DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161362 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 08:50:13
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kako protiv stršljena?  (Pročitano 70907 puta)
Legion66
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Март 06, 2009, 12:50:18 »

Kako se boriti protiv stršljana koji naprave gnjezda na čekama, koja kemijska sredstva... Pošto ne postoji puno stvari kojih se boijm (priznajem), ali me užasavaju stršljani, tj. njihov ubod. Molim kolege lovce da opišu svoja iskustva u borbi protiv istih, jer uskoro započinje (dva mjeseca) sezona lova na srnjaka. Ako postoje neki sprejevi koji bi ih odbijali i tako to.
Sačuvana

KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Март 06, 2009, 04:00:09 »

Najbolje ih je izbegavati, ja imam loše i ružno iskustvo sa njima... Naime, ujeo me jedan u predelu grudi jer sam bio go od pojasa gore i verovali ili ne jedva sam preživeo, a inače sam krupan i snažne konstitucije... Posle ujeda oko pola sata sam došao u dom zdravlja i počeo padati u šok... Rekoše mi da sam zakasnio samo deset minuta da bi umro. Toliko o posledicama ujeda istih u neki vitalni predeo, a o bolu da ne govorim, jako je nezgodan...
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Март 06, 2009, 04:59:03 »

Izuzetno za***ani, ja sam gledao kako drugara kroz duks ubode, izvadi žaoku i ponovo zabada, lično sam mu dva ubio golim rukama na leđima, jedan ga je ujeo za uvo. Završio je u bolnici 2 dana, na svu sreću sve je bilo OK. Mene nije tada ni jedan ubo pukom srećom.
Na jednoj čeki smo letos imali gnezdo, razmišljao sam da sa većim sprejom insekticidom za muve u pčelarskom odelu pokušam nešto uraditi, imao sam volje ali danas, sutra, bila mi je potrebna i logistička podrška ali niko nije hteo podržati moje namere. Vatra je takođe jedan od mogućih efikasnih sredstava ako se može primeniti. Neki mali brenere na plin i udri i pali po gnezdu. Međutim oni se uskomešaju pri samom prilaženju i imaju čuvare koji na vreme upozore ostale stršljene na opasnost. Ta visoka čeka u kojoj imamo stršljene je sva od metala i mislim da bi vatra mogla biti rešenja ali dok se popnem na čeku oni su već upozoreni, treba svu tu baglamu popeti na čeku, pa i da sve bude OK treba bniti spreman i na najgore a tu treba biti neko da pomogne. Možda je rešenje sad dok su unutra za vreme zime uništiti legla i zimsko klube koje štiti legla i rešen problem.
Sačuvana
Legion66
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Март 06, 2009, 05:53:12 »

Mi imamo uz rub jedne šume pet čeka, i prošle godine su bila gnijezda na svih pet. Kolega i ja uzeli smo onu malu žutu špricu i uzeli u poljoapoteci neki koncentrirani insekticid koji se mješa 1dl/100l, tu cijelu bočicu od 2dl smješali s 10l vode i pošpricali svih pet čeka. Učinak jednak nuli. Više ih se nalovilo u flaše s pivom koje sam postavio na noge od čeka.
Sačuvana

KO SE MAČA LAČA; LAKUKARAČA!!!!
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Март 06, 2009, 06:16:27 »

Ja se amaterski bavim pčelarstvom, imam samo 10 košnica LR i stršljeni su opasni i za pčele jer ih ubijaju.
Rešenje je sada ta gnezda dok je još hladno uništiti, ako može paljenjem gnezda ako ne onda politi ih makar naftom, garantujem da bi im to došlo glave. Ja sam Gnezda osa zajedno sa osama u dvorištu uništio za tren oka običnim sprejom za muve jednostavno poprskao po osama i saću i te koje su tu bile uginule, ostale koje su preživele su napustile gnezdo.
Za Ose je fazon sa pivom dobar i koristim ga u pčelinjaku. Naročito s rane jeseni.
Sačuvana
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #5 poslato: Март 07, 2009, 09:31:53 »

Aj sad malo ja...strsljen pripada rodu osa ali je veci i opasniji od nje. Otrov strsljena za razliku od otrova ose i pcele sadrzi veliku kolicinu histamina. Histamin je inace materija ili medijator koji se oslobadja iz mastocita(vrsta...ma nije bitno, otici cu daleko)prilikom alergijskih reakcija. Histamin pokrece lancanu reakciju, tj. pucaju mastociti i oslobadjaju endogeni( unutrasnji, nas) histamin . To dovodi do povecane propustljivosti krvnih sudova iz kojih se oslobadja voda i tako dolazi do otoka. Ukoliko se odmah ne reaguje preparatima(antihistaminicima i kortizonima) ishod moze biti fatalan. Zato nije lose uvek imati kod sebe u dzepu neki od preparata (koji vas nece spasiti, ali ce vam dati dragocenih pola sata- 45 minuta fore do lekara)kao sto su BRONAL, PRESING, KLARITIN, pa cak i PRONIZON. Svi oni se inace daju kod alergija. Postoje i preparati koji se daju preventivno, tj. povecavaju stabilnost mastocita( koriste se u konjarstvu najcesce) ali zasto bi ih neko uzimao tek tako.
SuzbiVanje  Grin:
Tesko ih je unistiti i nikako to ne preporucujem da radite sami. Najpouzdanija metoda je motorna prskalica i NUVAN 1000 pa kad padne mrak, gumena kabanica, gas maska(vojna) debele zastitne rukavice i udri po gnezdu, sa daljine od desetak metara. Pre toga pripremiti dobar zaklon u koji pobeci ako je roj veliki da mlaz motorne pumpe( ona sto se kaci na ledja, kao 007) ne moze da ga obori. Ako to uspe, oborite osinjak i tu je kraj. Inace fora sa flasom i pivom okacena oko osinjaka ce dati solidne rezultate. Prosle godine sam napravio sjajan preparat za suzbijanje muva, koji se moze koristiti i za strsljenove ali se nanosi mazanjem i ubiva na mestu ako insekt dodje u kontakt sa njim. Malo duze traje i nema garancije da ce svi strsljenovi doci na njega ali vecina hoce. Za muve je 100% efikasan.
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Март 07, 2009, 09:24:58 »

Muke su to posebno kad su velika gnezda ali ima leka u poljoprivrednim apotekama imate preparat AKTARA napravis u fajtalicu i porskas i resenju je kraj pocistice celo gnezdo  Grin ,a nije ni skupo,poz od CARA Cool
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Март 08, 2009, 08:23:33 »

Mali problem je samo prici sa fajtallicom dovoljno blizu  Shocked
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Март 08, 2009, 10:42:23 »

E Mito jes to je problem ,ali neko ipak mora  Undecided posaljete nekog mladog lovca  :Smiley Huh?
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Март 08, 2009, 11:05:28 »

Jos jedno resenje aplikacije preparata je uzeti plasticnu pumpu (obicnu) napraviti rastvor i skinuti diznu. Odmaci se dovoljno a ostati u dometi i pomoli se i udri. Nije lose da u blizini bude vozilo u koje ces pobeci kad drugari zatutnje.
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Март 08, 2009, 05:18:53 »

Strsljen je veoma opasan,ja sam imao priliku da vidim coveka kojeg je ujeo u slepocnicu na putu do bolnjce je umro. Tako da ja njima nebi prilazio,bez stvarno debele kabanice,rukavica,ikakve kacige.Nekome je ovo smesno ali treba paziti.
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #11 poslato: Март 08, 2009, 08:19:31 »

Strsljen je veoma opasan,ja sam imao priliku da vidim coveka kojeg je ujeo u slepocnicu na putu do bolnjce je umro. Tako da ja njima nebi prilazio,bez stvarno debele kabanice,rukavica,ikakve kacige.Nekome je ovo smesno ali treba paziti.
Ubod u slepo ocnicu sam preziveo u Avgustu prosle godine(avgust mesec), ali pri povratku u (A)sam morao da pijem par dana Antibiotike.
Odemo ja i junior na ceku popodne, koliko zaseli na klupu toliko izlete jedan iz gnezda i pravu u glavu.Zatim pocese i ostali da i izlecu i besne, zastitio sam dete telom i ostali par sekundi mirni,nadao sam se da ce odustati ali vidim da izlecu sve vise i vise i spremaju se za napad, skoro smo skocili sa Ceke.
Imam jedno sredstvo ali nemam vremena da ga primenim.
Zato oprez pri odlasku u poluotvorenu ceku!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Март 08, 2009, 08:32:57 »

Neznam dali je iko probao noci oni se ne krecu noci "miruju" najlaksije sa propen bocom da spalis gnezdo,ja sam imao problema de parkiram moje prikolice pravilisu gnezda na vratima prikolica sad vise nema  Grin
Sačuvana
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Март 08, 2009, 11:07:48 »

u letnjim nocima znaju da se zalecu na osvetljen prozor
bilo je jedno gnezdo izmedju zidova montazne kucice.
moj otac  probao nocu da ih smiri prvo dimom Grin
kad su se raspomamili uspeo je da pobegne sa tri uboda
jedan za usnu ,jedanu obraz i jedan u potiljak.
da ste ga samo videli mislim da bi mu i andjelina joli pozavidela na usnama Grin
ali zilav chicha  nista mu nije bilo
otok mu spao posle dva dana.
na kraju je ipak sacekao zimu Grin
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #14 poslato: Март 09, 2009, 02:06:50 »

Prisustvovao sam napadu na jednog mog prijatelja...ja sam proshao bez posledica..on sa 3 uboda u glavu...bez vecih problema je pregurao..inache, to su bili zuti ...ima i crnih, koji su opasniji..
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: