz puske pucati o bozicu i vecim praznicima... (ujedno molim admine da ovaj post ne shvate kao poziv na senlucenje)
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #10 poslato: Август 20, 2008, 10:50:45 »

Ludi nemojte komentristi evropske zakone iz SRBIJE.Kad stignete negde u svet i upoznatev se sa surovim zakonima Evrope i sveta tad vidite koliko ništa neznate.E ovako sto se tiče Večine evropskih zemalja.Da bi stekli pravo da budete lovac morate čekati na upraćnjenje mesta,broj lovaca u reviru se nepovećava samo se smenjuju lovci,a smenjuju se po principu,ako neko prestane da bude lovac ili umre.Drugo sve sto se odstreli PLAČA se po cenovniku evropskom.Treče godišnje članarine su ogromne a kreču se od 500EUR do 2000EUR.četvrto nemogu se svi kalibri koristiti za lov u Francuskoj ni jedan vojni kalibar nemoče se koristiti u lov napr..30-06, 8x57, 308Win, idr.Samo vi jurite u Evropu pa če od 85000lovaca ostati 85lovca.
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Август 23, 2008, 04:13:45 »

Da su zakoni u zemljama EU losi nebi postojao trend rasta lovaca u celoj evropi nebi francuzi imali najvise lovaca ec bi kao i mi razisljali kako podmladiti redove.
Zakoni koji ogranicavaju upotrbu odredjenih kaliara iamli su za cilj da da eliminisu oruzija koja su namenjena vojsci.
Recimo u Italiji je bila (ne znam da li je i dalje) zabrana da civili poseduju oruzije u kalibru 9 para i samim tim oruzija u tom kalibru su im bila nedostupna .
Sačuvana
jocadj
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 03, 2009, 12:23:06 »

mislim da ova tema zasluzuje vise paznje
smatram da smo mi (lovci) najvise zainteresovani za ovu oblast
jer kako nam skroje kapu tako cemo je nositi.

Mislim da trba od zakonodavca traziti da se izjasni sta ocekuje od onih koji ce direktno gazdovati lovistima

mislim da treba probati i da novom predsedniku LSS bude jedan od prioriteta da se država (citaj politicari) izjasne kakvo se zeli lovstvo u srbiji od juga do severa.
A da u okviru tih naceli izjasni dali ce lovstvo biti komrcijalizovano skroz, delimično

Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 03, 2009, 02:36:06 »

mislim da ova tema zasluzuje vise paznje
smatram da smo mi (lovci) najvise zainteresovani za ovu oblast
jer kako nam skroje kapu tako cemo je nositi.

Mislim da trba od zakonodavca traziti da se izjasni sta ocekuje od onih koji ce direktno gazdovati lovistima

mislim da treba probati i da novom predsedniku LSS bude jedan od prioriteta da se država (citaj politicari) izjasne kakvo se zeli lovstvo u srbiji od juga do severa.
A da u okviru tih naceli izjasni dali ce lovstvo biti komrcijalizovano skroz, delimično

ako privatizacija lovista bude uspešna kao privatizacija drzavnih preduzeca, ugasili smo....
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
yoki hant
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 28, 2009, 11:13:47 »

Mene najvise plasi da nasi brizni politicari pod nekim izgovorom o dobrobiti za divljac a i nas lovce ne privatizuju po nekom principu kao najboljem na svetu pa ce da lovimo samo u video igrice jer kod nas je moguce bas sve, nadam se da gresim ali ako potraje svetska kriza moguca je dopuna budeta po svaku cenu.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: